fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

خواست نهادهای ناظر انتخاباتی از احزاب؛ روند کاری کمیسیون انتخابات را مختل نکنید

خبرگزاری یاش: پس از آن‌که هواداران ائتلاف بزرگ ملی، احزاب و جریان‌های سیاسی دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در شماری از ولایت‌ها مسدود کردند حالا نهادهای ناظر انتخاباتی با نگرانی از این موضوع از احزاب و جریان‌های سیاسی می‌خواهد که درب کمیسیون‌های انتخاباتی را نبسته و روند کاری این نهاد را مختل نکنند.

مسئولان شش نهاد ناظر انتخاباتی امروز (دوشنبه، ۲۶ سنبله) هنگام اعلام «اتحاد نهادهای ناظر برای شفافیت انتخابات»، از تلاش‌های هواداران احزاب سیاسی برای بستن دفاتر ولایتی کمیسیون‌ انتخابات ابراز نگرانی کرده و آن‌ را تهدیدی مستقیم بر روند آمادگی و تاریخ برگزاری انتخابات عنوان کردند.

مبین‌الله ایماق، عضو اتحاد نهادهای ناظر انتخاباتی گفت: «اتحاد نهادهای ناظر از تمامی احزاب و جریان‌های سیاسی احترامانه تقاضا می‌کند تا درب دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات در مرکز و ولایت را نبسته و روند کار این نهاد را مختل نکنند. اتحاد نهادهای ناظر تمامی نهادهای مسئول را تشویق می‌کند تا در یک گفتمان نتیجه بخش شرکت کنند، طوری‌که هم قناعت معترضین فراهم گردد و هم کار کمیسیون مختل نگردد و زمینه برای برگزاری یک انتخابات شفاف و معتبر فراهم گردد.»

در آغاز هفته جاری هواداران احزاب، جریان‌های سیاسی و ائتلاف بزرگ ملی دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در سه ولایت (هرات، قندهار و بلح) بستند و هشدار دادند در صورتی‌که به خواست‌های احزاب سیاسی توجه نگردد و شفافیت روند انتخابات تضمین نشود، تمامی دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات را می‌بندند و مانع برگزاری انتخاباتی به گفته آنان سراسر تقلبی و غیرشفاف می‌شوند.

این اقدام احزاب سیاسی، باعث نگرانی و واکنش‌های تند مقامات کمیسیون انتخابات شد. عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات روز گذشته در یک نشست خبری گفت که فرهنگ بستن دفاتر انتخاباتی دیگر قابل تحمل نیست و در صورتی‌که این روند ادامه یابد، انتخابات به تأخیر می‌افتد و مسئولیت آن به عهده احزاب سیاسی است.

نهادهای ناظر انتخاباتی نیز با ابراز نگرانی از درگیری‌ها میان مثلث حکومت، احزاب و کمیسیون انتخابات بر سر مسئله انتخابات، از حکومت می‌خواهد که زمینه تشکیل اجماع سیاسی را در پیوند به پروسه انتخابات میان شرکای انتخاباتی فراهم کند تا به گفته این‌ نهادها «بن‌بست‌های سیاسی» انتخابات را بشکند و اعتبار سیاسی پروسه انتخابات را اعاده و حفظ کنند.

در عین‌ حال، این ‌نهادها، خواستار مداخله سازمان ملل برای حل بن‌بست‌های انتخاباتی کشور شدند. مبین‌الله ایماق در این مورد گفت: «جامعه جهانی به خصوص سازمان ملل متحد می‌تواند تأثیرگذاری بیشتری برای حل بن‌بست انتخابات داشته باشد. نهادهای ناظر از سازمان ملل می‌خواهد که تا در این مورد، وارد اقدام شده و در تفاهم با جوانب ذیدخل روی یک میکانیزم عملی که شماری از خواست‌های احزاب سیاسی در قسمت تأمین نظارت و شفافیت را شامل گردد، فراهم سازد.»

احزاب و جریان‌های سیاسی دست‌کم از یک سال به این‌سو خواهان تغییر نظام انتخاباتی، استفاده از فناوری انگشت‌نگاری رأی‌دهندگان و ایجاد اتاق نظارت در ساختار کمیسیون انتخابات در مرکز و ولایات هستند. خواست‌هایی که بارها از سوی حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات به دلایل مختلف رد شده است. اما احزاب سیاسی بر خواست‌هایشان پافشاری کرده و همواره هشدار داده‌اند که اگر به خواست‌ آنان رسیدگی نشود مانع برگزاری انتخابات می‌شوند.

نهادهای ناظر انتخاباتی با اشاره به این خواست‌های احزاب سیاسی می‌گویند، تغییر نظام انتخاباتی و انگشت‌نگاری رأی‌دهندگان که دو جزء عمده‌ای از طرح انتخاباتی احزاب سیاسی است، به لحاظ زمانی غیر عملی است. در همین‌حال، نهادهای ناظر انتخاباتی از دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل، کمیسیون و حکومت می‌خواهند که خواست‌های احزاب سیاسی را در انتخابات بعدی و ریاست جمهوری افغانستان عملی کنند.

 این‌ نهادها از تشدید اختلاف‌ها میان حکومت، احزاب و کمیسیون انتخابات نیز به ‌شدت نگران هستند و تأکید می‌کنند در صورتی‌که این اختلاف‌ها راه حل معقول و منطقی پیدا نکند، روند برگزاری انتخابات را مختل می‌کند.

 از سویی ‌هم، آنان از کمیسیون انتخابات می‌خواهند که از رویکرد پرخاشگرایانه، غیر مسلکی و انکارگرایانه خودداری کرده و بلکه با به کارگیری شیوه‌های مسلکی و تخصصی به نگرانی‌های جوانب ذیدخل انتخابات پاسخ داده و همگرایی همه‌جانبه را در خصوص انتخابات فراهم کند.

ایجاد کمیته شفافیت

اتحاد نهادهای ناظر انتخاباتی‌ هم‌چنان، برای تأمین شفافیت و سلامتی روند انتخابات، طرح ایجاد کمیته شفافیت را به حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی پیشکش کردند. کمیته‌ای که در آن نمایندگانی از نهادهای مختلف به شمول کمیسیون حقوق بشر، نهادهای ناظر انتخاباتی، احزاب، رسانه‌ها، اتحادیه حقوق‌دانان عضویت داشته و با هم در امور تنظیم، شریک‌کردن و تعقیب اجراآت نهادهای مسئول به‌صورت مشترک کار کند.

نهادهای ناظر انتخاباتی مدعی هستند که کمیسیون انتخابات علاقمند فراهم‌سازی زمنیه نظارت واقعی نهادهای ناظر انتخاباتی از پروسه انتخابات نیست. یوسف رشید، رئیس فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در این خصوص گفت: «کمیسیون انتخابات می‌خواهد نقش سمبولیک و تشریفاتی نظارتی را به نهاد‌های ناظر انتخاباتی بدهد».

به گفته رئیس فیفا، محدود ساختن نقش نظارتی‌ نهادهای ناظر انتخابات در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان نتیجه فاجعه‌بار و پر از جعل و تزویر را برای کمیسیون بر جای گذاشته است که به گفته او، امروز دیگر هیچ کس بالای این روند باورمند نیست.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن