fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادبرگزیدهخبر داخلی

روزانه ۵ میلیون دالر از افغانستان به ایران قاچاق می‌شود

خبرگزاری یاش: وارد کردن غیرقانونی دالر از طریق مناطق مرزی افغانستان به بازار ایران تبدیل به یک حرفه سودآور شده و روزانه ۵ میلیون دالر از این طریق به ایران قاچاق می‌شود.

پایگاه خبری بلومبرگ امریکا طی گزارشی می‌گوید ظرف یک ماه گذشته، قاچاق دالر به ایران از سوی افغانستان ۵۰ درصد افزایش یافته است.

بلومبرگ به سقوط ارزش ریال در برابر دالر طی ماه‌های اخیر پرداخته و اشاره می‌کند و می‌گوید، دلالان افغان هر روز با تکسی از طریق نقاط مرزی نظیر «اسلام قلعه» صدها هزار دالر را به مشهد قاچاق می‌کنند و هر دالر را به بهای ۱۲ هزار تومان در مشهد می‌فروشند.

گزارش می‌افزاید که این دلالان ارز، تومان ایرانی حاصل از فروش دالر را با سودی معادل ۳۰ درصد در نقاط مرزی دو کشور ایران و افغانستان به شهروندان نقاط مرزی که برای تأمین نیازهای خود با این پول در بازارهای ایران خرید می‌کنند، می‌فروشند.

یکی از دلالان ارز در سرای شهزاده کابل به این خبرگزاری گفته است که او با سه سفر در ماه، حدود ۲۲۰ هزار دالر به ایران قاچاق می‌کند.

اخیرا ارزش افغانی نیز در برابر دالر، سه و نیم درصد کاهش پیدا کرد که برخی کارشناسان، خروج غیرقانونی دالر و سایر ارزهای خارجی از بازار افغانستان را عامل این کاهش نرخ افغانی عنوان می‌کنند.

اما خبرنگار بلومبرگ با مقایسه کاهش ارزش افغانی در برابر ریال ایرانی بر این باور است که کاهش سه و نیم درصدی افغانی در برابر کاهش ۶۰ درصدی ریال ایران، در حدی نیست که بتواند بر سودآوری قاچاق ارز به ایران تأثیر چندانی بگذارد.

این گزارش، علت افزایش تقاضا برای دالر در ایران را نگرانی مردم این کشور از کاهش بیشتر ارزش ریال می‌دانند و از این رو بر آنند تا با تبدیل دارایی‌های خود به دالر، از کاهش بیشتر ارزش سرمایه خود جلوگیری کنند.

قاچاقچیان ارز نه تنها ویزاهای چند بار ورود به ایران دارند، بلکه با استفاده از شبکه ارتباطات خود می‌توانند بدون نگرانی از کنترول‌های مرزی، چمدان‌های مملو از دالر را به ایران منتقل کرده و تومان خریداری شده را به افغانستان حمل کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن