fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاست

مذاکرات میان رئیس‌جمهور و معاون اولش عملی نشده‌اند

روح‌الله حقجو

اشرف غنی و معاون اولش به توافقاتی رسیده بودند و بر مبنای همین توافقات، زمینه بازگشت عبدالرشید دوستم پس از یک سال از انقره به کابل فراهم شد. اما انتقاد اخیر جنرال دوستم حاکی از این است که تنش‌ها میان رئیس و معاون همچنان شعله‌ور است.

آقای دوستم معاون اول اشرف غنی در پیام خود به مناسبت گرامی‌داشت از هفته شهید گفت: «از مردم عزیزم عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم به وعده‌هایی که در دوران انتخابات داده بودم عمل کنم».

او همچنین به رئیس‌جمهور هشدار داده است: «بیش از این خشم مردم را برنیانگیزد وگرنه با طوفان خطرناک عدالتخواهی مردم مواجه خواهید شد».

سیاست انحصار در حکومت وحدت ملی یک اصل و مشی محوری برای تحکیم قدرت مرکزی است که نتیجه آن، بی‌اعتمادی و نارضایتی شدید میان تیم مستقر در ارگ وابسته به اشرف غنی و دیگر چهره‌های شاخص اعم از مجاهدین و تکنوکرات‌ها است.

جنرال دوستم در اوایل سال گذشته به اتهام آدم‌ربایی و آزارجنسی احمد ایشچی رقیب سیاسی ترک‌تبارش از سوی دادستانی کل و به دستور اشرف غنی تحت فشار گذاشته شد تا اینکه به تبعید خودخواسته به ترکیه تن داد.

پس از آن، اشرف غنی تا مدت بیشتر از یک سال مانع از بازگشت دوستم به کابل شد و سپس در اثر فشارهای اعتراضات گسترده هوادران حزب جنبش ملی در شمال کشور، ارگ ریاست جمهوری حاضر شد با جنرال دوستم توافق کند و این اعتراضات خاتمه یابند.

یکی از شروط اصلی معاون اول اشرف غنی که تا هنوز به آن عمل نشده است، رهایی نظام‌الدین قیصاری نماینده خاص جنرال دوستم در نیروهای خیزش مردمی در فاریاب و فرمانده پولیس قیصار بود که چندی قبل به اتهام تهدید کردن مقام‌های امنیتی فاریاب به مرگ و جرایم حقوق بشری، توسط شورای امنیت ملی افغانستان بازداشت شد.

معاون رئیس جمهور در پیام خود به دستگیر شدن و رفتار بیرحمانه شورای امنیت ملی با قیصاری اشاره کرده و خطاب به همکاران بین‌المللی افغانستان گفته است که نباید در برابر چنین اعمالی بی‌تفاوت باشند.

جنرال دوستم همچنین خطاب به اشرف غنی گفته است که در قبال تلفات ناامنی‌های افغانستان و انفجارها بی‌تفاوت نمانده و مسئولانه تصمیم بگیرند.

او همچنین به رئیس‌جمهور هشدار داده است: «بیش از این خشم مردم را برنیانگزید وگرنه با طوفان خطرناک عدالتخواهی مردم مواجه خواهید شد».

اشاره آقای دوستم به تظاهرات‌های یک ماه اخیر طرفداران حزب جنبش ملی برای رهایی قیصاری و بازگشت جنرال دوستم از ترکیه است که تقریبا ۱۹ روز پیاپی ادامه داشت و ارگ ریاست جمهوری را به شدت نگران کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور که از اعضای رهبری ائتلاف بزرگ ملی افغانستان از جریان‌های مطرح اپوزیسیون افغانستان نیز است، می‌گوید ائتلاف بزرگ ملی نیز در صورت تغییر نکردن این وضعیت، تصمیم دیگری را اتخاذ خواهد کرد چراکه وقتی افغانستان در بن‌بست و سردرگمی قرار بگیرد، مجاهدین و وطن‌پرستان در برابر آن بی‌تفاوت نمی‌مانند.

نارضایتی و انتقاد معاون اول اشرف غنی علیرغم توافقاتی که میان او و رئیس‌جمهور صورت گرفته است، هشدارهای خطرناکی از وضعیت ساختاری دولت وحدت ملی می‌دهد.

تقریبا تمام آگاهان سیاسی بر این مسئله اجماع نظر دارند که اشرف غنی در شکل‌دهی وحدت ملی به طور کامل ناکام عمل کرده و آتش‌های قومی و مذهبی در دوره ریاست او در کشور تا مرز رفتن به پرتگاه‌های بحران، شعله‌ور شده است.

اشرف غنی سعی کرده است تا برای تقویت سیاست قومی در افغانستان که ریشه‌های تاریخی مبنی بر سلطه یک قوم به مثابه برادر بزرگ بر دیگر اقوام دارد و حاکمیت و تصمیم‌گیری‌های بزرگ را تنها در اختیار صلاحیت الیت پشتون قرار می‌دهد حرکت کند.

او برای رسیدن به این هدف با الهام گرفتن از کارنامه شاهانی همچون عبدالرحمان خان که هوادرانش در تاریخ به او لقب «امیر آهنین» داده‌اند، از سختگیری افراطی کار گرفته است.

اشرف غنی به طرز افراطی و متعصبانه این روش را در پی گرفته و در حال حاضر تمام هدفش این است که از طریق قبضه کردن کانال‌های قدرت بتواند در مهندسی کردن انتخابات‌های پارلمانی و ریاست جمهوری، به یک دور دیگر از ریاست جمهوری در افغانستان دست یابد؛ در حالی که حل نشدن این اختلافات پتانسیلی ایجاد می‌کند که علاوه بر بروز بحران‌های قومی، روند دولت‌سازی را بیش از قبل به تعویق خواهد انداخت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن