fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهخبر داخلی

برخی از زندانیان زن در قندهار نمی‌خواهند زندان را ترک کنند

خبرگزاری یاش: فعالان حقوق بشر در جنوب کشور می‌گویند برخی از زندانیان زن در ولایت قندهار پس از ختم دوران محکومیت‌شان نیز در زندان‌ها می‌مانند.

این زندانیان زن چون جایی برای زندگی ندارند و یا برخی مشکلات دیگر همچون اختلافات خانوادگی دارند، مایل نیستند تا زندان را ترک کنند.

آمار زندانیان ولایت قندهار به سه هزار زندانی می‌رسد که از این بین، کمتر از صد نفر آنان زنان هستند.

مسئولان زندان این ولایت گفته‌اند که آنان پس از ختم محکومیت زندانیان دیگر مسئولیت نگهداری از آنان را ندارند، اما شماری از زنان که در بیرون از زندان مشکلاتی دارند نمی‌خواهند که به خانه‌هایشان بازگردند.

در برخی از ولایت‌های کشور همچون کابل، به منظور حل این مشکل خانه‌های امن ایجاد شده است.

معصومه که ۲۰ سال سن دارد دوران محکومیتش به جرم فرار از خانه را سپری کرده است و حالا نمی‌خواهد به خانه‌ای که قبلا از آنجا فرار کرده بود، بازگردد.

او که محکومیت یک ساله‌اش را سپری کرده، در صحبت با رسانه‌ها می‌گوید: «من می‌خواهم با کسی بروم که با او عقد کرده‌ام و او نیز اکنون در زندان است».

مسئولان زندان قندهار گفته‌اند که طی چند ماه اخیر به چندین قضیه مشابه مانند این قضیه برخورده‌اند.

محمد یوسف معاون زندان سرپوزه ولایت قندهار می‌گوید، در شش ماه اخیر سه زن دیگر پس از ختم دوران محکومیت‌شان، زندان را ترک نکرده‌اند.

او گفته است این زندانیان برای مدیریت زندان، بار دوش شده‌اند و چون خانه‌های امن در قندهار وجود ندارد؛ زندانیان حاضر نیستند با وابستگان شرعی خود به خانه بازگردند و مدیریت زندان نیز نمی‌تواند این افراد را به کسان دیگری تحویل دهند.

فعالان حقوق بشر در جنوب کشور می‌گویند این وضعیت محدود به قندهار نیست و در ولایات همجوار همچون ارزگان، زابل و هلمند نیز شماری از زنان زندانی پس از طی مدت حبس‌شان نیز در زندان‌ها می‌مانند.

پیش از این مسئولان وزارت امور زنان طی سفر به قندهار طی دیدار با مسئولان محلی گفته بودند که برای کاهش خشونت علیه زنان در این ولایت، اعمار خانه‌های امن خیلی مهم است.

ولایت‌های جنوبی کشور از جمله ولایت‌هایی است که سنت‌های مردسالارانه زیادی در آن حاکم است و بسیاری از خانواده‌ها پس از فرار زنان از منزل، دیگر حاضر به پذیرفتن آنها در میان اعضای خانواده‌شان نیستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن