fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

تیفا: هیچ گونه آمادگی تخنیکی، امنیتی و سیاسی برای برگزاری انتخابات وجود ندارد

خبرگزاری یاش: نهاد ناظر انتخاباتی تیفا می‌گوید، آمادگی‌های تخنیکی، امنیتی و سیاسی برای برگزاری انتخابات شفاف و قابل پذیرش برای مردم و شرکای انتخاباتی وجود ندارد.

نعیم ایوب زاده، رئیس اجرائی تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان امروز (پنج‌شنبه، ۲۲ سنبله) در نشست خبری تحت نام «نگرانی تیفا پیرامون تحولات اخیر انتخاباتی» گفت، یافته‌های ولایتی این نهاد نشان می‌دهد که آمادگی‌های لازم از لحاظ سیاسی، تخنیکی و امنیتی برای برگزاری انتخابات شفاف وجود ندارد. به گفته او، درصورتی‌که به این موارد توجه نشود ممکن است انتخابات توأم با تقلب برگزار شود که نتیجه آن کشور را به بحران بکشاند.

وی افزود: «ما گزارش دقیق از نیروهای امنیتی و کمیسیون نداریم که امنیت چه تعداد مراکز رأی دهی را می‌توانند تأمین کنند. در صورتی‌که امنیت تأمین نشود، انتخابات برگزار نمی‌گردد. اگر انتخابات برگزار هم شود ممکن کشور را به سوی بحران ببرد».

آقای ایوب زاده، کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات را به برخورد غیر مسلکی متهم کرده گفت، اعضای این نهاد انتخاباتی در پیش‌برد امور کاری کمیسیون اکثر هدایت را از ریاست جمهوری می‌گیرد.

وی می‌افزاید: «‌رابطه کمیشنران با رئیس دبیرخانه کمیسیون به حدی خراب است که احمد شاه زمان‌‍زی را مجبور ساختند تا از سمتش استعفاء دهد، اگر آقای زمان‌زی استعفا بدهد این چالش بزرگ در برابر پروسه انتخابات خواهد بود که شاید انتخابات برگزار نشود». به گفته او، در صورتی‌که به زدوبند‌های کمیشنران بر سر تبدیلی مسئولان ولایتی کمیسیون پایان داده نشود، انتخابات به نفع برخی افراد مهندسی خواهد شد.

خواستیم دیدگاه کمیسیون مستقل انتخابات را در مورد داشته باشیم اما با تماس های مکرر موفق به این کار نشدیم.

رئیس اجرایی تیفا، طرح احزاب سیاسی را برای تأمین شفافیت انتخابات در شرایط کنونی غیر عملی عنوان کرد و از احزاب خواست برای تأمین شفافیت و تصاحب کرسی‌های بیشتر در پارلمان از میکانیزم‌های دیگر استفاده کنند. او همچنان از کمیسیون انتخابات خواست تا قناعت احزاب سیاسی را حاصل کند.

با این همه احزاب سیاسی حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات را به وقت‌کشی متهم کرده، می‌گوید برای عملی شدن خواست‌هایشان حاضراند تا انتخابات پارلمانی به تعویق بی‌افتد اما هرگز به انتخابات توأم با تقلب تن نخواهند داد.

محی الدین مهدی، عضو ارشد حزب جمعیت اسلامی

محی الدین مهدی، عضو ارشد حزب جمعیت اسلامی می‌گوید، حکومت و کمیسیون تا هنوز بر سر بایومتریک رأی‌دهندگان در روز انتخابات و تغییر نظام انتخاباتی با احزاب سیاسی به توافق نرسیده است.  

آقای مهدی افزود: «‌وقتی انتخابات را با تذکره‌های جعلی به راه می‌اندازند، آیا نتیجه این انتخابات را ۲ هزار چند صد کاندیدی که ناکام اعلام می‌شود با هوادارانش خواهند پذیرفت؟ برای شفاف بودن انتخابات احزاب سیاسی بر موضع خود پایبند است؛ ما خواهان برگزاری انتخابات شفاف هستیم حتی اگر با تأخیر برگزار شود».

کمیسیون مستقل انتخابات ۲۸ ماه میزان را روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها تعیین کرده است، اما به باور احزاب سیاسی، برگزاری انتخابات در ماه میزان، ماده قانون اساسی نیست که تأخیر در آن زیرپا کردن قانون باشد.

به گفته‌ رئیس اجرایی تیفا در صورتی‌که انتخابات در زمان معیین آن برگزار نشود کمیشنران کمیسیون انتخابات باید از سمت‌شان کنارگیری کنند و مردم در مورد سرنوشت رهبران حکومت وحدت ملی نیز تصمیم جدی بگیرند.

این درحالی است که رئیس‌جمهور غنی امروز در برنامه گرامیداشت از هفته شهید گفت، انتخابات باید به یک بحث ملی مبدل شود تا باعث اتحاد و اتفاق قومی و مذهبی مردم افغانستان شود.

این نگرانی‌ها پس از آن مطرح می‌شود که ائتلاف بزرگ ملی توزیع  یک صد هزار تذکره جعلی با برچسب اصلی کمیسیون را رسانه‌ای کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن