fbpx
اسلایدجهانخبر خارجی

آنگ سان سوچی از واکنش بین‌المللی به زندانی شدن دو خبرنگار رویترز انتقاد کرد

خبرگزاری یاش: آنگ سان سوچی، رهبر حزب حاکم میانمار با انتقاد از واکنش بین‌المللی به محکومیت دو خبرنگار خبرگزاری رویترز، اعلام کرد که زندانی شدن این خبرنگاران به آزادی بیان ربطی ندارد و آنان می‌توانند علیه حکم زندان خود فرجام‌خواهی کنند.

خانم سوچی در سخنرانی در یک نشست جهانی اقتصاد در هانوی پایتخت ویتنام گفت: «این دو خبرنگار به دلیل نقض قانون اسرار دولتی، محکوم شده‌اند نه به دلیل تحقیقات‌شان».

 این دو روزنامه‌نگار درباره اعدام عده‌ای از اقلیت روهینگیا در ولایت راخین تحقیق می‌کردند.

دو خبرنگار رویترز به نام‌های وا لون و کیوا سو او که به ترتیب ۳۲ و ۲۸ سال دارند چندی پیش به جرم زیر پا گذاشتن قانون اسرار دولتی در میانمار به ۷ سال زندان محکوم شدند، اقدامی که واکنش‌های تند بین‌المللی را علیه دولت این کشور به همراه داشت.

خانم سوچی در اظهارات خود اشاره‌ای به خشونت‌ها در استان راخین و علیه اقلیت مسلمان روهینگیا نکرد اما گفت که عملکرد دولتش درباره آن رخدادها می‌توانست بهتر باشد.

محکومیت این دو روزنامه نگار با واکنش جهانی مواجه شد و هم‌زمان شماری از رسانه‌های خصوصی در میانمار هم احکام زندان برای دو خبرنگار خبرگزاری رویترز را به شدت محکوم کردند.

این دو روزنامه‌نگار درباره اعدام ده مرد روهینگیا در ولایت راخین تحقیق می‌کردند که به دنبال مدارکی برای اثبات آن بودند. در جریان تحقیقات‌شان دو مأمور پولیس به آنها مدارکی دادند، اما بلافاصله پس از آن به اتهام در اختیار داشتن اسناد طبقه‌بندی شده دولتی بازداشت شدند.

بیش از ۷۰۰ هزار تن از اقلیت مسلمان روهینگیا در ولایت راخین میانمار پس از آغاز سرکوب گسترده و خشونت‌بار از سوی ارتش این کشور بی‌خانمان شدند. شمار بسیاری از این آوارگان به کشور همسایه یعنی بنگلادش پناه برده‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن