fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

چارلی چاپلین افغانستان: هدفم خنداندن مردم است تا غم‌ها را فراموش کنند

خبرگزاری یاش: افغانستان کشوری که همه روزه شاهد حملات انتحاری، انفجارها و تهدیدهای گروه‌های ستیزه‌جو مسلح هستند، اما مردم این کشور مصمم‌اند تا هدف‌های اولیه خود را در زندگی دنبال کنند.

محمد کریم اسیر، کمدین موفق کشور در سراسر کابل پایتخت با پوشیدن شلوار فراخ، کت، کفش، عصا و کلاه لبه‌دار شبیه لباس‌های چاپلین نمایش اجرا می‌کند.

وی می‌گوید: «این بسیار ساده است، من می‌خواهم به افغان‌ها دلیل لبخند زدن باشم».

محمد کریم ۲۵ ساله به رویترز گفته است که افرادی متخصص مانند چاپلین تلاش کرد تا جهانیان را کمک کند و لبخند بر لبان مردم هدیه دهد تا غم‌های خود را فراموش کنند و خودش نیز همین کار می‌کند.

پیش از این اسیر در ایران بود؛ جایی که خانواده‌اش پس از آن‌که گروه طالبان در سال ۱۹۹۶ کنترول افغانستان را گرفت، پناهنده شدند. وی اجرای چارلی چاپلین را در تلویزیون‌های ایران دیده بود.

پس از آنکه خانواده‌اش به کشور بازگشت و با وجود نگرانی‌های پدر و مادر وی با پوشیدن لباس و شبیه‌سازی شخصیت چاپلین را آغاز کرد تا نمایش اجرا کند.

اسیر اجرای زنده را در شهری انجام می‌دهد که معمولا از سوی شورشیان طالبان و بمب‌گذاران انتحاری مورد حمله قرار می‌گیرد که عمدتا این حملات از سوی گروه داعش به‌عهده گرفته می‌شود.

اسیر می‌گوید که از سوی شورشیان تهدیده شده؛ زیرا اجرای او غیراسلامی است. اما با وجود تهدیدات، وی در پارک‌های عمومی، یتیم خانه‌ها، محفل‌های خصوصی و در مراسم‌های خیریه که از سازمان‌های کمک‌ بین‌المللی گرفته می‌شود، نمایش اجرا می‌کند.

وی گفت: «من می‌خواهم برای مردم خود فرصتی ایجاد کنم تا مشکلات خود مانند جنگ، اختلافات و ناامنی در افغانستان را فراموش کنند».

فرهنگ سنتی افغانستان شامل موسیقی و هنرهای نمایشی است. در زمان حکومت طالبان در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، بیشتر فعالیت‌های فرهنگی ممنوع بود، زیرا این فعالیت‌ها غیراسلامی شناخته می‌شدند.

در کابل، زمانی که طرفداران اسیر کنار  او گرد هم می‌آید تا با او سلفی بگیرند، وی لبخند می‌زند، اما به‌طور مداوم در مورد هدف گرفتن حملات نگران است.

او گفت: «من می‌ترسم از این‌که هدف حملات انتحاری یا انفجاری قرار بگیرم، اما این مسائل نمی‌تواند مانع چارلی چاپلین بودن من شود».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن