fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

مجلس نمایندگان پیمان امنیتی کابل-واشنگتن را بازنگری می‌کند

خبرگزاری یاش: پس از آن‌که ۲۰ تن از اعضای مجلس نمایندگان درخواست بازنگری پیمان امنیتی کابل-واشنگتن را پیشنهاد کرد، مجلس نمایندگان با اکثریت آرا به آن رأی تأیید داد.

همایون همایون، نایب اول مجلس نمایندگان امروز (چهارشنبه، ۲۱ سنبله) که ریاست مجلس را به عهده داشت گفت، پیمان امنیتی کابل-واشنگتن هیچ تأثیری بر امنیت کشور نداشته است. به گفته او، جنگ و ناامنی روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد.

آقای همایون افزود: «شما نمایندگان بودید که به پیمان امنیتی، بسیار با عجله رأی دادید، نمایندگانی که می‌خواستند، پیمان امنیتی به‌گونه همه جانبه بررسی شود، برخی دیگر در برابر آنها ایستادگی می‌کردند و به شدت حرف می‌زدند؛ امروز پیمان امنیتی هیچ سودی به افغانستان نرسانده است».

وی از اعضای مجلس خواست به عنوان مرجع تصمیم گیرنده، برای تطبیق و یا لغو پیمان امنیتی کابل واشنگتن رأی دهند. بازنگری پیمان امنیتی حد اقل به ۵۰ رأی ضرورت داشت اما در رأی گیری علنی اعضای مجلس به آن رأی تأیید دادند.

براساس تصمیم امروز مجلس نمایندگان کمیسیون روابط خارجی و امور امنیت دفاعی پیمان امنیتی کابل- واشنگتن را بررسی می‌کند.

به باور شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان، امضای پیمان امنیتی کابل واشنگتن باعث افزایش ناامنی و حمایت کشورهای همسایه و منطقه از گروه‌های تروریستی شده است.

عبیدالله بارکزی، نماینده مردم ارزگان می‌گوید، در نتیجه پیمان امنیتی، پاکستان روسیه و ایران به‌گونه مستقیم در جنگ افغانستان دخالت می‌کنند.

آقای بارکزی گفت: «این کشورها امروز به گونه علنی به دشمنان ما کمک می‌کنند و دلیل آن پیمان امنیتی امریکا است. در کنار این سه کشور، روزانه گروه داعش و طالبان دست به کشتار مردم می‌زنند اما امریکا نظاره‌گر است. اگر می‌خواهید ملت را از عذابی که به آن گرفتار کرده‌اید نجات دهید، باید پیمان امنیتی را لغو کنید».

وی گفت، بر بنیاد پیمان امنیتی، امریکا باید نیروهای امنیتی و دفاعی به‌ویژه قوای هوایی افغان را تجهیز می‌کرد اما امریکا تاکنون ۱۰۰ چرخ‌بال هم در اختیار قوای هوایی قرار نداده و نیز نیروهای خارجی در انجام حملات هوایی از نیروهای افغان حمایت نمی‌کنند.

 پیمان امنیتی در حالی بازنگری می‌شود که پیش از این نیز شماری از اعضای مجلس نمایندگان خواستار بازنگری پیمان امنیتی کابل-واشنگتن شده بودند.

پیمان امنیتی کابل-واشنگتن به هدف بهبود امینت در کشور در روزهای نخست کاری حکومت وحدت ملی امضاء شد و سپس مجلس نمایندگان به آن رأی مثبت داد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن