fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

کمیسیون انتخابات: اگر احزاب با ما همکاری کنند، عاملان تقلب را شناسایی می‌کنیم

خبرگزاری یاش: کمیسیون مستقل انتخابات با تأکید بر همکاری احزاب و جریان‌های سیاسی در پروسه انتخابات، می‌گوید بدون همکاری آنها، برگزاری انتخابات شفاف و معتبر دشوار خواهد بود.

حفیظ الله هاشمی، منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات امروز (چهارشنبه ۲۱ سنبله) با اشاره به ادعاهای اخیر جریان سیاسی موسوم به ائتلاف بزرگ ملی افغانستان مبنی بر تقلب گسترده در پروسه ثبت نام رأی‌دهندگان و افشای ده‌ها هزار اسناد، گفت که در صورت همکاری و شریک ساختن اسناد در این مورد، عاملان تقلب را شناسایی خواهند کرد.

آقای هاشمی در این مورد گفت: «اگر احزاب سیاسی با ما همکاری کنند، ما مسئولان و عاملان تقلب را پیدا خواهیم کرد، اسناد جعلی را از سیستم خارج خواهیم کرد. ما طی مکتوب یکبار دیگر همکاری آنها را خواهیم خواست».

اعضای ائتلاف بزرگ ملی افغانستان دو هفته پیش با نمایش ده‌ها هزار تذکره استیکر زده شده (به گفته خود آنها یکصد هزار تذکره) و کتاب‌های استیکر، حکومت و کمیسیون انتخابات را به تقلب گسترده در پروسه انتخابات از جمله پروسه ثبت نام رأی‌دهندگان متهم کردند.

کمیسیون مستقل انتخابات یک روز بعد آن طی نشست خبری اعتراف کرد که ۶۰ کتاب استیکر در شش ولایت مفقود شده و احتمال داد که این کتاب‌ها توسط مخالفان مسلح دولت، افراد زورمند و یا هم در حملات دشمن نابود و یا برده شده باشد.

سخنگوی این کمیسیون امروز گفت که کمیسیون انتخابات در مورد چگونگی مفقود شدن این کتاب‌ها و افراد ذیدخل در آن تحقیق می‌کند؛ ولی تاکنون هیچ کسی به شمول مأموران این کمیسیون در این پیوند شناسایی و یا متهم شناخته نشده است.

اشرف غنی رئیس جمهوری نیز چند روز بعد یک کمیته متشکل از نهادهای سه گانه امنیتی، دادستانی‌کل و کمیسیون مستقل انتخابات را موظف کرد تا در مورد تذکره‌های جعلی و یا فاقد اعتبار، تحقیق کنند. این کمیته هنوز نتایج کارش را نهایی و یا اطلاع‌رسانی نکرده است.

ثبت معلومات بیشتر از ۷ میلیون رأی‌دهنده

کمیسیون انتخابات همچنین می‌گوید که تاکنون از مجموع حدود نه میلیون ثبت نام شونده، اطلاعات مربوط به ۷٫۳ میلیون تن را شامل بانک اطلاعات این کمیسیون کرده و این روند تا ختم ماه سنبله نهایی خواهد شد.

از این میان به گفته آقای هاشمی، فهرست رأی‌دهندگان مربوط به ده ولایت، آماده چاپ است و فهرست رأی‌دهندگان مربوط به سه ولایت، امروز در وب‌سایت کمیسیون نشر خواهد شد. این فهرست به هدف تأمین شفافیت، قرار است در مراکز و محلات رأی‌دهی ولایات مربوط نیز در انظار مردم گذاشته شود.

سخنگوی این کمیسیون همچنین تأمین امنیت پروسه انتخابات را از وظایف نهادهای امنیتی دانست و یادآور شد که این نهادها قبلا تفاهمنامه‌ای در این مورد نیز با کمیسیون به امضا رسانده‌اند.

حفیظ الله هاشمی، می‌گوید که حکومت افغانستان وعده داده به هر صورت ممکن و با همکاری نیروهای مأموریت حمایت قاطع – ناتو، امنیت انتخابات در ۲۸ میزان را تامین خواهند کرد.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات پنج هزار و یکصد مرکز رأی‌دهی که شامل ۲۱ هزار محل رأی‌دهی می‌شود، در روز انتخابات در سراسر کشور در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر ۳۸ روز تا تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی(۲۸ میزان) زمان مانده است.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن