fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهفرهنگگزارش

یادبود از یک‌سالگی درگذشت «دوپری»؛ زنی که عاشق افغانستان بود

خبرگزاری یاش: مرکز منبع معلومات افغانستان در دانشگاه کابل امروز (چهارشنبه، ۲۱ سنبله) از یک سالگی درگذشت خانم نانسی‌هچ دوپری، بنیانگذار این مرکز یادبود به عمل‌ آورد. در این محفل، شماری از فرهنگیان، استادان دانشگاه، دانشجویان و هکماران خانم دوپری حضور داشتند و در مورد شخصیت و کارنامه‌ وی سخن گفتند.

خانم نانسی هچ دوپری، سال گذشته (۱۹ سنبله ۱۳۹۶) در کابل به عمر ۹۰ سالگی درگذشت. از او به عنوان «مادر بزرگ افغان‌ها» یاد می‌شود که ۵۵ سال از عمر خود را وقف حفاظت، جمع‌آوری، تکثیر و نشر اسناد تاریخی افغانستان و هم‌چنان نوشتن کتاب‌ها در مورد تاریخ، فرهنگ و میراث‌های فرهنگی افغانستان کرد.

حمیدالله فاروقی، رئیس دانشگاه کابل در سخنرانی‌اش گفت، خانم‌ نانسی دوپری عاشق افغانستان بود و ۵۰ سال از عمر خود را با اخلاص، صداقت، پشت‌کار و تعهد در ایجاد ارزش‌ها و برای غنامندی فرهنگی افغانستان وقف کرد.

 آقای فاروقی خانم نانسی دوپری را از پاسداران فرهنگ و میراث‌های فرهنگی و آبدات باستانی کشور خوانده، افزود: «خانم نانسی دوپری نه ‌تنها از لحاظ تأمین کردن ارزش‌های فرهنگی، یک شخصیت تأثیر گذار بود؛ بلکه یک الگو و نمونه بود، از لحاظ عشق ورزیدن به کشور، فرهنگ، مردم و ارزش‌های علمی و تحقیقی.»

یادبود از یک‌ساله‌گی درگذشت نانسی دوپری؛ زنی که عاشق افغانستان بود

رئیس دانشگاه کابل، با اشاره به ساخت مرکز معلومات افغانستان که از سوی خانم‌ نانسی دوپری طرح و تمویل شده، گفت که مردم افغانستان مدیون این خانم محقق و دوستدار کشورشان است و نشست امروز ادای دین کوچک در برابر کارهای بزرگ وی در پهنه تاریخ و فرهنگ کشور است.  

نظیف شهرانی، استاد دانشگاه ایندیانا در امریکا و از دوستان قدیمی خانم دوپری، می‌گوید که خانم نانسی به آینده افغانستان می‌اندیشید و رویای بلندی برای آن در سر می‌پروراند.

او از خانم نانسی دوپری به عنوان «مادر بزرگ افغان‌ها» نام‌برد و افزود: «او برای آینده بلند افغانستان فکر می‌کرد. ساختن مرکز منبع معلومات این ادعا را ثابت می‌کند. ما همه مسئولیت داریم که برنامه‌ها، رویاها و آروزهای او را برای افغانستان ادامه دهیم.»

آقای شهرانی ادامه داد: «خانم دوپری عاشق تاریخ، مردم، فرهنگ، طبیعت، تنوع فرهنگی و آبدات تاریخی افغانستان بود و یگانه دلیلی که او را واداشت تا ۵۵ سال در افغانستان و برای افغانستان کار کند، همین است.» به گفته آقای شهرانی، مردم افغانستان این‌گونه علاقه‌مندی نسبت به کشورشان ندارند.

جولیان‌ لیزلی و خانم مارگیت میلز از دوستان و همکاران دوپری، با ذکر خاطراتی از او، گفتند که دوپری زنی قوی و سخت کوش بود. او رویای افغانستان آرام و آباد را در سر داشت و در این‌راه تلاش می‌کرد تا با حفظ آثار باستانی و فرهنگی افغانستان، افغان‌ها را کمک کند.

دفتری‌ کاری خانم دوپری در مرکز منبع معلومات افغانستان در دانشگاه کابل

حمید وفا، رئیس مرکز منبع معلومات در این نشست گفت که تلاش‌ها و خدماتی که خانم نانسی دوپری برای فرهنگ، تاریخ و مردم افغانستان انجام داده، بی‌بدیل و جاویدان است؛ تا ابد مردم افغانستان این خدمات را فراموش نخواهد کرد.

خانم دوپری در سال ۱۹۶۲ به کابل آمد و با لوی دوپری آشنا شد و باهم ازدواج کردند. خانم نانسی با شوهرش لوی دوپری به اکثر ولایت‌های افغانستان از نزدیک سفر کرده بود.

این محقق افغانستان شناس، زمانی که کشور در اشغال شوروی سابق، مجاهدان و بعدا تحت حاکمیت طالبان بود به امریکا نرفت؛ بلکه کمپ مهاجران افغان در پشاور را ترجیح داد. او برای سال‌های سال در پشاور برای حفاظت و جمع‌آوری اسنادهای تاریخی و دولتی افغانستان کار می‌کرد.

از او، آثار علمی و تحقیقاتی زیادی در مورد افغانستان به یادگار مانده است؛ راهنمای افغانستان، راهنمای موزیم ملی، راهنمای توریستی کابل، افغانستان بیش از یک پیاله چای، بناهای تاریخی افغانستان، به‌سوی بلخ، افغانستان از چشم پاکستان، افغانستان و کمک به طالبان، دره بامیان، نگاهی به میراث‌های فرهنگی افغانستان، از مهم‌ترین کتاب‌ها و آثاری اند که او در مورد افغانستان نوشته است.

 

مرکز منبع معلومات افغانستان در دانشگاه کابل که توسط خانم دوپری بنا شده است.

خانم نانسی اسناد مرتبط با افغانستان را که از سال ۱۹۹۹ در پشاور جمع‌آوری کرده بود، در سال ۲۰۰۵ به افغانستان آورد و در تفاهم با دولت افغانستان در محوطه دانشگاه کابل، مرکز منبع افغانستان را بنا کرد. این مرکز در سال ۲۰۱۳ به بهره بردرای سپرده شد.

حمید وفا، رئیس این مرکز می‌گوید که در این مرکز بالاتر از ۱۷۰ هزار اسناد و کتاب در مورد افغانستان جمع‌آوری و روند دیجیتال‌سازی آن نیز تکمیل شده و در اختیار علاقمندان تاریخ کشور گذاشته شده است.

نانسی دوپری، متخصص و پژوهش‌گر تاریخ، هنر و باستان‌شناسی افغانستان، لیسانس خود راز کالج «برنادر»، ماستری را از رشته هنر چینی از دانشگاه کولمبیا، درجه افتخاری دکترا را از کالج ویلیام و دانشگاه امریکایی در افغانستان دریافت کرده است.

نانسی‌هچ دوپری در ۱۹۲۷ در امریکا تولد شد و در سال ۱۹۶۲ میلادی به کابل آمد. از آن زمان مهر افغانستان بر دل او نشست و ۵۵ سال همراهش بود؛ تا این که دریک صبح زود (یک‌شنبه، ۱۹ سنبله ۱۳۹۶) به علت بیماری و کهولت سن در یکی از شفاخانه‎‌های کابل رخت بر بست و برای همیشه این جهان را ترک کرد.

علی‌شاه حقمل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن