fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

بی‌اعتنایی به مجلس؛ این‌بار اعضای کمیسیون انتخابات در نشست استجوابیه حضور نیافتند

خبرگزاری یاش: مجلس نمایندگان امروز(چهار شنبه، ۲۱ سنبله) رئیس کمیسیون مستقل انتخابات و رئیس اداره ثبت واحوال نفوس را پیرامون تأمین شفافیت در انتخابات پارلمانی و چگونگی توزیع تذکره‌های جعلی به مجلس فراخوانده بود.

اما نه رئیس و نه هیچ عضو کمیسیون انتخابات برای پاسخگویی به مجلس نیامدند. این در حالی است که در نشست قبلی مجلس وزیران داخله، دفاع و رئیس عمومی امنیت ملی نیز در نشست استجوابیه مجلس نمایندگان حضور نیافتند.

برخی از نمایندگان، بی‌تفاوتی مسئولان نسبت به خواست و فیصله مجلس نمایندگان را بی‌اعتنایی به خانه ملت عنوان کردند و حکومت را متهم به قانون شکنی و خودکامگی کردند.

 با این حال همایون محتاط رئیس اداره ثبت‌واحوال نفوس در مجلس حضور یافته بود و به پرسش‌ها و نگرانی‌های نمایندگان پاسخ ارئه کرد.

آقای محتاط گفت که با عکس‌های بازیگران سینمای خارجی از ولایت‌های پکتیا و پکتیکا به‌دست آمده، از سوی این اداره توزیع نشده و پس از بررسی این اداره مشخص شد که این تذکره‌ها ثبت کتاب اساس نیست.

 به گفته او، ساختن تذکره‌های جعلی ساده ترین کار است و هر کس می‌تواند با استفاده از یک کمپیوتر روزانه هزاران تذکره جعلی را چاب و توزیع کند.

وی افزود: «ما از رئیس‌جمهور یک هیئت تفتیش خواستیم تا کار‌های خود ما را بررسی کند.حکومت این هیئت را تعیین کرده و از روز پنج‌شنبه گذشته این هیئت کارش را آغاز کرده و بعد از ۱۰ روز کار آن تکمیل می شود که گزارش آن به پارلمان فرستاده خواهد شد. یک هیئت دیگر تحیت ریاست دادگاه عالی که ارگان‌ها مختلف عضویت آن را دارد از سوی ریاست جمهوری توظیف شده تا تذکره‌های جعلی را بررسی کند».

آقای محتاط، برایند کار هیئت‌های توظیف شده برای بررسی کارکرد اداره ثبت‌واحوال نفوس و توزیع تذکره‌های جعلی مهم خوانده و گفت که پس از بررسی این دو هیئت مشخص خواهد شد که چه کسی در توزیع تذکره‌های جعلی دخیل هستند.

به گفته‌ی رئیس اداره ثبت‌واحوال نفوس، این اداره برای شناسایی تذکره‌های جعلی روند ثبت دیتابیس، کتاب‌های اساس را از ۲۰ روز به این سو آغاز کرده و تا کنون ۴۹۰۰ کتاب درج دیتابیس شده است.

آقای محتاط بیان داشت پس از تکمیل شدن این روند، دیتابیس تذکره‌های توزیع شده در شش ماه اخیر و نیز تذکره‌های سال‌های گذشته به کمیسیون مستقل انتخاب تسلیم می‌شود.

نگرانی از توزیع تذکره‌های جعلی همواره در افکار عمومی مطرح بود است. حدود سه هفته پیش ائتلاف بزرگ ملی افغانستان یک صد هزار تذکره جعلی با استیکرهای مربوط به کمیسیون انتخابات را با رسانه‌ها شریک کرد.

هرچند اداره ثبت و احوال نفوس توزیع تذکره‌های جعلی از سوی این اداره را نمی‌پذیرد، اما شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند که در برخی ولایات کارمندان این اداره بسته‌های از تذکره را در اختیار افراد مشخص قرار داده است.

صالح محمد سلجوقی نماینده مردم هرات در این رابطه گفت: «متأسفانه کارمندان توزیع تذکره در ولایت هرات کتابچه‌های تذکره را در بسیاری از روستاها در اخیتار افراد قرار می‌دادند؛ تاجایی که یکی از کارمندان این اداره در ولسوالی کوهسان مورد لت و کوب فردی قرار گرفت که درخواستار بیشترکتابچه‌های تذکره بود».

به گفته او، توزیع تذکره‌های جعلی از سوی افراد و توزیع چندین تذکره برای یک فرد از سوی کارمندان اداره ثبت ‌احوال نفوس، شفافیت انتخابات را زیر سوال برده است.

با این همه اداره ثبت‌واحوال نفوس، می‌گوید، از اول ماه دلو تا آخر ماه اسد سال جاری ۵ میلیون تذکره توزیع شده است. به گفته آقای محتاط، از آغاز کمپاین توزیع تذکره تا کنون ۴۲ تن را در پیوند به جعل و تذویر تذکره‌ بازداشت کرده است.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن