fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادخبر داخلی

دومین نمایشگاه تجارتی افغانستان و هند گشایش یافت

خبرگزاری یاش: دومین نمایشگاه بین المللی افغانستان و هند (گذار به‌سوی رفاه: نمایشگاه بین‌المللی تجارت و سرمایه‌گذاری میان هند و افغانستان) امروز (چهارشنبه ۲۱ سنبله) در ممبی هند گشایش یافت.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه به نمایندگی از افغانستان در این مرامس سخنرانی کرد. او گفت که تعداد اشتراک کنندگان در همایش امسال نسبت به سال پیش دوبرابر افزایش یافته و ابراز امیدواری کرد که میزان مبادلات تجارتی در این نشست افزایش یابد.

رئیس اجرائیه همچنان افزود که افغانستان به همکاری‌ها و مبادلات کالاهای تجارتی خود در سطح منطقه و فراتر از منطقه ادامه می‌دهد و علاقه‌مند توسعه و گسترش این روابط است.

او از تاجران داخلی و خارجی خواست که در افغانستان سرمایه گذاری کنند و حکومت افغانستان برای سهولت تجارت و دسترسی به خدمات مالی اصلاحات گسترده را به‌وجود آورده است. به گفته رئیس اجرائیه، خواست‌ها و تقاضاهای تاجران و بخش خصوصی از طریق شورای عالی اقتصادی، کمیته اقتصادی شورای وزیران و کمیته اجرائی بخش خصوصی رسیدگی می‌شود.

آقای عبدالله علاوه کرد که افغانستان با تعداد زیادی از کشورها از طریق زمین و هوا وصل است و کالاها و تولیدات خود را به این کشورها صادر می‌کند و از اشتراک کنندگان و کشورهای منطقه نیز خواست که افغانستان را در این راستا همکاری بیشتر کنند.

وزیر تجارت و صنایع ایالت مهارشترای هند نیز در این نشست صحبت کرد. وی روابط تجارتی میان دو کشور را تاریخی خواند و بر ادامه مبادلات تجارتی برای توسعه و استقرار منطقه تأکید کرد.

 او افزود که اقتصاد هند در حال رشد و توسعه است واین فرصت مناسبی برای افغانستان است تا فرآوردهای خود را در بازارهای هند عرضه کند.

این همایش که به همکاری اداره کمک‌های توسعه‌ بین‌المللی امریکا،‌ اتاق تجارت هند و دیگر نهادهای همکار و تاجران افغانستان و هند برگزار شده است، به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت. در این همایش چهار روزه ۲۱۰۰ تاجر ثبت نام‌کرده‌اند و تاجران افغانستان نیز تولیدات خود را به نمایش می‌گذارند.

در نخستین نمایشگاه تولیدات و تجارتی افغانستان و هند که سال قبل در دهلی برگزار شده بود تاجران افغانستان با تاجران هند و سایرکشورها مبادلات تجارتی و تفاهم‌نامه‌های بالغ بر بیش‌تر از ۲۴۰ ملیون دالر را به امضا رساندند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن