fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادخبر داخلی

بانوی که ۴٫۵ هزار افغانی را به سرمایه ۲۱۶ هزار افغانی تبدیل کرد

خانم زرکه نمونه یکی از زنان موفق در جامعه افغانستان است که توانسته با تلاش و ابتکار در مدت کوتاه از چهار و نیم هزار افغانی صاحب سرمایه‌ای به ارزش ۲۱۶ هزار افغانی شود.

زرکه یک خانم کوچی است و در قریه هوتکی ولسوالی قره‌باغ ولایت کابل زندگی می‌کند و مادر پنج فرزند است. زندگی او زمانی تغییر مثبت کرد که به عضویت یک برنامه وزارت زراعت( زراعت و مالداری به اشتراک مردم) در آمد.

خانم زرکه می‌گوید که با شمولیت در برنامه‌ زراعت و مالداری به اشتراک مردم، از این طریق چهار و نیم هزار افغانی به‌دست آورد و این پول را  یک بره گوسفند خرید. پس از سه ماه، بره‌ خریداری شده را در بدل هشت هزار افغانی می‌فروشد و به این ترتیب زرکه سه هزار و ۵۰۰ افغانی مفاد می‌کند.

او می‌گوید که این کار، برایش انگیزه داد تا هشت هزار افغانی پول فروش بره، جمع چهار هزار افغانی پول حق‌العضویت از برنامه وزارت زراعت را یک گوساله بخرد. او این گوساله‌ را بعد از چهار ماه به ارزش ۱۵ هزار افغانی به فروش می‌رساند.

عکس از صفحه وزارت زراعت و مالداری

زرکه با جدیت بیشتر به کارش ادامه می‌دهد؛ این‌بار یک گوساله را ۱۳ هزار افغانی و یک بره را دو هزار افغانی می‌خرد. بعد از چند ماهی گوساله را ۱۷ هزار و بره را چهار هزار و ۵۰۰ افغانی می‌فروشد. او از این کارش شش هزار و ۵۰۰ افغانی سودِ ناخالص به دست آورده است.

پس از مدتی خانم زرکه یک بسته‌ مرغداری را که مشمول ۱۵ مرغ می‌شد از طریق وزارت زراعت به‌دست ‌آورد. او می‌گوید که با اشتراک در برنامه‌های آموزشی پروش مالداری که از سوی وزارت زراعت و مالداری راه‌اندازی شده بود، او را کمک کرد تا مالداری و مرغداری‌اش را توسعه بدهد.

بر اساس گزارش وزارت زراعت و مالداری او حالا ۸۰ مرغ و ۱۵ گوساله دارد. به گفته خانم زرکه حالا سرمایه‌ او به ۲۱۶ هزار افغانی رسیده و از عواید آن یک بخشی از مخارج خانواده را پرداخت می‌کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن