fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادخبر داخلی

افزایش ارزش مبادلات اقتصادی ایران و افغانستان به سه میلیارد دالر در سال

خبرگزاری یاش: معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس سه جانبه افغانستان، هند و ایران به کابل سفر کرده می‌گوید که ارزش مبادلات تجاری میان افغانستان و ایران به سه میلیارد دالر در سال رسیده است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران در دیدار با عبدالله، عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی جزئیات بیشتری درباره این مبادلات اقتصادی ارائه نکرده اما بر تداوم همکاری بانکی و گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور تأکید کرده است.

عراقچی در این دیدار گفته است که کار سه کمیته از کمیته‌های پنج‌گانه برای تدوین سند جامع همکاری‌های مشترک میان دو کشور نهایی شده و کار روی دو کمیته دیگر ۹۰ درصد پیشرفت داشته است.

به گفته معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، نهایی شدن و امضای سند همکاری‌های جامع میان دو کشور باعث ایجاد

عبدالله نیز در این دیدار گفته است که رهبری حکومت وحدت ملی علاقمند به تکمیل و امضای سند همکاری‌های جامع میان دو کشور است.

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی با اشاره به این‌که تروریسم تهدیدی در برابر امنیت ملی افغانستان است افزوده در مبارزه با داعش باید همکاری‌هایی میان افغانستان و ایران وجود داشته باشد و مقابله با تهدیدهای مشترک نیز نیازمند همکاری بیشتر است.

این گفت‌وگوها در حالی صورت گرفته است که در ماه‌های اخیر مقامات امنیتی کشور بارها از حمایت ایران از گروه طالبان سخن گفته و حتی ادعا کرده‌اند که ایران به این نیروهای آموزش نظامی می‌دهد. ادعایی که ایران آن را رد کرده است.

آقای عراقچی در این سفر گفته است که سیاست کشورش در قبال افغانستان مبتنی بر حاکمیت ملی و همکاری با دولت است و از ابتکار دولت افغانستان برای حفظ وحدت ملی، تأمین ثبات، صلح و امنیت حمایت می‌کند.

داکتر عبدالله نشست سه جانبه افغانستان، هند و ایران را مهم خوانده و ابراز امیداوری کرده است که این نشست‌، فرصت‌های تازه‌ای برای مردم، سرمایه‌گذاران و بازرگانان سه کشور ایجاد کند.

در این دیدار همچنان درباره همکاری دوجانبه در راستای مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق و تولید مواد مخدر، مشکل مهاجرین، برجام، معضل آب و گسترش همکاری‌های دوجانبه تبادل نظر شده‌ است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن