fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهفرهنگگزارش

وزارت صحت عامه: ۱۲ درصد افغان‌ها به خودکشی فکر می‌کنند

خبرگزاری یاش: دهم سپتامبر روز جهانی پیشگیری از خودکشی است که از این روز با هدف کاهش، پیشگیری و مقابله با انگیزه و شناسایی عوامل خودکشی در بسیاری از کشورهای جهان بزرگداشت به عمل می‌آید. 

افغانستان در شمار کشورهایی قرار دارد که آمار خودکشی در آن بلند است. اما رقم دقیقی از شمار واقعات خودکشی و افرادی که خودکشی می‌کنند، در دست نیست.

یافته‌های تازه وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که ۱۲٫۵ درصد مردم افغانستان افکار خودکشی را در سر می‌پروراند و ۹٫۵ درصد آن اقدام به خود کشی می‌کند.

بشیراحمد سروری، رئیس صحت روانی وزارت صحت عامه در این مورد به خبرگزاری یاش گفت: «سروی که از سال گذشته به این‌طرف وزارت صحت‌عامه انجام داده، نشان می‌دهد که حدود ۱۲٫۵ درصد شهروندان کشور به خودکشی فکر می‌کند و از این میان حدود ۷٫۵ الی ۹٫۵ درصد آن در تلاش اقدام به خودکشی هستند.»

به گفته‌ وی، بر اساس این تحقیق، شمار کسانی که به خودکشی فکر می‌کنند، در ولایت‌های جنوب شرقی نسبت به ولایت‌های شمال غربی کشور بیشتر است.

درسوی‌دیگر، کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرده است که در شش ماه اول سال جاری ۶۲ مورد اقدام به خودکشی را به ثبت رسانده که همه آن مربوط به زنان بوده است.

لطیفه سلطانی، مسئول بخش زنان کمیسیون مستقل حقوق بشر در این مورد گفت: «در شش ماه اول سال جاری، ۶۲ مورد خودکشی در کمیسیون مستقل حقوق بشر به ثبت رسیده است و از این میان ۱۳ مورد آن منجر به مرگ افراد شده و متباقی مداوا شده است.»

لطیفه سلطانی، مسئول بخش زنان کمیسیون حقوق بشر افغانستان

به گفته خانم سلطانی، آمار خودکشی در کشور به مراتب بلندتر از این است و شماری زیادی از این موارد در کمیسیون حقوق بشر به ثبت نمی‌رسد. کمیسیون حقوق بشر تنها موردهای را به ثبت می‌رساند که مردم برای پیگیری حقوقی، به طور رسمی در این کمیسیون شکایت‌نامه درج می‌کنند.

این در حالی است که هنوز آمار رسمی از اقدام به خودکشی و افرادی که در نتیجه آن به کام مرگ می‌روند، در کشور وجود ندارد.

بر اساس تحقیق وزارت صحت عامه در سال ۲۰۰۶ در ولایت‌های کابل، میدان وردگ و هرات، ۲۳۰۰ نفر اقدام به خودسوزی کرده‌اند که حدود ۹۰ درصد آن زنان بین سنین ۱۴ تا  ۱۹سال بوده‌اند.  

در سال ۲۰۱۳، یک هزار و ۲۰۵ مورد خودکشی به ثبت رسیده است که شمار زنان و مردانی که اقدام به خودکشی کرده‌اند، تفاوت اندک دارد.

در همین‌حال، وزارت صحت عامه، با نشر خبرنامه‌ای به مناسبت روز جهانی«پیش‌گیری از خودکشی» این پدیده را یک چالش عمده در برابر این وزارت خوانده و از تصویب استراتژی ملی جلوگیری از خودکشی در سال جاری خبرداده است.

این وزارت هم‌چنان گفته است که پلان تطبیقی این استراتژی به‌زودی تهیه و در ۵ سال آینده در تمام بخش‌ها تطبیق می‌شود.

عوامل و انگیزه‌های خودکشی

بیماری‌های روانی، محرومیت، فقر اقتصادی، تبعیض جنسیتی، بی‌سوادی، رسم‌ورواج‌های ناپسند، گسترش وسایل ارتباط جمعی، نبود امکانات لازم زندگی، اعتیاد، بحران هویت، و بی‌کاری از عوامل عمده‌ای خودکشی به حساب می‌رود.

ثریا صبحرنگ، کمیشنر پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت، خودکشی در افغانستان و به‌ویژه در میان زنان به صورت نگران کننده‌ای در حال افزایش است.

 وی دلیل خودکشی زنان را این‌گونه برشمرد: «زنان و دختران در شرایط دشوار تصمیم می‌گیرند که به زندگی نفرین بفرستد. بیشتر آن‌ها از روی ناچاری به دلیل محرومیت‌ها، رسم و رواج‌های ناپسند، ازدواج‌های اجباری خودکشی می‌کنند.»

ثریا صبحرنگ، کمیشنر پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

از سوی‌هم، روانشناسان باورمندند که بیشتر خودکشی‌ها توسط کسانی انجام می‌شود که از امراض روانی‌ رنج می‌برند و دچار اختلال‌های جدی روانی‌ هستند.

ناصر حبیبی، استاد دانشگاه کابل در این مورد گفت: « یکی از عامل‌های اصلی خودکشی که مورد توافق روانشناسان است بیماری روانی است؛ ۹۰ درصد خودکشی‌ کنندگان مرض روانی دارند. به خصوص ۶۰ درصد خودکشی‌ کنندگان دچار بیماری افسردگی هستند.»

به گفته این روانشناس، عوامل دیگر؛ چون فقر، بی‌کاری، اعتیاد، نابسامانی‌های اجتماعی و دیگر عوامل نیز در سوق دادن آدم‌ها به خودکشی نقش دارد، اما عامل اصلی آن بیماری‌هایی روانی است.

 آقای حبیبی افزود به هراندازه که گراف افراد مبتلا به بیماری‌های روانی در یک جامعه بلند باشد به همان میزان آمار خودکشی بالا می‌رود. از نظر او، بهترین راه پیش‌گیری از خودکشی، شناخت و ریشه‌کردن عوامل آن است.

روانشناسان درحالی بیماری روانی را از عامل‌های عمده خودکشی عنوان می‌کنند که شهروندان افغانستان به‌خاطر زیستن در شرایط جنگ و خشونت در معرض جدی ابتلا به افسردگی و بیماری روانی است. جنگ طولانی زخم‌های عمیقی بر روان افغان‌ها گذاشته و از دست دادن نزدیکان و وابستگان بسیاری‌ها را تا مرز جنون به پیش می‌برد.

خودکشی از چالش‌های عمده صحت به شمار می‌رود و دومین عامل مرگ در افراد میان سنین ۱۵ الی ۲۴ ساله گفته می‌شود. بر اساس آمار اتحادیه بین‌المللی پیش‌گیری از خودکشی، در هر ۴۰ ثانیه یک نفر اقدام به خودکشی می‌کند و ۷۵ درصد از موردهای خودکشی در کشور‌های کم‌درامد جهان رخ می‌دهد.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن