fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

هشدار ترامپ به دادگاه لاهه: تحقیق درباره جنایت جنگی امریکا در افغانستان را متوقف کنید

خبرگزاری یاش: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا تهدید کرده است در صورتی‌که دیوان بین‌المللی کیفری تحقیقات درباره جنایات جنگی امریکا در افغانستان را آغاز کند، موضع سختگیرانه‌تری علیه این نهاد بین‌المللی اتخاذ خواهد کرد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ قرار است در سخنرانی امروز (دوشنبه، ۱۹ سنبله) در واشنگتن این تهدیدات را رسماً مطرح نماید. این نخستین سخنرانی مهم بولتون از زمان پیوستن به کاخ سفید خواهد بود.

در بخشی از پیش‌نویس متن سخنرانی بولتون که خبرگزاری رویترز به آن دست یافته، آمده است: «ایالات متحده از همه ابزارهای لازم برای دفاع و حفاظت از شهروندان خود و کشورهای هم‌پیمانش استفاده خواهد کرد تا مانع از پیگرد و محاکمه غیرقانونی آنها توسط این دادگاه نامشروع شود».

امریکا در این متن پیش‌نویس تهدید کرده است که در صورت آغاز تحقیق در مورد جنایت جنگی کارکنان و مأموران امنیتی این کشور در افغانستان، متقابلا با دیوان بین‌المللی کیفری مبارزه خواهد کرد.

به گزارش رویترز، مشاور کاخ سفید تصمیم وزارت خارجه امریکا مبنی بر بستن دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن را اعلام خواهد کرد که دلیل آن هم نگرانی‌های این کشور در پیوند با تحقیقات دادگاه بین‌المللی کیفری در اسرائیل خواهد بود.

در پیش‌نویس متن سخنرانی بولتون آمده است: ایالات متحده همواره کنار دوست و متحدش یعنی اسرائیل خواهد ایستاد. دولت ترامپ قاطعانه در برابر دادگاه بین المللی کیفری خواهد ایستاد اگر بخواهد درباره اتهامات جنایات جنگی نیروهای امریکایی در افغانستان تحقیق کند. اگر چنین تحقیقاتی آغاز شود، دولت ترامپ مانع از ورود قضات این دادگاه به خاک ایالات متحده خواهد شد و اموال و دارایی‌های آنها در سیستم مالی آمریکا را تحریم و توقیف خواهد کرد.

در متن آقای بولتون آمده است: «ما با دیوان بین‌المللی همکاری نکرده و هیچ‌گونه کمکی به آنها نخواهیم کرد. ما با این دادگاه همراه نخواهیم شد و می‌گذاریم تا خودش بمیرد، گرچه این دیوان با اقداماتی که کرده تاکنون هم مرده بوده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن