fbpx
اسلایدافغانستانترجمهدیدگاهسیاست

چگونه امریکا در افغانستان اذهان عامه را گمراه کرد؟

نیویارک تایمز/ رود نوردلند، آش ان‌جی‌یو و فهیم عابد

مقامات امریکایی در هفده سال جنگ افغانستان، همواره از پیشرفت‌ها در این جنگ گزارشاتی منتشر می‌کنند؛ چیزی که در واقع با آنچه اتفاق می‌افتد، در تناقض قرار دارد.

بیش از ۲۲۰۰ امریکایی در جنگ افغانستان کشته شدند و امریکا بیش از ۸۴۰ میلیارد دالر را برای مقابله با شورشیان طالبان و همچنین جبران خساره و باسازی افغانستان هزینه کرده است.

جنگ افغانستان با هزینه فعلی، پُر هزینه‌تر از برنامه مارشال تمام شده است؛ برنامه‌ای که پس از جنگ جهانی دوم، به‌دنبال بازسازی اروپا بود. این مبلغ برای شکست طالبان و بهبود وضعیت افغانستان، باعث ایجاد فشار شدید بر امریکایی‌ها شده است.

اما در سال ۲۰۱۷، گروه طالبان بیش از هر زمان دیگری پس از حمله امریکا بر افغانستان، قلمرو بیشتری تحت کنترول دارد.

ماه گذشته، طی یک هفته، شورشیان طالبان بیش از ۲۰۰ افسر پولیس و ارتش افغان را کشتند و دو پایگاه اصلی نیروهای افغان را در شهر غزنی سقوط دادند.

ارتش امریکا می‌گوید که دولت افغانستان به‌طور موثر، ۵۶ درصد از خاک کشور را تحت کنترول و یا در آن نفوذ دارد. اما اعتماد به این ارزیابی، نوعی فریب است. در بسیاری از مناطق، دولت افغانستان تنها مرکز ولسوالی، فرماندهی پولیس و بخش‌های نظامی را در کنترول دارد، در حالی‌که بقیه مناطق از سوی گروه طالبان کنترول می‌شود.

بر اساس این گزارش، از نیروهای امنیتی افغان، ۱۰ سرباز در مقابل یک جنگجوی طالب هستند یا حتی بیشتر از آن. اما بعضی مقامات افغان تخمین می‌زنند که یک سوم سربازان و افسران پولیس خیالی هستند، و این سربازان بدون این‌که نام‌شان از لیست پرداخت حقوق حذف شوند، صفوف نیروهای امنیتی را ترک کرده‌اند. بسیاری از نیروهای افغان آموزش لازم ندیده‌اند و یا این‌که در بخش نظامی نامناسب هستند.

دولت افغانستان می‌گوید که طی یک سال گذشته، ۱۳۶۰۰ شورشی کشته و بیش از ۲ هزار تن دیگر بازداشت شده‌اند؛ این مقدار تقریبا نیمی از جنگجویان طالبان را تشکیل می‌دهد که امریکا در سال ۲۰۱۷ گزارش داده بود. امریکا اعلام کرد که از ۲۵ تا ۳۵ هزار جنگجوی طالب در سال گذشته در کشور فعالیت داشتند.

در ماه جنوری سال جاری میلادی مقامات امریکا گفتند که شورشیان به بیش از ۶۰ هزار نفر می‌رسند؛ اما مقامات افغان اخیرا تخمین زده‌اند که جنگجویان طالبان در افغانستان به بیش از ۷۷ هزار نفر می‌رسند.

با وجود وخیم شدن وضعیت جنگی در افغانستان، مقامات امریکایی می‌گویند که ائتلاف جهانی توانسته سطح استندردهای زندگی افغان‌ها را بهبود بخشد. هرچند این مقامات اظهارات مبالغه‌آمیز را در این مورد مطرح می‌کنند.

یکی از نمونه‌های بد، مرگ و میر مادران است که می‌تواند مهمترین شاخص‌های سلامت یک جامعه می‌باشد. در سال ۲۰۰۲، مقامات امریکایی گزارش دادند که از صد هزار مادر، ۱۶۰۰ تن آنان در هنگام زایمان جان خود را از دست داده‌اند؛ آماری که در قرون وسطی با اروپا قابل مقایسه است.

در سال ۲۰۱۰، سازمان توسعه بین‌المللی امریکا  گفت که این میزان به‌طور قابل توجهی بهبود و به ۳۲۷ مورد کاهش یافته است.

محققان خاطر نشان کردند از زمانی که جهان آنتی‌بیوتیک را کشف کرده است، هیچ کشوری تاکنون چنین پیشرفتی در زمینه سلامت مادران نداشته است.

با توجه به چالش‌های بلند مدت امنیتی و توسعه در افغانستان، محاسبات محققان صحی در زمینه مرگ و میر مادران، مورد توجه قرار گرفته است.

دفتر نمایندگی گروه بریتانیایی و ایرلندی افغانستان به تحقیقی اشاره کرده که نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۰، از صد هزار زن، ۱۵۷۵ زن در هنگام زایمان جان خود را دست داده‌اند. برآوردهای دیگری که از سوی این گروه مورد اشاره قرار گرفته، این رقم بین ۸۸۵ تا ۱۶۰۰ نفر است. به این معنی که تقریبا از یکصد زن افغان در هنگام زایمان یک زن جان خود را دست می‌دهند. این نرخ در امریکا از صد هزار زن، ۲۴ زن است.

اداره انکشاف بین‌المللی امریکا به خوش‌بینی‌های قابل توجه امید به زندگی اشاره می‌کند که در سال ۲۰۱۰ اوسط عمر ۶۳ سال برآورد شد؛ در حالی که در سال ۲۰۰۲ اوسط عمر در افغانستان ۴۱ سال گفته شده بود.

اما این ارقام تعدیل و میزان مرگ و میر بالای کودکان در آن نادیده گرفته شده و نتایج آمار را نقض می‌کند.

در همین حال، سازمان جهانی صحت در سال ۲۰۰۹ اوسط عمر افغان‌ها را ۴۸ سال برآورد کرده بود. اداره استخبارات امریکا با اداره انکشاف بین‌المللی امریکا موافق نبود و این اداره در سال ۲۰۱۷ برآورد کرد که افغان‌ها معمولا ۵۱ سال زندگی می‌کنند.

شهر استراتیژیکی غزنی در جنوب شرقی افغانستان ماه گذشته مورد حملات گسترده گروه طالبان قرار گرفت و تمام شهر به جز تجهیزات دولتی به‌دست طالبان افتاده بود.

مقامات محلی هر گونه مشکل را در این شهر رد کردند، اما مسئولان روز سوم درگیری‌ها به اشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور از مشکلات جدی در غزنی گزارش دادند.

نیروهای افغان کنترول شهر غزنی را پس از شش روز با هزینه جانی بالاتری از شورشیان دوباره به‌دست آوردند و نزدیک به ۲۰۰ افسر پولیس و ارتش افغان کشته شدند. در طول این مدت، ارتش امریکا این آمارها را انکار کردند.

گزارش‌های نیویارک تایمز چه می‌گوید؟ دولت امریکا چه می‌گوید؟

«اندکی بعد از نیمه شب، بیش از هزار شورشی طالب حملات تهاجمی را بر شهر غزنی آغاز کردند».

 

 

 

 

«دیده می‌شود که طالبان کنترول هر چهارراهی را در شهر به‌دست دارد. ظاهرا جنگ به مناطق همجوار و ولسوالی‌های غزنی گسترش یافته است».

 

 

«ظاهرا مناطق بیشتر شهر تحت کنترول گروه طالبان است. بیش از ۱۰۰ افسر پولیس و ارتش افغان کشته شدند».

 

 

«بیشتر مناطق روستای ولایت غزنی تحت تصرف شورشیان طالبان قرار گرفته‌اند و این گروه در تلاش مرکز این ولایت هستند»

 

 

«پس از تصرف کوتاه مدت شهر از سوی طالبان، گزارش شد که شورشیان از غزنی بیرون رانده شده‌اند.  باشندگان غزنی گفتند که شماری زیادی از اجساد در سرک‌ها و جوی‌ها باقی مانده است».

 

روز اول، ۱۰ اگست ۲۰۱۸

دگروال مارتین او دونل، سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا در افغانستان، گفت: «گزارش‌های اولیه نشان‌دهنده تلفات کم نیروهای امنیتی افغان است. تا هنوز تلاش‌های طالبان برای تصرف بیشتر شهر با ناکامی مواجه شده است».

روز دوم، ۱۱ اگست ۲۰۱۸

دگروال مارتین او دونل، گفت: «دولت افغانستان می‌گوید که غزنی تحت کنترول است. عصر جمعه شهر نسبتا آرام بود… عملیات پاکسازی در حال انجام است و درگیری‌های پراکنده در شهر جریان دارد».

روز سوم، ۱۲ اگست ۲۰۱۸

دگروال مارتین او دونل، گفت: «دولت افغانستان همچنان در تلاش است تا کنترول مناطق بیشتر و به‌خصوص تمام مراکز دولتی را حفظ کند. از نگاه تاکتیکی، عملیاتی و استراتیژیکی گروه طالبان در حملات خود با شکست مواجه شده و هیچ کاری نتوانسته است».

روز چهارم، ۱۳ اگست ۲۰۱۸

دگروال مارتین او دونل، گفت: «شهر غزنی تحت کنترول دولت افغانستان می‌باشد و جنگجویان اندک و پراکنده گروه طالبان که در شهر باقی‌مانده، تهدیدی برای سقوط غزنی به شمار نمی‌رود».

روز پنجم، ۱۴ اگست ۲۰۱۸

دگروال مارتین او دونل، گفت: «آنچه که ما شاهد آن بودیم، عملیات تحت رهبری افغان‌ها روز چهارشنبه در بخش‌های بزرگی شهر آغاز و طالبان از بخش‌های شهر عقب ‌نشینی کرده است. به مناطق آسیب‌پذیر که تحت تهدید حملات طالبان قرار دارد، نیروهای تقویتی مستقر شده است».

 

پایان محاصره

وقتی از دگروال «مارتین او دونل» پرسیده شد که آیا ارتش امریکا اوضاع غزنی را طی یک هفته گذشته مورد ارزیابی قرار داده است، گفت: «من در حال حاضر گفتنی تازه ندارم».

مقامات دولتی با تکیه بر حمایت از نیروهای ویژه امریکا و افغان، کنترول بسیاری از مناطق را به‌دست گرفتند. حداقل کشته شدن ۱۶۵ سرباز و ۶۵ غیرنظامی گزارش شده است.

ترجمه: احمدضیا علیجانی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن