fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

در ۹ ماه اخیر ۲۵۰ هزار مهاجر افغان از ایران بازگشته‌اند

خبرگزاری یاش: ریاست امور مهاجرین و عودت کنندگان ولایت هرات از بازگشت اجباری و یا داوطلبانه بیش از ۲۵۰ هزار مهاجر افغان در جریان ۹ ماه اخیر از ایران به افغانستان خبر داده‌اند.

به گفته این ریاست، بیشتر این مهاجرین به صورت اجبار از ایران اخراج شده‌اند که زنان و کودکان نیز در میان آنان شامل است. به گفته این ریاست، این مهاجرین تنها از بندر اسلام قلعه این ولایت وارد خاک افغانستان شده‌اند.

گفته می‌شود که بیشتر این آمار مربوط به مهاجرین اخراجی می‌شود که به‌خاطر کار به ایران مهاجرت کرده بودند.

احمد جاوید نادم، رئیس این اداره در هرات در مورد افزایش برگشت مهاجرین افغان از ایران گفت این آمار افزایش صد درصدی را نشان می‌دهد. ما از ابتدای سال مالی ۱۳۹۷ تاکنون که حدود نه ماه از آن میگذرد، قریب به ۹۹ هزار افراد اخراجی داریم؛ قریب به ۱۵۶ هزار داوطلب و قریب به ۶۰۰ نفر هم هموطنانی را داریم که دارای مدرک بودند و به کشور بازگشتند.

وضع تحریم های ایالات متحده امریکا بر ایران و افزایش ارزش دالر نسبت به تومان ایرانی یکی از دلایل مهم اخراج مهاجرین توسط مقامات ایرانی است.

در حال حاضر حکومت افغانستان برای مهاجرینی که با اسناد قانونی و بگونه داوطلبانه از ایران به افغانستان بازمی‌گردند مبلغی بین ۲۰۰ تا ۲۲۰ دالر پول نقد کمک می‌کند، اما برای مهاجرین اخراجی از کشور ایران تنها هزینه بازگشت تا محل زندگی‌شان را پرداخت می‌کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن