fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

امنیت غرب کابل؛ مردمی‌سازی امنیت یا منطقه سبز امنیتی

خبرگزاری یاش: دو حمله انتحاری پی‌در پی شامگاه چهارشنبه (۱۴ سبنله) بر باشگاه ورزشی میوند، غرب کابل را تکان داد و مردم را بار دیگر در شوک فرو برد. در جریان سه هفته گذشته، این دومین حمله انتحاری هدفمند و سازمان‌دهی شده در غرب کابل بود که در این دو رویداد بیش از ۷۰ تن کشته و نزدیک به ۱۶۰ تن دیگر زخمی شدند.

به دنبال نگرانی‌ها و انتقادها از ناکامی وضعف نهادهای امنیتی در مهار حملات انتحاری در غرب کابل، حکومت طرح تازه امنیتی را بررسی می‌کند که بر اساس آن شهر کابل به شمول غرب کابل به چهار زون امنیتی تقسیم می‌شود.

 هر چند جزئیات این طرح امنیتی تاکنون روشن نیست و حکومت آن را نیازمند بررسی‌های همه جانبه دانسته است، اما اشرف غنی رئیس جمهور شام روز جمعه (۱۶ سنبله) در دیدار با شماری از باشندگان غرب کابل گفته است که تدابیر امنیتی ساحه سبز برای تأمین امنیت غرب کابل در نظر گرفته می‌شود.

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری به نقل از آقای غنی آمده است: «وی خاطر نشان ساخت که عین تدابیر امنیتی که در ساحه سبز کابل درنظر گرفته شده است در غرب کابل نیز از مُدل مذکور استفاده خواهد شد که این مورد نیاز به بحث های همه جانبه دارد.»

رئیس جمهور: در غرب کابل از مُدل امنیتی ساحه‌سبز استفاده می‌شود

ساحه سبز یا گرین‌زون در بخش‌های از شهر کابل و عمدتا ساحات دیپلوماتیک تطبیق می‌شود. ساحاتی به شدت حفاظت شد‌ه‌ که مطابق برنامه رویدادهای امنیتی در آن باید صفر شود.

مردمی سازی امنیت یا منطقه سبز امنیتی

باشندگان غرب کابل در حالی با رئیس جمهور در خصوص چگونگی تأمین امنیت غرب کابل صحبت کردند که با رسیدن ایام محرم باشندگان این منطقه به شدت نگران وقوع حملات تروریستی هستند.

دو حمله انتحاری پی‌هم شامگاه چهارشنبه در یک باشگاه ورزشی در غرب کابل جان ۲۶ تن را گرفت.

آنان از رئیس جمهور خواسته‌اند که تأمین امنیت مکان‌های آسیب پذیر و مذهبی را به عهده خود مردم بگذارد و برای تأمین امنیت مساجد سلاح‌های موقت به مردم توزیع شود؛ رئیس جمهور دستور بررسی همه‌جانبه این طرح را داده و خواستار ایجاد میکانیزم نظارت از محافظان مسجد شده است. 

ساکنین برچی: حکومت ناتوان است؛ تأمین امنیت برچی به مردم واگذار شود

با این‌حال، شماری از آگاهان نظامی و اعضای پارلمان از طرح امنیتی تازه (ساحه سبز) حکومت برای غرب کابل استقبال می‌کنند و اما سهیم کردن مردم در برنامه امنیتی را در کاهش حملات ترویستی  و در کل تأمین امنیت مؤثر می‌دانند.

 نصرالله صادقی‌زاده نیلی، نماینده مردم دایکندی در پارلمان می‌گوید، طرح امنیتی حکومت، در صورت که جامه عمل بپوشد برای تأمین امنیت در غرب کابل خیلی مؤثر است.

وی در این مورد گفت: «مسئله این است که گاهی اوقات بین گفته‌ها و عمل‌ها تفاوت وجود دارد. درسته که غرب کابل یک منطقه وسیع است و از نقاط مختلف تهدید می‌شود؛ ولی اطمینان داریم اگر حکومت پای حرف‌هایش ایستاد شود، طرح ساحه سبز عملی است.»

در سوی دیگر، میرزامحمد یارمند، آگاه نظامی و معین سابق وزارت امور داخله، به این باور است که افزون بر سهیم کردن مردم در تأمین امنیت، باید تشکیلات امنیتی غرب کابل گسترش یابد.

آقای یارمند پیشنهاد می‌کند: « تشکیل حوزات امنیت ملی و خود ریاست امنیت ملی در این بخش وسعت پیدا کند و از لحاظ تکنالوژیکی مجهز شود. شبکه‌سازی درون مرزی و برون مرزی صورت بگیرد. این تدابیر می‌تواند این نوع حوادث را تقلیل ببخشد. در مجموع، یک کمیت اشخاص به شکل دفاع خودی که طرزالعمل و تعریفش واضح باشد، ترتیب شود.»

این همه در حالی است که مقام‌های حکومتی اخیرا اعتراف کرده‌اند که باشندگان غرب کابل به‌گونه سیستماتیک حذف می‌شوند و تأمین امنیت این بخش شهر برنامه ویژه‌ای را می‌طلبد.

پروژه حذف و قتل عام هزاره‌ها؛ چه باید کرد؟

سرور دانش معاون نخست ریاست جمهوری کشتار مردم غرب کابل را «امر کاملا هدفمند و برنامه‌ریزی شده» توصیف کرده و متناسب با این حملات، خواستار تدابیر «استراتیژیک و برنامه‌ریزی دقیق» برای تأمین امنیت این بخشی از شهر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن