fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

اعضای مجلس نمایندگان خواستار استیضاح مسؤلان نهادهای امنیتی شدند

خبرگزاری یاش: به دنبال افزایش حملات تروریستی در پایتخت به‌ویژه در غرب کابل و شدت گرفتن نبردها میان نیروهای امنیتی و گروه‌های تروریستی، شماری از اعضای مجلس نمایندگان خواستار استیضاح مسؤلان نهادهای امنیتی شدند.

 اعضای مجلس نمایندگان پس از سپری کردن ۴۵ روز تعطیلات تابستانی امروز (شنبه،۱۷ سنبله) دوباره به مجلس بازگشتند.

عبدالرحیم ایوبی، نماینده مردم قندهار در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت، از اثر بی‌کفایتی حکومت و رهبری نهادهای امنیتی در یک و نیم ماه گذشته بیش از ۴ هزار تن در سراسر کشور کشته شدند.

وی افزود: «در پیوند به قتل‌عامی که در ۴۵ روز گذشته در دشت برچی صورت گرفته، مسؤلان نهاد‌های امنیتی به خصوص وزیر دفاع و وزیر امور داخله بدون پرسش استیضاح شوند. دلیلی برای مطرح کردن پرسش نیست، ما باید به‌گونه مطلق در رأی‌گیری علنی آنها را سلب صلاحیت کنیم».

وی مسؤلان نهادهای امنیتی را به دروغگویی و پنهان کاری اطلاعات متهم کرده بیان داشت، امنیت دشت برچی باید جدی گرفته شود. آقای ایوبی همچنان از اعضای مجلس نمایندگان خواست تا قبل از این‌که حادثه خونین دیگری مانند رویداد غرب کابل به وقوع بپیوندد، برای جلوگیری آن اقدام کنند.

جعفر مهدی، نماینده مردم کابل گفت: «نهادهای امنیتی هیچ توجهی به دشت برچی ندارند. با آمدن ایام محرم، نگرانی‌ها از به وجود آمدن فاجعه خونین دیگر وجود دارد. سکتور امنیتی به مجلس دعوت شود و آنها یک گپ را واضع بسازند، یا امنیت را به‌گونه مؤثر تأمین کنند یا هم تأمین امنیت را به مردم واگذار کنند تا خودشان امنیت خود را بگیرند.»

به گفته او، کمتر خانواده‌ای در غرب کابل پیدا خواهد شد که در دو سال اخیر یکی از اعضای خانواده خود را در حملات تروریستی از دست نداده باشد.

در کمتر از یک ماه، غرب کابل گواه دو حمله مرگبار تروریستی بوده است. در این حملات دست‌کم ۳۵۰ تن کشته و زخمی شدند.

در همین حال شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان حکومت را به نداشتن برنامه امنیتی متهم می‌کنند.

عبدالستار درزابی، نماینده مردم جوزجان گفت، روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی در نبردها با گروه‌های تروریستی جان خود را از دست می‌دهند.

آقای درزابی افزود: «تمام آجنداها باید کنار گذاشته شود. قانون‌گذاری زمانی مؤثر است که ما به مردم افغانستان امنیت داده بتوانیم. آجندای امروزی امنیت است، روزانه در اثر ناامنی‌ ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن از نیروهای امنیتی کشته می‌شوند، این فاجعه است.»

به گفته او، اولین شرط امضای پیمان امنیتی با واشنگتن، تأمین امنیت بود، در صورتی‌که حکومت توان تأمین امنیت را ندارد از نیروهای خارجی به ویژه امریکایی‌ها کمک بخواهند.

عبیدالله بارکزی، نماینده مردم ارزگان گفت، اتحاف دعا پس از هر روریداد تروریستی از سوی مقام‌های حکومتی و اعضای مجلس نمایندگان در حق جان باختگان نیروهای امنیتی و قربانیان حملات تروریستی شرم‌آور است.

با این همه عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان به کمیسیون‌های امنیت داخلی و امور دفاعی مجلس وظیفه داد تا مسؤلان نهادهای امنیتی را به این کمیسیون‌ها خواسته و رویدادهای تروریستی اخیر را بررسی کنند.

آقای ابراهیمی افزود، کمیسیون مؤظف است گزارش خود را به تالار ارائه کند تا در روشنی آن اعضای مجلس در مورد سرنوشت مسؤلان نهادهای امنیتی تصمیم بگیرند.

در همین حال رئیس‌جمهور غنی شب گذشته در دیدار با باشندگان غرب کابل وعده داده است که این منطقه را به ساحه سبز امنیتی مبدل خواهد کرد.

از سویی هم شماری دیگر از اعضای مجلس می‌گویند، حکومت همواره برای مدیریت کردن افکار عمومی پس از هر رویداد تروریستی طرح‌های امنیتی پایتخت را مطرح می‌کند و این طرح‌ها بی‌نتیجه بوده است. به گفته آنان تا زمانی که افراد مسلح غیر مسئول در پایتخت حضور داشته باشند، حکومت در برقراری امنیت موفق نخواهد شد.

محمد  اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن