fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

پروژه حذف و قتل‌عام هزاره‌ها؛ چه باید کرد؟

خبرگزاری یاش: حوادث انفجاری و انتحاری دیروز (چهار شنبه ۱۴ سنبله) بر یک باشگاه ورزشی در غرب کابل که دست کم ۲۶ کشته و ۹۱ زخمی برجای گذاشت، یک بار دیگر پرسش‌هایی در مورد انگیزه این حملات و راه‌های مقابله با آنرا در اذهان بسیاری مطرح کرده است.

در سه هفته اخیر این دومین حمله مرگبار در غرب شهر کابل است که علیه یک گروه قومی یا مذهبی مشخص صورت می‌گیرد. پیشتر (در ۲۴ اسد) حمله مشابه بر مرکز آموزشی موعود در همین ناحیه حدود ۴۸ کشته و ۶۷ زخمی برجای گذاشت.

در جریان سه سال اخیر شمار این حملات علیه هزاره‌ها منحیث یک گروه قومی و مذهبی مشخص از ده مورد بیشتر است. مسئولیت این حملات را نیز گروهی موسوم به داعش و به ندرت طالبان بردوش گرفته است.

با توجه به سلسله این حملات در سه سال اخیر، اکنون باورها بر این است که این حملات دیگر صرفا یک«حادثه» نه بل امر «هدفمند و سیستماتیک» است.

کشتار هدفمند و سیستماتیک

دفتر سرور دانش معاون نخست ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای در واکنش به حمله روز گذشته، کشتار مردم غرب کابل را که اکثریت مطلق آنها را هزاره‌ها شکل می‌دهند، «امر کاملا هدفمند و برنامه‌ریزی شده» توصیف کرده و متناسب با این حملات، خواستار تدابیر «استراتیژیک و برنامه‌ریزی دقیق» برای تأمین امنیت مردم شده است.

در بخشی از این اعلامیه آمده: «کشتار مردم غرب کابل دیگر حادثه نیست؛ بلکه یک امر کاملا هدفمند و برنامه ریزی شده است و از این رو تأمین امنیت مردم نیز تدابیر استراتژیک و برنامه ریزی دقیق می‌طلبد».

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری حمله اخیر در غرب کابل را کشتار «سیستماتیک و هدفمند» خوانده است.

آقای دانش، حکومت و مقام های امنیتی کشور را مکلف دانسته که «برای تأمین امنیت این مردم مطیع قانون و پشتیبان همیشگی حکومت افغانستان، تدابیر ویژه اتخاذ کنند. این مردم دیگر نباید به صورت هدفمند و سیستماتیک مورد حملات تروریستی هدفمند دشمن قرار گیرند».

امرالله صالح رئیس عمومی پیشین امنیت ملی کشور نیز با نشر مطلبی در صفحه فیسبوک خود، این حملات را پروژه «محاسبه شده و قتل عام عمدی» هزاره‌ها توصیف کرده است. او در بخشی از نوشته خود گفته: «حالا واضح است که شما محاسبه شده و عمدی قتل عام می‌شوید. این یک پروژه است».

آقای صالح گفته با توجه به اینکه این آخرین حمله از این نوع نخواهد بود «راه حل های کهنه و تکراری مؤثریت خود را از دست داده است؛ هم مردم و هم دولت باید راه های تازه و ابتکارات پیشگیرانه و نو را فکر کنند».

عاملان پشت حملات

نه آقای دانش و نه هیچ مقام دیگری تاکنون به افراد، گروه‌ها و جریان‌های ذیدخل در خلق این حوادث اشاره نکرده است. مسئولیت این حملات را معمولا اکثرا گروه موسوم به داعش و در مواردی هم طالبان به دوش می‌گیرد. اما تاکنون برای مردم به خصوص هزاره‌ها که هدف اولیه و مستقیم این حملات است، هنوز این سئوال پاسخ روشن ندارد.

یکی از دلایل این مسئله، عدم حضور هزاره‌ها در دستگاه‌های کشفی و دست داشتن به اطلاعات لازم استخباراتی است. این خلاء اطلاعاتی باعث شده تا آنها از گروه‌های دشمن و حتا از بازی‌های احتمالی در پشت پرده سیاست بی‌خبر بمانند.

از سویی هم، این خلاء اطلاعات در برخی موارد این گمانه‌زنی و شایعات را تقویت کرده که گویا حلقاتی در درون حکومت احتمالا پشت این حوادث قرار دارند.

مدفن شهدای جنبش روشنایی که اولین قربانیان سلسله حملات هدفمند بر هزاره‌ها گفته می‌شوند.

جنرال باز محمد جوهری معاون پیشین تعلیمات وزارت دفاع ملی، هرچند دخالت حکومت در این حملات را با قاطعیت رد می‌کند، اما با یادآوری از ضعف‌ نهادهای امنیتی به‌خصوص بخش کشفی، معتقد است که «احتمالا بعضی افراد و نفوذی‌های گروه‌های تروریستی ممکن است در درون حکومت باشند که برای انجام این حملات همکاری یا زمینه‌سازی کنند».

دلایل و انگیزه‌ها

تسلسل و ادامه این حملات بر یک گروه مشخص قومی و مذهبی، پرسش‌های جدی را در مورد دلایل، انگیزه‌ها و عوامل پنهان در پشت این حملات، به‌خصوص در داخل جامعه هزاره خلق کرده است.

جامعه هزاره که در هفده سال اخیر از حامیان جدی نظام، توسعه و قانون‌گرایی بوده، اکنون از خود می‌پرسند که به چه جرمی هر از گاهی دارند قتل عام و سلاخی می‌شوند؟

جنرال جوهری که سابقه سیزده سال کار در ارتش را دارد در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش، هدف این حملات را ایجاد «نفاق و دشمنی» میان مردم افغانستان و تضاد ایدئولوژیک و مذهبی گروه‌های چون داعش و طالبان با جامعه شیعه در افغانستان می‌خواند.

به باور وی از آن‌جایی که گروه‌های چون داعش یا طالبان خصومت و تضاد اعتقادی با جامعه شیعه دارند، این حملات را علیه مردم و مذهب خاص آغاز کرده‌اند.

چه باید کرد؟

این مهمترین سئوالی است که اکنون هزاره‌ها از خود و سیاسیون خود می‌پرسند. ضعف و ناتوانی حکومت در مهمترین مسئولیت آن که تامین امنیت مردم است، به بی اعتمادی‌ها در این مورد بیش از پیش دامن زده است.

باز محمد جوهری برای مقابله با این تهدیدات، انجام سه کار را مؤثر می‌خواند:

۱-حکومت و سکتور امنیتی باید این مسئله را جدی بگیرند و واقعا بپذیرند که هزاره‌ها در معرض حملات بی‌رحمانه قرار دارند و متناسب با این تهدیدات باید در استراتیژی و راهبرد امنیتی خود تجدید نظر کنند.

امر الله صالح رئیس پیشین عمومی امنیت ملی.

چنانکه امرالله صالح نیز در این مورد گفته: «راه حل های کهنه و تکراری موثریت خود را از دست داده است. هم مردم و هم دولت باید راه های تازه و ابتکارات پیشگرانه و نو را فکر کنند».

پیشتر داکتر امین احمدی استاد دانشگاه نیز در این مورد پیشنهادهای مشابهی مطرح کرده و از جامعه جهانی خواستا به رسمیت پذیرفتن تهدید علیه هزاره‌ها شده بود.

۲- ارگان‌های کشفی باید قوی شوند و حکومت و نهادهای امنیتی به خصوص با قبول کاستی‌ها، در این‌گونه موارد باید در مورد عوامل ذیدخل در این حوادث به صورت شفاف به مردم پاسخ بگویند.

۳ – حکومت با فراهم کردن امکانات و آموزش‌های لازم، از نیروهای مردمی برای تأمین امنیت محلات مربوط استفاده کند؛ البته بر اساس میکانیزم قانون‌مند و همکاری محور.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن