fbpx
اسلایدافغانستانگزارشورزش

حنیفه یوسفی نخستین بانویی که توانست قله نوشاخ را فتح کند

خبرگزاری یاش: حنیفه یوسفی ماه گذشته در پی بیست‌ویک روز کوهنوردی بلندی‌ قله نوشاخ را در نوردید و نامش را به عنوان نخستین بانوی فاتح قله نوشاخ ثبت تاریخ کرد.

نوشاخ از مرتفع‌ترین قله‌های کشور است. در عین‎حال دومین قله مرتفع سلسله‌ کوه‌های هندوکش و پانزدهمین قله با ارتفاع بلند در سطح آسیا است.

نوشاخ در شمال غرب ولایت بدخشان و در مرز با پاکستان موقعیت دارد. دامنه شمالی و غربی آن در خاک افغانستان و دامنه جنوبی و شرقی آن در خاک پاکستان امتداد یافته است.

تاکنون شماری معدودی توانسته‌اند، کوه‌ هندوکش را بالا بروند و به بلندای آن- قله‌نوشاخ- برسند. پیشینه تلاش‌ها برای فتح قله‌ نوشاخ به صورت مشخص معلوم نیست. اما در سال‌های اخیر علاقه‌مندان و ورزشکاران زیادی برای صعود بر فراز این قله بخت آزموده‌اند.  

 «توشیاکی‌ساکای» و «گورو‌ایواتسوبو» از اعضای یک گروه کوهنورد جاپانی در سال ۱۹۶۰ میلادی، از نخستین کسانی بودند که این قله را فتح کردند. به دنبال آن «عمروالدین سنجار» و «ملنگ جان دریا» دو شهروند افغانستان در سال ۲۰۰۹ پا بر فراز این قله گذاشتند.

اما این نخستین بار است که یک دختر کوهنورد افغان قله نوشاخ را فتح می‌کند و پرچم سه رنگ کشور را در بلندای آن به اهتزار در می‌آورند.

گروهی از دختران کوهنورد از موسسه کوه‌نوردی «اسند»

گروهی از دختران کوهنورد از موسسه کوه‌نوردی «اسند» سر به صحرا می‌زند و به قصد صعود به قله نوشاخ کوه‌پیمایی می‌کنند. حدود دو ماه پیش، حنیفه یوسفی در معیت چهار دختر از هم‌گروهان‌اش از کابل به بدخشان می‌روند.

رسیدن به هدف و گذار از صخره‌ها و سنگلاخ‌های هندوکش کاری است دشوار. سفر ماجراجویانه و جسورانه این دختران آغاز می‌شود و پس از سه هفته کوهنوردی، حنفیه ساعت پنج عصر در دمادم غروب روز جمعه (۱۹ اسد) نوشاخ را فتح و عنوان نخستین بانوی کوهنورد فاتح قله نوشاخ را برایش ثبت می‌کند.

حنیفه در سال ۲۰۱۶ به عضویت نهاد «اسند» درآمد و به جمع گروه کوهنوردان افغانستان پیوست. همکاران وی یک سال پیش از پیوستن او در تدارک فراهم سازی زمینه فتح نو شاخ بودند و شبانه روزی آمادگی می‌گرفتند. اما این حنیفه است که پس از دو سال آمادگی، مشق و تمرین این رویا را به حقیقت تبدیل می‌کند.

این بانوی کوهنورد در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش خاطره دشوار اما موفقیت آمیز از این کوه‌پیمایی ماجراجویانه‌ در ارتفاع ۷۴۹۲ متری را این‌گونه روایت می‎کند: «کوهنوردی در دل صخره‌های مرتفع‌ترین قله افغانستان دشوار است. هر لحظه ممکن است، ارتفاع زده شوید، یا پاهای‌تان یاری نکند و از کار بی‌افتد، دچار ضعف شوید. خلاصه هرچیزی ممکن است اتفاق بی‌افتد.»

وی می‌گوید فقط انگیزه و هدف است که دشواری و درشتی کوهنوردی را برایش‌ آسان کرده بود. حنیفه اشتیاق و هیجان لحظه‌‌ای رسیدن به قله نوشاخ را این گونه بیان می‌کند: « لحظه‌ای که به قله نوشاخ می‌رسیدم، حس عجیبی از امید و شور پیروزی به من دست داد؛ بازگو کردن آن دشوار است.»

 او می‌گوید، هدف از قبول این‌همه دشواری و رنج پذیری، گسترش کوه‌نوردی و تشویق بانوان کوه‌نورد در افغانستان است. به گفته او، شمار زنان کوه‌نورد در افغانستان انگشت شمار است و کسانی هم که علاقه‌مند کوه‌نوردی هستند، به مشوق و حامی نیاز دارد و او با فتح قله نوشاخ خواست«این نقش را بازی کند.»

حنیفه یوسفی نخستین بانویی که توانست قله نوشاخ را فتح کند

اینک، حنیفه در تدارک فتح قله‎های دیگر است و می‌خواهد هم‌چنان پیشه کوهنوردی را ادامه دهد: «دوست دارم که تمام‌ قله‌های افغانستان را فتح کنم. افغانستان واقعا قله‌های مرتفع و خوب و فتح ناشده زیاد دارد.»

او به علت آنچه از آن به عنوان مشکلات‌ «امنیتی و خانوادگی» یاد می‌کند، موفق نشده است که آموزش‌های ابتدایی و عالی را فرا بگیرد. حالا اما عزم جدی دارد که به درجه‌های بلندی از آموزش عالی دست یابد.

حنیفه علاقمند ورزش است. هرچند که در این بخش مورد علاقه‌اش نیز با چالش‌هایی زیادی مواجه است. با همه این‌ها، رسیدن حنیفه به این‌جا و موفقیت او در فتح قله نوشاخ دستاوردی کمی نیست.

تصاویر پخش شده او از بلندای نوشاخ در فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی با استقبال گسترده روبرو شد و تا مدت‌ها میان کاربران دست به دست می‌شد. کاربران رسانه‎های اجتماعی به خصوص فسبوک از او به عنوان زن قهرمان و سخت کوش یاد می‌کردند. خود او اما رغبتی به نشر و پخش تصاویرش ندارد و به عمد خواسته است که از حضور در سانه‌های تصویری خود داری کند.

فرشته ابراهیمی، رئیس نهاد اسند و همسفر حنیفه می‌گوید که آن‌ها جزء یک گروه چهار نفره بودند که برای فتح نوشاخ از کابل به بدخشان رفته بودند و از میان‌ آن‌ها تنها حنیفه توانست به فراز قله نوشاخ برسد و به عنوان قهرمان نامش را ثبت تاریخ کند.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن