fbpx
اسلایدجهانخبر خارجی

هشدار سازمان بهداشت جهانی: کم تحرکی سلامت یک‌و نیم ملیارد نفر را تهدید می‌کند

خبرگزاری یاش: سازمان بهداشت جهانی با انتشار گزارشی می‌گوید که کمبود فعالیت و تحرک بدنی در سطح جهان، سلامت یک‌و نیم میلیارد انسان را به خطر انداخته است و جانشان را تهدید می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، در گزارش این سازمان تحت عنوان روند جهانی کمبود فعالیت بدنی در سطح جهانی از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶، که حاوی نتایج یک پژوهش در سطح جهانی است نزدیک به دو میلیون نفر در آن شرکت داشته‌اند.

در این گزارش آمده است که عدم تحرک در کشورهای با درآمد بالاتر نزدیک به دو برابر سطح آن در کشورهای کم درآمد است که نشان می‌دهد افزایش درآمد می‌تواند باعث کاهش تمایل به فعالیت بدنی شود.

 در عین حال، عوامل دیگری جز رفاه بیشتر در این زمینه موثر است زیرا کم‌تحرکی کشورهای امریکای لاتین و حوزه کارائیب هم کمابیش به همان اندازه کشورهای ثروتمند غربی است.

این گزارش هشدار می‌دهد که طی پانزده سال مورد پژوهش، فعالیت بدنی در سراسر جهان روندی نزولی داشته و در سال ٢٠١٦ بیش از یک چهارم جمعیت بالغ جهان یعنی یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر تحرک بدنی لازم را نداشتند که بیش از رقم ٢٣.٣ درصد در سال ٢٠١٠ بوده است. کاهش میزان تحرک بدنی در دوره پانزده ساله تحت بررسی به بیش از ٥ درصد می‌رسد.

گفته می‌شود که حداقل تحرک لازم برای فرد بالغ ١٥٠ دقیقه حرکت معتدل یا ٧٥ دقیقه حرکت شدید در هفته است و تحرک کمتر از این برای سلامت زیانبار توصیف شده است.

در کشورهای فقیر جهان، تنها ١٦ درصد از کسانی که در این تحقیقات مورد بررسی قرار گرفتند کمتر از میزان لازم تحرک داشتند در حالی‌که این رقم در کشورهای ثروتمند به ٣٧ درصد می‌رسید. توسعه و پیشرفت اقتصادی باعث می‌شود که مردم بیشتر به کارهایی اشتغال یابند که نیازی به تحرک جسمی ندارد.

بر اساس این گزارش، مردم کشورهای اوگاندا و موزامبیک پرتحرک‌ترین مردم در سطح جهانی بوده‌اند و تنها در مورد ٦ درصد جمعیت این دو کشور میزان فعالیت بدنی به حداقل لازم در هفته نمی‌رسید. مردم کویت، جزیره ساموآ (تحت حاکمیت ایالات متحده)، عربستان سعودی و عراق کم تحرک‌ترین مردم جهان هستند.

در این بررسی در ١٥٩ کشور از ١٦٨ کشور، زنان به مراتب کمتر از مردان فعالیت بدنی داشته‌اند و این تفاوت حداقل به ١٠ درصد می‌رسد. در تمامی مناطق جهان به استثنای شرق و جنوب شرق آسیا، تحرک بدنی زنان از مردان کمتر بوده است.

در مورد تعدادی از کشورهای دارای جمعیت بالاتر از ١٠ میلیون نفر آمار لازم وجود نداشته و در نتیجه، وضعیت آنها مشخص نیست. افغانستان از جمله این کشورهاست.

سازمان بهداشت جهانی هشدار می‌دهد که تحرک کافی در جلوگیری از ابتلای به امراض قلبی – عروقی، دیابت نوع ٢، دمانس (زوال عقل) و برخی سرطان‌ها موثر است و در صورت ادامه روند فعلی، درصد بیشتری دز جمعیت جهان به خاطر عدم تحرک در معرض ابتلای به بیماری قرار خواهند گرفت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن