fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهگزارش

تلخ‌کامی یک شیرینی فروش در سایه سلطنت «هما سلطانی»

خبرگزاری یاش: در دروازه ورودی یک شیرینی فروشی در کابل نوشته است: «لطفا با لبخند وارد شوید!». اینک که از دروازه وارد می‌شوید، نشانه‌های از ناراحتی و خشونت را می‌‌بینید. همه چیز به‌هم ریخته؛ میز، چوکی و شیشه‌ها شکسته، کیک و شیرینی‌ها له و با شیشه مخلوط شده‌اند.

روز گذشته (یک‌شنبه، ۱۱ سنبله) هما سلطانی از اعضای برحال مجلس نمایندگان برای خرید به این شرینی فروشی می‌آید. او پس از مشاجره لفظی با شیرینی فروش، شیشه‌ها، یخچال‌ها و چوکی‌های این مغازه را شکسته و به بیرون پرتاب می‌کند.

امید میری، صاحب این مغازه در پل‌سرخ، این واقعه را چنین حکایت می‌کند: «شب گذشته حوالی ساعت ۵ عصر هما سلطانی همراه با چند تن از بچه‌های گدا به شیرینی فروشی آمد. پس از شکایت‌ مشتری‌ها من از هما سلطانی خواستم که مشتریانم شکایت می‌کنند و باید بچه‌های گدا را بیرون کنید».

امید می‌گوید پس از مشاجره لفظی، خانم سلطانی با مشت به صورت او می‌زند و با قهر چوکی‌ها را به روی کف دکان می‌کوبد و دروازه‌های شیرینی فروشی را می‌بندد. پس از مدتی دوباره بر می‌گردد و می‌بیند که دکان باز است، بار دیگر با قهر و غضب، بیشتری شیشه‌های این شیرینی فروشی را می‌شکند.

ویدئو‌یی که از طریق کمره‌های امنیتی گرفته شده و مسئولان این مغازه در دسترس رسانه‌ها قرار داده است، خانم سلطانی را در حال شکستن شیشه‌ها و پرتاب چوکی‌ها به بیرون دکان نشان می‌دهد.

یخچال‌های شکسته شده شیرینی فروشی محل حادثه واقع در غرب شهر کابل

مغازه امید با حوزه سوم امنیتی پولیس، فقط چند دقیقه فاصله دارد. امید می‌گوید تا آمدن پولیس، خانم سلطانی دو شیشه یخچالش را شکسته و او از این ناحیه ۳ هزار دالر خسارت دیده است.

او می‌افزاید، هتک حرمت و تجاوز بر ملکیت شخصی او سنگین‌تر از خسارت مالی است و نهادهای عدلی و قضایی باید عدالت را تأمین کند.

با وجود تماس‌های پی‌درپی موفق نشدیم که پاسخ خانم سلطانی را در این مورد داشته باشیم، اما در عریضه‌ای که وی در حوزه سوم پولیس به ثبت رسانده، مدعی شده است که با جمعی بچه‌های گدا به این شیرینی فروشی آمده تا به آنها کیک و شیرینی بدهد که با توهین و فحاشی صاحب این شیرینی فروشی روبرو شده است.

فرهاد عسکریار، مدیر مبارزه با جرایم جنایی حوزه سوم می‌گوید، پس از این ماجرا طرف‌های درگیر به حوزه آورده شدند و دو جانب عریضه‌هایی را نیز به حوزه سوم پولیس به ثبت رساندند که به زودی به این عریضه‌ها رسیدگی می‌شود.

هما سلطانی یکی از چهره‌های جنجالی پارلمان کشور است. او که از آدرس مردم غزنی به پارلمان کشور راه یافته، در گذشته در پی‌چند اظهارات جنجال آفرین و پر سروصدایش مبنی بر داشتن روابط با ملاعمر رهبر پیشین گروه طالبان، مردم را متعجب کرد.

او هفت سال پیش مدعی شد که پس از ۲ بار ملاقات با ملا عمر، به حیث مصلح  از سوی گروه طالبان با حکومت افغانستان برگزیده شده است.

خانم سلطانی در کنار آن، نامه‌‌هایی را با رسانه‌ها شریک کرد که گویا میان حامد کرزی و ملا عمر رد و بدل شده بود. در قسمتی از نامه حامد کرزی به ملاعمر نوشته بود: «من این سطور را بنابر خواست حاجی صاحب عبدالبصیر و خواهر وکیله صاحب هما سلطانی می نویسم که آنها خود را نمایندگان شما می‌دانند و پیغام شما را به من آوردند».

هما سلطانی، نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان

دو سال قبل، پس از حمله انتحاری بر کارمندان تلویزیون طلوع که در آن چند تن جان باختند، هما سلطانی در صفحه فسبوکش نوشت: «خداوند را سپاسگذارم که در نتیجه حمله فدایی یک تعداد انسان‌های پلید ولد زنای امریکایی مردار شد… پروردگار شهادت فدایی را قبول نموده و بهشت برین نصیبش بگرداند…».

خانم سلطانی در آن زمان به رسانه‌ها گفته بود که فسبوکش از سوی خود او مدیریت می‌شود و نسبت این نوشته را به خودش تأیید کرد.

هما سلطانی، پیش از آن‌که به مجلس نمایندگان راه یابد، فعال آزادی بیان و مبارز حقوق زن بود. او از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ خورشيدی، به حیث رييس بخش حقوق زنان در کميسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز کار کرده است.

خانم سلطانی در سال ۱۳۵۳ در خیرخانه کابل به دنیا آمد. او از دانشکده انجنیری دانشگاه کابل لیسانس دارد و برای چندین سال در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی، به حیث معلم کارکرده است. خانم سلطانی در سال ۱۳۸۹ از حوزه انتخاباتی ولایت غزنی به پارلمان راه یافت.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن