fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهسیاستگزارش

کمیسیون انتخابات: ۶۰ کتاب استیکر مفقود و ۲۵ کتاب ثبت‌نام مشکوک است

خبرگزاری یاش: یک روز پس از افشاگری ائتلاف بزرگ ملی مبنی بر تقلب گسترده در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان، کمیسیون انتخابات تأیید می‌کند که ده‌ها کتاب استیکر و کتاب ثبت‌نام کمیسیون انتخابات مفقود و مشکوک است.

سید حفیظ‌الله هاشمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات امروز (یک‌شنبه،۱۱ سنبله) در یک نشست خبری گفت که ۶۰ کتاب استیکر کمیسیون انتخابات مفقود و یا حریق شده است. او همچنان تأیید کرد که ۲۵ کتاب ثبت‌نام نیز مشکوک تشخیص شده است.

آقای هاشمی گفت که این کتاب‌های استیکر و ثبت‌نام در سیستم ردیابی کمیسیون انتخابات قبلا شناسایی شده بود و کمیسیون آن‌ها را باطل اعلام کرده است.

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان روز گذشته با نشان دادن هزاران تذکره برچسب (استیکر) زده شده، رهبری حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات را به تقلب گسترده و سازمان‌یافته در پروسه انتخابات پارلمانی پیشرو از جمله در پروسه ثبت نام رأی‌دهندگان متهم کرد.

این اسناد شامل هزاران البته به گفته اعضای ائتلاف بزرگ ملی یکصد هزار تذکره ورقی استیکر خورده، بسته‌های تذکره جدید توزیع ناشده و کتاب‌های ثبت احوال نفوس می‌شود که به گفته اعضای ائتلاف ملی افغانستان، هیچ یک از این تذکره‌ها در اداره ثبت احوال نفوس ثبت نشده است.

افشای اسنادی مبنی بر تقلب گسترده در پروسه ثبت نام رأی‌دهندگان

عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات اما این حرکت ائتلاف بزرگ ملی را نمایش خواند و گفت که این جریان در تلاش سبوتاژ یا تخریب کردن روند انتخابات است. آقای صیاد ائتلاف بزرگ ملی را متهم کرد که با مخدوش کردن اذهان عامه و تخریب روند انتخابات در جست‌وجوی بدیل برای انتخابات است.

ائتلاف بزرگ ملی مدعی است میلیون‌ها تذکره جعلی توزیع شده است.

او همچنان از این‌که ائتلاف از موجودیت چنین اسناد و تخلف و تقلب انتخاباتی کمیسیون و اداره ثبت احوال نفوس را در جریان قرار نداده است انتقاد کرد و خواستار سپردن این اسناد به کمیسیون انتخابات شد.

سخنگوی کمیسیون انتخابات دسترسی ائتلاف بزرگ ملی به این اسناد را پرسش برانگیز خواند و بر پیگیری این قضیه از سوی نهادهای عدلی وقضایی تأکید کرد.

مسئولان کمیسیون انتخابات اطمینان می‌دهند که کتاب‌های ثبت‌نام در بانک اطلاعاتی کمیسیون انتخابات و تذکره‌های کاغذی در بانک اطلاعاتی که توسط اداره ثبت احوال نفوس ایجاد شده، بررسی و موردهای جعلی و تقلبی شناسایی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون انتخابات تأکید کرد که تمامی کتاب‌های ثبت‌نام در تمامی مراکز رأی‌دهی قابل ردیابی است و شهرت مسئولان توزیع این کتاب‌ها نیز در کمیسیون انتخابات درج است؛ از این جهت به گفته او، شناسایی و بازداشت کسانی که مرتکب تقلب و تخلف انتخاباتی شده‌اند ساده است.

از سوی هم به گفته رئیس کمیسیون انتخابات تاپایان ماه جاری روند درج مشخصات ثبت‌نام شدگان در بانک اطلاعاتی کمیسیون انتخابات به پایان می‌رسد و فهرست ابتدایی رأی‌دهندگان اعلام می‌شود.

 همزمان با این نشست خبری، سخنگوی اداره ثبت احوال نفوس نیز در مرکز رسانه‌های حکومت در خصوص تذکره‌های جعلی‌ای که ائتلاف بزرگ ملی با رسانه‌ها شریک کرده بود، به رسانه‌ها توضیح داد.

روح الله احمدزی، سخنگوی اداره ثبت احوال نفوس

روح الله احمد‌زی سخنگوی اداره ثبت احوال نفوس تأیید کرد که پیش از این بخش‌هایی از این تذکره‌های جعلی در دسترس این اداره قرار گرفته بود. او گفت که برخی از این تذکره‌ها فاقد کنده است و مهر و امضایش نیز جعلی است.

آقای احمدزی افزود که از مجموع پنج میلیون تذکره کاغذی که در آستانه انتخابات این اداره توزیع کرده، حدود سه میلیون آن ثبت بانک اطلاعاتی اداره ثبت احوال نفوس شده است.

وی گفت: «برای تضمین شفافیت، تمام تذکره‌های از قبل توزیع شده از سال ۱۳۵۳ به این‌سو، ثبت دیتابیس گردیده است. از ۵ میلیون تذکره تازه توزیع شده، ۳ میلیون آن ثبت دیتابیس گردیده و باقی‌مانده آن در حال ثبت می باشد و به زودی این پروسه تکمیل میگردد».

به گفته وی، در پایان این روند و با شریک کردن معلومات بانک اطلاعاتی اداره ثبت احوال نفوس با  کمیسیون انتخابات، سیاه از سفید جدا خواهد شد و تذکره‌های جعلی و تکراری از سیستم شمارش ثبت‌نام رأی‌دهندگان خارج می‌شود.

سخنگوی اداره ثبت احوال نفوس نیز افشاگری ائتلاف بزرگ ملی را مغشوش ساختن اذهان عامه یاد کرد و از این که قبل از نشر، اسناد را با آنان در میان نگذاشته انتقاد کرد.

به گفته او اداره ثبت احوال نفوس مکتوبی را در این زمینه به وزارت امور داخله فرستاده تا نهادهای امنیتی تحقیق کند که چه کسانی در جعل تذکره دست داشته است تا عاملان آن بازداشت و به پنجه قانون سپرده شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن