fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهفرهنگگزارش

از هشت‌صدوسی‌‌وپنجمین سالزاد مولانا در کابل بزرگداشت شد

خبرگزاری یاش: اکادمی علوم افغانستان از هشت‌صدوسی‌‌وپنجمین سالزاد مولانا جلا الدین محمد بلخی با راه اندازی سیمینار تحقیقی-علمی، با حضور فرهنگیان، استادان دانشگاه‌ و مولانا پژوهان کشور، بزرگداشت به عمل آورد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور در پیامی که در محفل گشایش سیمینار امروز (شنبه، ۱۰ سنبله) فرستاده بود، مولانا جلال الدین محمد بلخی را جزء عارفان و متفکرانی نام‌برد که پیام و سخنش برای تمام دوره‌های تاریخ ماندگار می‌ماند و گفت که مولانا شاعر همه عصرها و نسل‌ها است.

 در پیام رئیس جمهور آمده: «طوری که نیکلسون مترجم مشهور مولوی می‌گوید: مولانا بزرگ‌ترین شاعر و عارف همه اعصار است. پیام‌های مولانا نه تنها برای هم‌عصران او است؛ بلکه ملل پیشرفته عصر حاضر نیز محتاج شنیدن صدای خداوندگار بلخ‌اند و اینکه مثنوی مولانا از کتاب‌های پرفروش جهان غرب در قرن بیست‌ویکم است گواهی بر این مدعاست».

به گفته رئیس جمهور، مولانا شاعر وارسته‌ای زبان دری است که به کمک تخیل عالی خود در دیوان کبیر، عشق را با تمام هیجان و ژرفایش به تصویر کشیده و در مثنوی معنوی اندیشه‌های بلند را در قالب حکایات نهایت دلپذیر، اما ساده بیان کرده است.

رئیس جمهور غنی، هم‌چنان از محققان و مولانا پژوهان کشور خواست که با راه اندازی سیمینار‌ها و نوشتن‌ کتاب‌ها و مقاله‌ها آثار مولانا جلالدین بلخی را به معرفی گیرند و حقیقت‌های مستور در اشعار وی را برای علاقه‌مندان و شیفتگان مولانا تبیین کنند.

ثریا پوپل‌زی، رئیس اکادمی علوم افغانستان

ثریا پوپل‌زی، رئیس اکادمی علوم کشور، مولانا را یکی از مفاخر بلند آوازه کشور دانست که نام و شهرتش از مرزهای زادگاه و وطن آبائی او فراتر رفته و در اکثر‌ کشور‌های جهان مردم با نام و آثار وی آشنایی دارند.

در پیام‌هایی که از سوی، ریاست دانشگاه کابل، ریاست دانشگاه تعلیم و تربیه استاد ربانی و کانون فرهنگی ناصر خسرو به این سیمینار فرستاده شده بودند، از مولانا به عنوان شاعر، عارف و متفکر بی‌مانند و نابغه‌ای تاریخ یاد شده بود که تاریخ و فرهنگ زبان فارسی کم‌تر نظیر او را به خود دیده است.

در سیمینار تحقیقی-علمی که به مناسبت گرامی‌داشت از سالروز تولد مولانا برگزار شده بود، ۱۶ مقاله تحقیقی مختلف در مورد آثار، زندگی و شخصیت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی از سوی فرهنگیان، استادان دانشگاه و مولانا پژوهان کشور ارائه شد.

مولانا پیام‌آور عشق و نه به نفرت

 در عین حال، شماری از فرهنگیان مولانا را مبلغ و پیام‌آور عشق می‌خوانند و باور دارند که ترویج و افکار عرفانی و انسانی مولانا در جامعه می‌تواند جامعه و فرهنگ را خشونت زدایی کند و به جنگ و خشونت‌های چندین ساله کشور، نقطه پایان بگذارد.

اسدالله شعور، شاعر و نویسنده به خبرگزاری یاش در این مورد گفت: «عرفان و تصوف مولانا اساسش عشق است؛ عشق به خداوند، عشق به انسان و عشق به همه چیز. پس در جایی که عشق باشد، مسائل نفرت، خشم، خشونت و کدورت و جنگ و جدل جایی ندارد. ترویج افکار انسان دوستانه و عرفانی مولانا، پاد زهری عیله خشونت‌های جامعه ما است».

عبدالقیوم قویم، استاد دانشکده ادبیات دانشگاه کابل که مقاله «حقایقی در باره مولانا و مثنوی معنوی» را در سیمینار بزرگداشت مولانا ارائه کرد، آثار، افکار و اشعار مولانا را متعلق به تمام بشریت دانسته و گفت که با ترویج و گسترش افکار او در کشور می‌توان جامعه آرام ساخت و انسان‌های مهربان تربیه کرد.

آقای قویم به خبرگزاری یاش گفت: «مولانا در داستان‌های ساده، پیام‌های اخلاقی و انسانی بلند را بیان کرده که انسان بودن و انسانیت را تبلیغ می‌کند و به همه می‌فهماند که انسان بودن چگونه ممکن است».

مولانا جلال‌الدین محمد معروف به مولانا، در سال ۵۸۶ هجری شمسی در بلخ به‌دنیا آمد و زمانی که تنها ۱۳ سال عمر داشت به همراه پدرش بلخ را ترک کرد. مولانا پس از ترک بلخ و مسافرت طولانی، در شهر قونیه ترکیه امروزی مسکن گزین شد و در سال ۶۵۲ هجری شمسی به عمر ۶۶ سالگی در همان شهر وفات کرد. از مولانا آثار زیادی به نثر و نظم به یادگار مانده که مشهورترین آن که شهرت جهانی دارد، مثنوی معنوی است.  

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن