fbpx
اسلایدجهانخبر داخلیسیاست

وضعیت رقت‌بار مهاجران در یونان؛ کودکان در جزیره لسبوس خودکشی می‌کنند

خبرگزاری یاش: بر اساس یک گزارش سازمان داکتران بدون مرز در کمپ موریا در جزیره لسبوس یونان، به خاطر وضعیت رقت‌بار و جهنمی این‌جا، کودکانی که ده سال بیشتر ندارند، دست به خودکشی می‌زنند

لوکا فونتانا مسئول هماهنگی سازمان داکتران بدون مرز در لسبوس می‌گوید: «شمار زیادی از افراد تلاش کرده‌اند که خودکشی کنند، ما چند قضیه کودکان را نیز داشتیم که تلاش کردند خودکشی کنند، اما مانع شان شدیم و حمایت شان کردیم».

بر اساس این گزارش وضعیت در این کمپ به حدی هولناک و ناگوار است که سازمان‌های خیریه در اعتراض به آن، اینجا را ترک کرده‌اند. بوی فاضلاب، از دحام، جنگ و خشونت زندگی را برای پناهجویان ساکن این کمپ غیر قابل تحمل کرده است.

سارا خان مهاجر افغان گفته است خشونت‌ها در این‌جا خواب را از کودکانش ستانده و آنان همیشه آماده فرار از ترس جنگ و در گیری هستند. 

بر اساس آمار کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، ۲۴ درصد پناهجویانی که در کمپ موریا زندگی می‌کنند شهروندان افغانستان هستند. این مهاجران اجازه ندارند به دیگر شهرهای یونان سفر کرده و به سوی اروپای مرکزی و شمالی بروند.

سارا می‌گوید، او و خانواده‌اش تمام روز را صرف ایستادن در صف، برای گرفتن غذا در اردوگاه می‌کنند و تمام شب هم آماده دویدن و فرار کردن از ترس وقوع جنگ و دعوا هستند.

ساراخان، پناهجوی افغان در کمپ موریا

بیش از هشت هزار پناهجو در این کمپ زندگی‎‌ می‌کنند، در حالی که این مکان برای دو هزار نفر ساخته شده و برای بیش از هفتاد نفر یک تشناب در نظر گرفته شده است.

لوکا فونتنا، کارمند سازمان داکتران بدون مرز که در سراسر جهان در مناطق جنگی کار کرده است می‌گوید که این کمپ بدترین جایی است که در زندگی دیده است.

علی یکی از مهاجران سوری گفته است که کشمکش‌ها گروه‌های شورشی در سوریه و اختلافات میان مهاجران کشور‌های مختلف در داخل این کمپ پناهجویان راه پیدا کرده است.

او گفت: «به جنگ در سوریه شباهت دارد و حتی بدتر از آن. درباره وقوع تجاوزها در آنجا شنیده‌ایم و همچنین آزار و اذیت جنسی.دریافتیم که اینجا فرقه‌گرایی و نژادپرستی وجود دارد، چه میان سنی‌ها و شیعیان و یا میان کردها، عرب‌ها و افغان‌ها‌».

لوکا فانتنا که که در جریان شیوع ابولا در غرب آفریقا نیز کار کرده است می‌گوید: «میزان رنجی را که مردم در اینجا هر روز متحمل می‌شوند، در هیچ جایی ندیده‌ام. حتی کسانی که مبتلا به ابولا هستند، هنوز آرزوی زنده ماندن دارند، اما در اینجا این امید از افراد گرفته شده است».

لوکافونتنا، کارمند سازمان داکتران بدون مرز

گروهی از کارکنان صحی در نزدیکی‌های این کمپ از سوی سازمان پزشکان بدون مرز در حالت آماده‌باش گماشته شده‌اند.

به گفته آنان کودکان در اینجا دچار بیماری‌های تنفسی ناشی از گاز اشک‌آوری هستند که پولیس برای آرام کردن جنگ و دعوا در داخل کمپ شلیک می‌کند. مشکلات روانی هم در این جا شایع است.

کمپ موریانا در جزیره لسبوس در سال ۲۰۱۵ به روی پناهجویان باز شد و توسط دولت یونان اداره می‌شود. دلیل ازحام بیش از حد در این کمپ اعمال سیاست مهار اتحادیه اروپا است که باعث شده این افراد به جای منتقل شدن به سرزمین اصلی یونان در این جزیره نگهداشته شوند.

نظر به آمار اتحادیه اروپا، از آن زمان تا جولای ۲۰۱۸ حدود ۷۲ هزار پناهجو از طریق دریا به یونان رسیدند و فقط حدود دو هزار نفر از آنان به ترکیه باز گردانده شده است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن