fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهفرهنگگزارش

یخن‌ خامکی؛ رنج زنان و فیشن مردان

خبرگزاری یاش: صنعت و هنر دستی خامک‌دوزی، حاصل سوزن‌زنی و دوخت‌و‌دوز بانوان کشور است که رنج فراوان و دست‌مزد اندک دارد. نخ‌های رنج، احساس و تلاش‌ خستگی ناپذیر باهم بخیه می‌خورند و محصول آن یک یخن‌ خامک‌دوزی می‌شود.

اغلب پسران جوان و در مواردی کهن‌سالان در مراسم‌های خاص و به‌ویژه در روزهای‌ عید لباس‌های خامک‌دوزی شده بر تن می‌کنند تا خوش‌تیپ و شیک به نظر برسند.

آن‌گونه که تهیه کنندگان و فروشندگان لباس‌های خامکی می‌گویند، علاقه‌مندان این‌گونه لباس‌ها روز به‌روز بیشتر می‌شود و هیچ‌گاهی بازار پر رونقش را از دست نمی‌دهد.

با نزدیک شدن مراسم‌های خاص نظیر عید و نوروز به علاقه‌مندان این نوع لباس‌ها افزوده می‌شود. هرچند که مانند هر شغل و کار دیگری گاهی سیاست و امنیت بر آن سایه می‌افکند و بازار فروشش را کساد می‌کند.

امین گلزاری فروشنده‌ای که چندین سال است لباس‌های یخن‌دوزی شده تهیه می‌کند و می‌فروشد، گفت: «لباس‌های یخن‌دوزی شده همیشه پرطرفدار است. لباس‌هایی که ظریف و دوخت خوب داشته باشد و خامک‌دوزی‌اش از ۵۰ سانت زیادتر باشد ۸ هزار مردم به خوشی می‌خرد».

یکی از بازارهای فروش یخن‌های خامکی در کابل.

آقای گلزاری، در یک مغازه نه چندان بزرگ در کابل، انواع لباس‌های خامک‌دوزی شده زنانه و مردانه را در دکانش دارد و می‌فروشد. او می‌گوید روز به‌روز علاقمندی به نوع پوشش یخن‌های خامک‌دوزی زیاد شده و جوانان بسیاری برای خرید می‌آیند و بیشتر شان هم علاقه‌مند یخن‌های دست‌دوزی شده هستند.

دکان کوچک او در ساحه سرکاریز قلعه شاده شهر کابل گاهی پای بسیاری از بزرگان سیاسی و اعضای مجلس نمایندگان را نیز برای خرید لباس‌های خامکی کشانده است.

یخن‌های خامک‌دوزی که در میان تولید کنندگان آن به«پیش‌یخن» معروف است، چند نوع می‌باشد؛ نوع پاکستانی و یا نکتایی آن دوخت کم‌تر دارد و تنها دو طرف یخن آن باریک دوخته می‌شود. دوخت این گونه‌ای از یخن خامکی زمان کم‌تری می‌برد و قیمت آن نیز ارزان‌تر است.

نوع یخن ۷ و پتنوسی یا هراتی که که نسبت به یخن پاکستانی منقش‌ و پرکار است، دوختش زمان طولانی می‌برد و قمیت‌ آن نیز زیاد است.

یخن‌های خامک‌دوزی توسط زنان تهیه می‌شود. صنعت و هنری دستی که می‌تواند در بهبود زندگی اقتصادی زنان کمک کند. خامک‌دوزی هرچند که دست‌رنج اندک دارد با آن‌هم زنان زیادی مصروف این حرفه هستند.

سید قاسم که دکان لباس‌های خامک‌دوزی شده دارد در این مورد گفت: «خانم‌های زیادی در تهیه پیراهن‌های خامک‌دوزی شده مصروف است. برای هر یخن از ۱۵ صد افغانی تا ۵ هزار افغانی دست‌مزد داده می‌شود و این یک فرصت خوب برای زنان است».

سید قاسم، فروشنده یخن‌های خامکی.

زنان در ازای دوخت یک یخن نکتایی یا پاکستانی ۱هزار تا ۱۵ صد افغانی و در ازای خامک‌دوزی یک یخن هفت ۲ تا ۳ هزار افغانی پول دست‌مزد دریافت می‌کنند و مزد دوخت یک یخن‌ پتنوسی یا هراتی بالاتر از ۵ هزار افغانی است. تهیه یک یخن پتنوسی ممکن است ماه‌ها زمان را در بر بگیرد.

در بخش‌های مختلف شهر کابل فروشگاه‌های لباس‌های خامک‌دوزی شده وجود دارد. در بازار‌ها اما مدل لباس‌های خامکی قندهاری و هراتی پر طرف‌دار است.

خامک‌دوزی دستی رقیب تازه‌ای نیز پیدا کرده است؛ خامک‌دوزی‌های ماشینی که عرصه را برای صنایع دستی زنان تنگ کرده و در بازار با خامک‌دوزی‌های دستی بانوان شانه به شانه در یک رقابت تنگاتنگ اما نابرابر قرار دارد. با آن‌هم تولید ماشینی نتوانسته است به کلی جای خامک‌دوزی دستی را بگیرد.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن