fbpx
اسلایدجهاندیدگاهگزارش

در قبال «ماهی» پول نمی‌خواهیم؛ «سکس» می‌خواهیم

خبرگزاری یاش: بسیاری از زنان فقیر در سواحل دریاچه ویکتوریا در قاره افریقا به ماهی‌فروشی مشغول‌اند، اما صیادان ماهی بجای پول از آنها همخوابگی می‌طلبند.

دریاچه ویکتوریا بزرگترین دریاچه افریقا و مهمترین منبع ساحل‌نشینان کشورهای کنیا، اوگاندا و تانزانیا است.

در این مناطق، عمده‌فروشی ماهی در دست مردان است و زن‌ها فروشندگان جزء یا پرچون و دستفروشان ماهی هستند.

ماهی‌گیران این مناطق در زمان توزیع ماهی، اغلبا از زنان پول نمی‌خواهند، بلکه پیشنهاد سکس می‌دهند. این مسئله منجر به شیوع بیماری ایدز در این مناطق شده است.

این پدیده فحشا که از سوی زنان این مناطق به «جابویا» یاد می‌شود، در این سه کشور همجوار در کنار دریاچه ویکتوریا رواج دارد. نرخ ابتلا به ایدز در این مناطق بسیار بالا است. بسیاری از زنان و مردان ماهیگیر ایدز دارند و از ایدز می‌میرند. بیش از همه بیوه‌های فقیر در معرض خطر قرار دارند.

مردان حاشیه این دریاچه، عموما ماهی‌گیرند، آنها در ساعات نخست بامداد با قایق‌ها به دریا می‌روند.

ساعاتی بعد وقتی ماهی‌گیرها برمی‌گردند، ساحل پر از زن‌هایی است که با سبدها و سطل‌های‌شان منتظر دریافت ماهی‌های ساردین صید شده هستند. این نوع ماهی در بازار خریداران زیادی دارد.

در هر سطل حدود ۳۵ کیلو ساردین جا می‌گیرد که قیمتی معادل ۱۰۰۰ شلینگ کنیا (حدود ۱۰ دالر) دارد. ماهی‌فروشان به زن‌ها می‌گویند پول نمی‌گیریم به شرطی که با ما بخوابید.

هر قدر جمعیت سواحل دریاچه ویکتوریا بالاتر می‌رود، میزان ماهی ساردین به خاطر آلودگی‌های زیست‌محیطی و صید بی‌رویه کمتر و کمتر می‌شود.

از آنجا که بین عرضه و تقاضا تعادلی نیست، زنان خرده‌فروش باید رابطه خاصی با صیادها برقرار کنند وگرنه دست‌خالی از ساحل برمی‌گردند؛ این رابطه خاص چیزی نیست جز همخوابگی. ماهی‌گیرها حتی ماهی‌های تازه یا نایاب را برای معشوقه‌های‌شان کنار می‌گذارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن