fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاه

کمیشنران انتخاباتی: از شایعه پراکنی در مورد کمیشنران پرهیز کنید

محمدباقر رضایی: طی برگزاری یک میزگرد تحلیلی تحت عنوان «انتخابات ۱۳۹۷، چالش‌ها، راهکارها»، وسیمه بادغیسی، کمیشنر و معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که با حمایت دیگر شرکای انتخاباتی (نهادهای ناظر بر انتخابات، جامعه‌مدنی، احزاب‌ سیاسی و اصحاب رسانه) شاهد برگزاری یک انتخابات شفاف و سرتاسری در کشور خواهیم بود.

خانم بادغیسی افزود که کمیسیون مستقل انتخابات در ماه‌های اخیر در تمام بخش‌ها با فعالیت‌ها خود به پیشرفت‌های قابل ملاحظه رسیده است. به گفته وی، شفاف‌سازی روند استخدام کارمندان کمیسیون، فراهم کردن تجهیزات الکترونیکی برای تثبیت هویت رأی‌دهندگان، ارزیابی مراکز رأی‌دهی در ۲۰ ولایت، توافق با جامعه جهانی برای کمک مالی و تخنیکی از پروسه انتخابات از جمله این فعالیت‌ها بوده است.

از سویی هم، علیرضا روحانی، منشی کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی در این میزگرد گفت: «این کمیسیون در ماه‌های اخیر فعالیت‌های چون بازیابی، تعدیل و بازنویسی بیش از ۶۰ طرزالعمل، فعال شدن دفاتر ولایتی، استخدام کارمندان با در نظر داشتن اصل شایسته‌سالاری و توسعه در قلمروی عملکردی کمیسیون سمع شکایات انجام داده است».

 

وی معتقد است که این فعالیت‌ها از سوی کمیسیون، در گام نخست برای اعتمادسازی به منظور جلب حمایت نهادهای ناظر انتخاباتی، جامعه جهانی و افکار عمومی بوده و در گام دوم، برای برگزاری یک انتخابات سالم و بدون تقلب در سال آینده بوده است.

او افزود که اما کمیشنران این کمیسیون با چالش‌هایی چون: نبود بودجه کافی، روابط ضعیف میان کمیسیون‌های مستقل انتخابات و سمع شکایات و عدم همکاری جدی و صادقانه دولت با این کمیسیون هم روبرو هستند.

اشتراک کنندگان دیگر این میزگرد، عواملی مانند مداخله حکومت در امور داخلی کمیسیون‌های انتخاباتی، بدتر شدن وضعیت امنیتی در سرتاسر کشور، عدم ظرفیت انسانی، مالی، تخنیکی و مدیریتی در کمیسیون‌های انتخاباتی، عدم اراده سیاسی از سوی حکومت و وجود دو دستگی میان کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی را نگران‌کننده خوانده و معتقدند اگر این چالش‌ها برطرف نشود، این امکان وجود خواهد داشت که انتخابات سال آینده در زمان معین برگزار نشود.

یوسف رشید، رییس موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) در این میزگرد گفت: «کمیسیون‌های انتخاباتی در پروسه تدارکات یا خریداری تجهیزات الکترونیکی برای تثبیت هویت رأی دهندگان ناکام بوده و اگر این پروسه در زودترین فرصت انجام نشود، این احتمال وجود خواهد داشت که انتخابات سال آینده در زمان مقرر برگزار نگردد».

نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) نیز اظهار داشت: «متأسفانه حکومت اصلا اراده سیاسی ندارد که انتخابات برگزار شود. اگر حکومت اراده‌ای داشت تا کنون می‌بایست پروسه تدارکات خریداری تجهیزات الکترونیکی نهایی می‌شد، تاکنون باید مراکز رای‌دهی مشخص می‌گردید تا پلان امنیتی انتخابات از سوی نهادهای امنیتی تدوین می‌شد».

صدیق الله توحیدی، رییس نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) یکی از اشتراک‌کنندگان در این میزگرد، با اشاره به اینکه حکومت وحدت ملی به تعهدات خود مبنی بر اصلاحات نظام انتخاباتی جامه عمل نپوشانده است، افزود که در وضعیت فعلی وظیفه کمیشنران بسیار سنگین شده است.

توحیدی می‌گوید: «کمیشنران حالا وارد یک سیستم ناقض و بدنام شده‌اند. اگر کمیشنران فعلی می‌خواهند، مانند کمیشنران قبلی کمیسیون‌های انتخاباتی متهم به کم‌کاری و خیانت نشوند، بایست صادقانه و متعهدانه تصمیم بگیرند و هرگونه مداخله از سوی هر گروهی را در کمیسیون‌های انتخاباتی نپذیرند تا ما شهروندان افغانستان شاهد یک انتخابات پر از تقلب نباشیم».

آقای روحانی در پاسخ به انتقادات دیگر اشتراک‌کنندگان این میزگرد اظهار داشت: «اراده ملی را برای انتخابات چگونه شکل دهیم؟ وظیفه چه کسانی است این ذهنیت را در میان دولتمردان و اقشار مختلف مردم نهادینه کند که انتخابات تنها گزینه برای ثبات نظام سیاسی در افغانستان است؟ باید بگویم که این وظیفه همه ما است، جامعه مدنی، اصحاب‌رسانه، روشنفکران و تحصیل‌کردگان».

وی اضافه کرد که تنها با نقد و انتقاد، راه به جای نمی‌بریم بلکه برای رسیدن به هدف، بایستی نقد و برخورد ما با مسایل، مسئولانه باشد.

روحانی بر این باور است که متأسفانه نقد و برخورد مسئولانه با مسئله انتخابات، کمتر صورت گرفته است. او گفت: «پس خوب است که دوستان و همکاران ما در جامعه مدنی، اصحاب رسانه و نهادهای ناظر بر انتخابات تلاش کنند، وقتی نقد می‌کنند در ابتدا همه مسایل را در نظر بگیرند و در نهایت راه بدیل نشان بدهند».

خانم وسیمه بادغیسی هم در پایان میزگرد اظهار داشت: «اراده سیاسی و جدی در میان سران حکومت وحدت ملی و هم اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی وجود دارد که انتخابات سال آینده در زمان مقرر برگزار شود. همچنین حکومت به هیچ‌وجه در امور کمیسیون مستقل انتخابات دخالت ندارد».

وی ادامه داد که در مورد دو دستگی در میان کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باید بگویم که در هر مجموعه‌ای، اختلاف‌نظر وجود دارد و این کمیسیون هم از این نظر مستثنی نیست. خانم بادغیسی در پایان این میزگرد گفت که از شرکای انتخاباتی نیز می‌خواهیم لطفا از شایعه‌پراکنی در مورد کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی پرهیز کنید و به جای آن از ما حمایت کنید.

کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی، بنا به بسته پیشنهادی کمیسیون خاص اصلاحات انتخاباتی و از طریق کمیته گزینش تعیین شدند، اما پس از ماه‌ها فعالیت این کمیسیون‌ها، انتقادات بسیاری مبنی بر ضعف عملکرد در این کمیسیون‌ها از سوی آگاهان و جامعه مدنی وجود دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن