fbpx
اسلایدافغانستانترجمهدیدگاهسیاست

یک‌سالگی استراتژی ترامپ برای افغانستان؛ آیا بازی تغییر کرده است؟

خبرگزاری فرانسه/ ترجمه: احمدضیا علیجانی

یک سال پس از آن‌که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا استراتیژی خود برای افغانستان را اعلام کرد، موج تازه‌ای از خشونت‌ها و خونریزی‌ها در این کشور جنگ‌زده افزایش یافته و پیشرفت‌های اندک را تحت تأثیر قرار داده است.

هر حمله موفقیت‌آمیز، نشان‌دهنده شکست بزرگ است. این نه تنها برای دولت افغانستان بلکه برای مذاکرات صلح با گروه طالبان، پنتاگون و مسئولانی که اصرار دارند که همه چیز رو به بهبودی است، شکست به حساب می‌آید.

تنها طی چند روز اخیر، گروه طالبان و داعش، یک سری حملات مرگبار را انجام دادند که در این حملات بیشتر غیرنظامیان آسیب دیده‌اند؛ از جمله حمله خونین گروه تروریستی داعش در داخل یک مرکز آموزشی که ده‌ها تن از دانش‌آموزان جان باختند.

پیش از این، جنگجویان گروه طالبان حملات بزرگی را بر شهر استراتیژیکی ولایت غزنی به راه انداختند. نیروهای امنیتی افغان که تحت حمایت امریکا  قرار دارند، برای عقب زدن آنها چندین روز در نبرد بودند. این موضوع باعث نگرانی پنتاگون شد که گروه طالبان در تلاش تصرف شهرهای بزرگ و تأثیرگذار هستند.

چنین موضوعات قطعا همان چیزی نیست که دونالد ترامپ سال گذشته در ۲۱ اگست در زمان اعلام استراتیژی خود برای افغانستان پیش‌بینی کرده بود. استراتیژی ترامپ صرف‌نظر از خروج از افغانستان، تعهدات امریکا  برای ادامه جنگ نامحدود در افغانستان را دو برابر کرد.

ارتش امریکا از تصمیم باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین این کشور مبنی بر این‌که نیروهای امریکا می‌تواند بدون خلاء امنیتی از افغانستان خارج شود، ناراحت بود؛ اما از تصمیم ترامپ برای استقرار هزاران سرباز اضافی به افغانستان بدون در نظرداشت قوانین تعیین شده و لغو جدول زمان‌بندی خروج امریکا از این کشور استقبال کرد.

ترامپ در زمان اعلام استراتیژی خود که به دنبال وارد کردن فشار بر پاکستان برای مقابله بیشتر با طالبان بود، گفت: « عواقب خروج سریع هم قابل پیش‌بینی و هم غیر قابل قبول است».

همه چیز غم‌انگیز به نظر می‌رسد

فقط چند ماه بعد، جنرال جان نیکلسن، فرمانده ارشد امریکا در افغانستان ادعا کرد که جنگ به حاشیه کشانیده شده و پیش‌بینی کرده بود که نیروهای امنیتی افغان طی دو سال آینده کنترول دولت را از ۶۴ درصد تا ۸۰ درصد افزایش خواهند داد.

اما طبق نظر سنجی دولت امریکا، مناطق تحت کنترول دولت تنها به ۶۵ درصد افزایش یافته است و گروه‌های شورشی متباقی مناطق را ثابت نگه ‌داشته‌اند.

بیل روگیو، کارشناس افغانستان و همکار ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسی به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما در بسیاری از گوشه‌های افغانستان رفتیم و احتمالا چندین حلقه را تشکیل دادیم». او گفت :«همه چیز غم‌انگیز به نظر می‌رسید».

وی با اشاره به آمار وحشتناک تلفات و دیگر مشکلاتی که نیروهای امنیتی افغانستان را درگیر کرده، افزود: «بدون حضور امریکا در افغانستان شما به‌زودی مشاهده خواهید کرد که مناطق وسیع کشور تحت کنترول گروه طالبان قرار خواهد گرفت».

بخشی از برنامه اصلی ترامپ، حاضر کردن گروه طالبان در میز مذاکره و همچنان حمایت از گفت‌وگوهای صلح میان کابل و شورشیان بود.

آتش‌بس بی‌سابقه‌ای ماه جون در سراسر کشور میان گروه طالبان و نیروهای دولتی، امیدواری‌ها را برای شهروندان ملکی به ارمغان آروده بود. شهروندان افغانستان امیدوار بود که آتش‌بس می‌تواند راه‌حل برای مذاکرات و همچنان پایان دادن به جنگ باشد.

تغییر در بازی

آلیس ویلز، مقام ارشد وزارت خارجه امریکا در امور آسیایی جنوبی و آسیای مرکزی گزارش داد که ماه گذشته در قطر با مقام‌های سیاسی گروه طالبان دیدار کرده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا ماه گذشته به کابل سفر کرد و گفت که در حال حاضر امید به مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان وجود دارد.

پومپئو گفت: «بسیاری از طالبان اکنون می‌دانند که آنها از طریق نظامی نمی‌توانند در میدان جنگ پیروز شوند. این به شدت با استراتیژی رئیس‌جمهور ترامپ ارتباط دارد».

اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان که از سوی امریکا حمایت می‌شود، استراتیژی ترامپ را به‌عنوان تغییر بازی تلقی کرد.

با این‌حال، حملات اخیر باعث شده تا شماری زیادی از مردم سوال کنند که چگونه می‌تواند چنین مذاکرات ادامه یابد. با این‌حال، ناظران گفته‌اند که گروه طالبان تلاش می‌کنند تا پیش از مذاکرات پنهانی، موضع خود را تقویت کنند.

جیم متیس، وزیر دفاع امریکا روز پنج‌شنبه گفت: «این همان چیزی است که قبلا ما در شورشیان دیده‌ایم. زمانی که مذاکرات یا آتش‌بس برگزار می‌شود، این گروه تلاش برای افزایش تحرکات خود دارد».

سارا سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید گفت که امریکا همچنان متعهد به یافتن یک راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ افغانستان است.

او گفت: «ما در حال بررسی همه‌ راه‌ها برای مذاکره در هماهنگی نزدیک با دولت افغانستان هستیم و ما همچنان به انجام این کار ادامه خواهیم داد».

با این‌حال، در میان این همه هرج و مرج، یکی از نشانه‌های پیشرفت این است که گروه طالبان قادر به حفظ شهرهای مورد حمله‌شان برای بیش از چند روز نیستند.

اما نشانه‌های دیگر نیز وجود دارد که پیشرفت‌های ترامپ در افغانستان را به بن بست مواجه کرده و آن مالیات‌دهندگان امریکایی است که بیش از یک تریلیون دالر به مصرف رسانیده و هنوز هم سربازان امریکایی کشته می‌شوند.

شبکه ان‌بی‌سی نیوز روز جمعه گزارش داد که رئیس‌جمهور امریکا اخیرا به طرح پیشنهادی اریک پرنس، رئیس سابق شرکت نظامی خصوصی که یک شرکت بحث‌برانگیز است و به‌نام بلک واتر یاد می‌شود، علاقمندی خود را نشان داده است.

طرح او که با مخالفت پنتاگون روبه‌رو شده، با جایگزین کردن پیمانکاران خصوصی به‌جای نیروهای امریکایی اساسا در پی خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان است.

در حال حاضر حدود ۱۴ هزار نیروی امریکایی در افغانستان حضور دارند و این نیرو در چارچوب مأموریت حمایت قاطع برای نیروهای افغان خدمات مشاوره و آموزشی ارائه می‌دهند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن