fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلیسیاست

احزاب سیاسی: فرمان رئیس‌جمهور در مورد خواست احزاب ابهامات و اشکالات حقوقی دارد

خبرگزاری یاش: کمیته سیاسی احزاب، فرمان ریاست جمهوری در مورد یکی از خواسته‌های اساسی احزاب یعنی بایومتریک رأی‌دهندگان را دارای ابهامات و اشکالات اساسی و حقوقی خواند.

این کمیته طی انتشار بیانیه‌ای می‌گوید، اشرف غنی رئیس‌جمهور طی فرمان مورخ ۲۲ اسد، با خواست احزاب مبنی بر بایومتریک رأی‌دهندگان در روز انتخابات به صورت ضمنی موافقت کرده است.

بیانیه با ذکر اینکه این فرمان رئیس‌جمهور گامی در راستای برآورده شدن خواست احزاب سیاسی است، می‌افزاید: «آنچه روشن است، این فرمان ابهامات و اشکالات اساسی و حقوقی نیز دارد که در صورت آغاز دوباره گفت‌وگوها بین حکومت و احزاب سیاسی باید مورد بحث و مداقه قرار بگیرد».

احزاب سیاسی همچنین در این بیانیه متذکر شده‌اند که آنان سه خواست اساسی را به صورت یک بسته و همزمان مطرح کرده بودند که تغییر سیستم انتخاباتی از «اس‌ان‌تی‌وی» به «ام‌دی‌آر» با هدف جلوگیری از تضییع گسترده آراء مردم، یکی از اساسی‌ترین آنها بود.

بیانیه با تأکید بر این خواسته‌‌ها می‌گوید: «انتظار می‌رفت که مقام محترم ریاست جمهوری هر سه خواست محوری احزاب سیاسی را پذیرفته و طی فرمانی زمینه‌های تطبیق آن خواسته‌ها را فراهم می‌نمود».

احزاب می‌گویند موقف آنها این است که اگر حکومت به مطالبات برحق احزاب احترام می‌گذارد باید از یک‌سو همه خواسته‌های مذکور مورد قبول واقع شده و از سوی دیگر فرمان فوق‌الذکر ریاست جمهوری نیز مورد بحث و دقت دوباره قرار بگیرد.

احزاب سیاسی اخیرا طی یک نشست، اعلام کردند که از شفافیت در روند انتخابات و بحران‌های پس از آن نگران‌اند و پیشنهاداتی را طی یک بسته اصلاحی برای مرفوع کردن آنها به حکومت ارایه کردند و به حکومت مهلت دادند تا به خواست‌های آنان توجه کند.

حکومت علی‌رغم اینکه مشکلات در سیستم انتخاباتی را می‌پذیرد، اما تاکنون در این زمینه پاسخ مشخصی ارایه نکرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن