fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهگزارش

دادخواهی از سرپل تا کابل؛ مهدی قربانی شکنجه پولیس

خبرگزاری یاش: مهدی کاظمی باشنده ولایت سرپل که هفته گذشته از سوی میوند نوری سرپرست پیشین حوزه دوم امنیتی این ولایت، مورد شکنجه شدید برقی و لت‌وکوب قرار گرفته بود، برای دادخواهی به کابل آمده است.

مهدی روز دوشنبه(۱۳ اسد) هفته گذشته هنگامی‌که به‌سوی شهرنو سرپل می‌رفته، در نزدیکی‌های حوزه اول پولیس، از سوی آمرجنایی حوزه دوم بازداشت می‌شود.

 آمر جنایی که هنگام بازداشت مهدی یونیفورم پولیس به تن نداشته است، مهدی را با تهدید و ارعاب به حوزه دوم می‌برد و به‌دست میوند نوری می‌سپارد. به گفته مهدی، میوند نوری شخصا با همدستی شش سربازش او را به شکل بی‌رحمانه شکنجه کرده است.

مهدی، برای تداوی و دادخواهی به‌تازگی به کابل آمده و در یکی از هوتل‌های این شهر با برادرش شب و روز می‌گذرانند. پس از گذشت یک هفته از ماجرای شکنجه، او هنوز نمی‌تواند به پاهایش بایستد و به پشت بخوابد؛ آثار شکنجه در جای‌جای بدنش به خوبی هویداست و هنوز زخم‌های روی بدنش تازه به نظر می‌رسد.

مهدی، در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش، جریان شکجنه شدنش را دردناک و تلخ توصیف کرد. او گفت: «دو نفر که با لباس شخصی بودند از موتر پأیین شدند و مرا گرفته به حوزه بردند. بعد حاجی میوند سرپرست حوزه دوم، به سربازانش دستور داد که آب‌یخ، کیبل و پیب و برق را بیاورید که من اعتراف بگیرم. مرا چند نفره به شدت با پیپ لت‌وکوب کردند و شوک برقی می‌دادند تا اعتراف کنم که فروشنده مواد مخدر و اسلحه را می‌شناسم».

 مهدی گفت که دلیل گرفتاری‌اش را نمی‌دانست، او ادامه داد: «آمر حوزه مرا لت‌وکوب می‌کرد که باید ۵۰ هزار افغانی بدهم، من این مقدار پول را نداشتم و آن‌ها مرا شکنجه می‌کرد، آمر به سربازانش دستور داده بود که پشت گردن و روی پای من بنشینند و خودش به شدت شکنجه‌ام می‌کرد».

مهدی افزود: «من ساعت ۱۰ صبح بازداشت شدم، تا ساعت ۲ بعد از ظهر در حوزه شکنجه می‌شدم و تا این‌که مجبور شدم برای آزادی‌ام با آمر حوزه معامله کنم؛ او از من خواست که تا ساعت ۴ و ۵ باید ده هزار افغانی حاضر کنم تا از شکنجه رهایی پیدا کنم».

او می‌گوید آمر حوزه برایش خط و نشان کشیده که نباید با رسانه‌ها صحبت کند؛ زیرا در این صورت او تمام خانواده اش را خواهد کشت.

به گفته مهدی، در حالی که او بیهوش بوده و بدون این که خانواده‌اش در جریان باشد او را به بیرون از حوزه انداخته است. مهدی گفت: «من بی‌هوش شده بودم، وقتی که به‌ هوش آمدم، خود را در شفاخانه دیدم.» داکتران به مهدی گفته است که زخم‌های بدنش عمیق است، خونش لخته شده و  باید به کابل برود و تحت تداوی قرار بگیرد.

حسین کاظمی که برادرش را به کابل آورده، به خبرگزاری یاش گفت:« برادرم در محکمه صحرایی آمر حوزه دوم پولیس شهر سرپل به شکل بی‌رحمانه‌ای بدون هیچ جرم و اتهامی، شکنجه شده است. آمر حوزه برادرم را تهدید کرده بود، در صورتی که با رسانه‌ها و مقام‌های دولتی در این مورد صحبت کند، او و خانواده‌اش را خواهد کشت.»

به گفته حسین، برادرش را اختطاف و شکنجه کرده است و آن‌ها با وجود تهدیدهای میوند نوری به مقام ولایت، دادستانی و قومندانی امینه ولایت سرپل مراجعه کرده است. حسین اکنون عریضه شکایتش را عنوانی دادستانی کل ترتیب داده تا از این نهاد بخواهد که عدالت را تأمین کند.

در همین حال، ذبیح‌الله امانی سخنگوی والی سرپل در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش با تأیید این موضوع گفت که وظیفه میوند نوری به تعلیق درامده و تحت توقیف و نظارت به سر می‌برد. به گفته آقای امانی، تیم تحقیقات ولایتی نیز روی این قضیه تحقیق را آغاز کرده است.

به گفته امانی، دوسیه آن‌ها امروز(سه‌شنبه، ۲۳ اسد) و یا فردا به نهاد‌های عدلی و قضایی سپرده می‌شود و ارگان‌های عدلی و قضایی در این خصوص تصمیم خواهد گرفت.

این‌ درحالی است که به اساس یک گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان، بیشترین موارد شکنجه از سوی پولیس صورت می‌گیرد. از سوی‌هم در این اواخر مقام‌های بلند حکومتی نیز از عمل‌کرد پولیس لب به شکوه گشوده است. به تازگی محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور گفته است که اکثریت پولیس افغانستان غیرمدنی و زورگو هستند که تنها با زبان سیلی و تفنگچه آشنایی دارند.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن