fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیده

اگر دوست‌دخترم شوی …

باقر ابراهیمی: «اگر دوست‌دخترم شوی هر قدر پول بخواهی به تو می‌دهم، تو را به ترکیه می‌برم»؛ این نمونه‌ای از آزارهای جنسی در شبکه‌های اجتماعی افغانستان است.  

در کشوری که مردم‌اش بیشتر از آن‌که به فکر جان‌شان باشند به فکر نان‌اند، اما مواقعی هم هست که چشم‌ها گرسنه‌تر از معده‌ها عمل می‌کند و افراد به آزارهای جنسی می‌پردازند.

با آنکه صفحات اجتماعی تلگرام، اینستاگرام، توییتر و فیسبوک ابزارهایی هستند برای برقراری ارتباطات، در میان گذاشتن دیدگاه‌ها، تبادل افکار، برجسته ساختن مشکلات، دادخواهی‌های مدنی و سازماندهی جنبش‌ها، اما از سویی هم برای کاربران خانم به یک دردسر مبدل شده است.

از پیشنهادات دوستی فراتر از دنیای مجازی و درخواست وقت ملاقات در کافه‌ها گرفته تا پیشنهاداتی که در گفتن بعضی از آنان زبان مات و مبهوت می‌ماند.

اگرچه مزاحمت در شبکه‌های اجتماعی حرف تازه‌ای نیست، اما افزایش استفاده از این برنامه‌ها، مزاحمت برای کاربران خانم را افزایش داده و نوعیت آن نیز حادتر شده است.

«آزاده رضایی»، یکی از این کاربران است که می‌گوید‌ در کنار پیام‌ها و تماس‌های زیادی از سوی کاربران ناشناس، اما روزی پیامی را از سوی یک کاربر مرد دریافت کردم که برایم خیلی سنگین تمام شد.

آزاده رضایی یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی

به گفته وی، در حالیکه به پیام‌های افراد ناشناس بی‌تفاوت بود، مردی بارها به او پیام می‌داد. این پیام‌ها در حدی بود که به او پیشنهاد می‌شود که اگر دوست‌دخترش شود او حاضر است هر مبلغ پولی که آزاده بخواهد در اختیارش بگذارد و اگر نمی‌تواند در افغانستان با او رابطه برقرار کند حاضر است او را به ترکیه ببرد و مدتی در آنجا با او باشد؛ پیشنهادی که آزاده را بسیار متأثر ساخته و برایش غیرقابل‌ تحمل بوده است.

آزاده با یادآوری این درخواستِ ناراحت‌کننده می‌گوید: «به من گفت تو با من راه بیا، هر چقدر پول که بخواهی به تو می‌دهم. برایت بورسیه ترکیه می‌گیرم، اگر در افغانستان راحت نیستی در ترکیه همراهت می‌باشم، فقط دوست‌دخترم باش. چند بار دیگر هم پیام داد که یک ورکشاپ یک‌هفته‌ای هست که روزی صد دالر هم می‌دهد، بیا تو را در آنجا شامل بسازم».

کاربران زیادی را بلاک کرده‌ام

«عزیزه اکبری»، یکی دانشجویان دانشگاه‌های خصوصی در کابل است. او وقت زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذراند. عزیزه می‌گوید بارها در شبکه‌های اجتماعی مورد آزار و اذیت قرار گرفته؛ زنگ‌های بی‌مورد، پیام‌های بی‌دلیل مزاحمت‌های وقت و ناوقت وی را مجبور کرده است که کاربران زیادی را بلاک کند.

عزیزه اکبری یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی

به گفته عزیزه، تعدادی از کاربران مرد برای ارتباط برقرار‌کردن و دوست شدن با دختران به آنان پول پشنهاد می‌‌کنند. عده‌ای نیز با شعارهای حمایت از حقوق ‌زنان و دختران می‌خواهند بانوان را فریب دهند که به باور عزیزه همه‌شان یک هدف دارند؛ آن هم سوء‌استفاده و خوشگذرانی مردان است.

عزیزه می‌گوید یک خانم در شبکه‌های اجتماعی با انواع مزاحمت‌ها مواجه است. وی روزی دردل خود را در یک استاتوس فیسبوکی نوشت: «دختران در اینجا با انواع مزاحمت، ترس و دلهره همراه هستند. آدم‌‌هایی پیدا می‌شوند که وقتی آنلاین شوی شروع می‌کنند به پیام دادن و تماس گرفتن و انواع حرف و حدیث و مزخرفات. یکی نیست به این آدم‌های مریض بگوید: حضور یک دختر در فیسبوک به معنای این نیست که بیست‌وچهار ساعته به پیام‌های شما پاسخ دهد و انواع عقده‌های‌تان را بالایش خالی کنید»

بسیاری از روشنفکران و تحصیل‌کرده‌ها هم مزاحم می‌شوند

«شیرین توحیدی»، یک تن از کاربران در فیسبوک می‌گوید من علاوه بر فیسبوک، از توییتر، واتساپ و وایبر نیز استفاده می‌کنم. او می‌گوید افرادی هستند که شیوه درست استفاده کردن از شبکه‌های اجتماعی را درک نکرده‌اند.

او افزود: «زمانی که درخواست دوستی کاربران در فیسبوک را قبول می‌کنم، اکثر آنها سریعا پیام می‌دهند. اینها آدم‌های مریضی هستند که استفاده از شبکه‌های اجتماعی را درک نکرده‌اند».

شیرین می‌گوید در میان این قبیل افراد مزاحم، حتی افراد تحصیل‌کرده و روشنفکر هم شامل‌اند.

او اشاره می‌کند کسانی برای وی مزاحمت ایجاد کرده‌اند که در ادارات بزرگ دولتی و خصوصی و حتی نهادهای بین‌المللی مشغول کار هستند.

شیرین توحیدی یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی

رشد شبکه‌های اجتماعی در میان قشر جوان و تحصیل‌کرده کشور، علاوه بر فایده‌هایی که دارد، مشکلات حادی را برای دختران نیز ایجاد کرده است. بسیاری از دختران، برای رهایی از این مشکلات، یا از اسم‌های مستعار استفاده می‌کنند و یا از گذاشتن عکس‌های واقعی‌شان خودداری می‌کنند.

اما به‌هرحال دخترانی که از اسم و عکس واقعی خود استفاده نموده و در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند نیز کم نیست.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن