fbpx
اسلایدافغانستانترجمهگزارش

پس از چندین دهه کشاورزان افغانستان بدترین خشکسالی را تجربه می‌کنند

خبرگزاری فرانسه/ ترجمه: احمدضیا علیجانی

غلام عباس بعد از این‌که محصولات گندم‌اش نابود شد و چاه آب خشک گردید، حیوانات خود را به فروش رسانده به جمع هزاران کشاورزی پیوست که به طرف‌ شهرها مهاجرت کرده بودند؛ مهاجرتی که در پی بدترین خشکسالی در افغانستان صورت می‌گیرد و زندگی را در این کشور تحت تأثیر جدی قرار داده است.

کمبود بارش برف و باران در اکثر نقاط کشور در جریان ماه‌های سرد و مرطوب، برداشت محصولات زراعتی را کاهش داده و همچنین تهدیدهای جدی معیشتی را متوجه میلیون‌ها کشاورز کرده و آنان از کمبود مواد غذایی هشدار می‌دهند.

عباس ۴۵ ساله مانند صدها خانواده‌ کشاورز دیگر از روستای ولسوالی چارکنت در ولایت شمالی، سرزمین حاصلخیز بلخ با ۱۱ تن از اعضای خانواده‌ای خود به مزار شریف رفته تا کار پیدا کند.

عباس، که بیش از سه دهه کشاورز بوده به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «من خشکسالی شدید مانند خشکسالی امسال را به یاد نمی‌آورم. ما در گذشته به دلیل خشکسالی هرگز مجبور به ترک روستای خود و همچنین فروش حیوانات خود نشدیم».

به دلیل خشکسالی و دمای بلند هوا، نگرانی‌ها در مورد محصولات بهار و تابستان که در اواخر امسال برداشت می‌شوند، رو به افزایش هستند.

بر اساس گفته سیستم شبکه هشدار دهنده قحطی که در سال ۱۹۸۵ از سوی اداره انکشاف بین‌المللی امریکا ایجاد شد، انتظار می‌رود، برداشت گندم افغانستان در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال‌های ۲۰۱۱ به این‌سو به حد اقل خود برسد.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که با کاهش ۲٫۵ میلیون تن گندم در سال جاری، بیش از دو میلیون نفر در افغانستان در معرض کمبود مواد غذایی قرار می‌گیرند و این افراد در شش ماه آینده نیاز به کمک‌های بشردوستانه دارند.

ده‌ها هزار گوسفند و بز از بین رفتند و کشاورزان دانه‌هایی که برای کاشت فصل بعدی استفاده می‌کردند، خورده‌اند؛ زیرا رودخانه‌ها و چاه‌های آب خشک شده و علفچرها نیز به مناطق خاکی تبدیل شده است.

توبی لانزر، هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه در افغانستان اخیرا به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر مقامات و جامعه بین‌المللی در حال حاضر به این چالش نپردازند، افغانستان در زمستان پیش‌رو با فاجعه روبه‌رو خواهد شد».

اما هزاران نفر از کشاورزان مانند عباس امید خود را از دست داده‌، زمین‌های خود را ترک کرده و با خانواده‌های خود برای زنده ماندن به شهرها نقل مکان کرده‌اند. بر اساس بررسی سازمان ملل متحد، به دلیل خشکسالی، بیش از ۷۰ هزار نفر به شهرها آواره شده‌اند.

عباس می‌گوید: «سه سال پیش، در روستای ما خوب باران و برف بارید. محصولات خوب برداشت کردیم که به ارزش بیش از ۳۰۰ هزار افغانی (۴۳۰۰ دالر) رسید؛ اما امسال، هر چند بز و گوسفند خود را فروختم، ولی کمتر از ۱۰۰ هزار افغانی (۱۴۰۰ دالر) شد».

کمک کافی نیست

ذبیح‌الله زوبین، مدیر ریاست زراعت و مالداری بلخ اخیرا به خبرگزاری فرانسه  گفت: «کمبود بارش باران در بلخ باعث شده بیشتر بخش کشاورزی و علفچرها آسیب بی‌بیند».

او افزود که بیش از ۴۵۰ هزار کشاورز و دهقانان عشایری در این ولایت گاو، بز و گوسفند خود را ذبح کرده و به خاطر فقر به فروش رسانده‌اند.

حاجی سُراب، چوپان گوسفند و بز در ولسوالی دولت آباد به خبرگزاری فرانسه گفت: «همه‌ روستا نشینان نگران هستند که با حیوانات خود چه کار کنند و چگونه زنده نگهدارند؛ زیرا این حیوانات همه زندگی آنها است».

بر علاوه این‌که نیروهای امنیتی تلاش دارند تا گروه‌های شورشی از جمله طالبان و داعش را از بین ببرند و تلفات غیرنظامیان به سطح رکورد خود رسیده، خشکسالی نیز به نگرانی‌های افغانستان افزوده است.

کشاورزی ستون فقرات اقتصاد افغانستان است. به گفته سازمان ملل متحد، ۱۵ میلیون نفر در این بخش در ۲۰ ولایت کشور از این طریق درآمد دارند و خشکسالی‌های اخیر این طبقه را تحت تأثیر قرارداده است.

از آنجایی‌که نرخ بیکاری در حال افزایش است، شماری از مهاجران افغان در حال بازگشت از ایران هستند و شماری هم در نتیجه درگیری‌های داخلی آواره شده‌اند و شرایط برای پیدا کردن کار دشوار شده است.

اکبر رسمتی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری به خبرگزاری فرانسه گفته است که قیمت گوسفند و بزها کاهش یافته؛ زیرا کشاورزان تلاش دارند تا پیش از ضعیف شدن، مواشی خود را به فروش برسند.

رستمی می‌گوید که در عین حال، قیمت علوفه در کشور افزایش یافته و بیشتر دام‌های کشور نیاز جدی به علف دارند.

مقامات افغان تاکنون کمک‌های محدودی به کشاورزان ارائه کرده‌اند و سازمان‌های کمک بین‌المللی نیز در تلاش رفع نیازهای رو به رشد کشاورزان هستند.

لانزر گفت: «کمک‌های غذای سازمان ملل متحد و دیگر کمک‌ها در ماه‌های اخیر برای بیش از ۴۶۰ هزار نفر که در ولایت‌های مختلف تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته، رسیده و کمتر از یک چهارم این افراد به آن نیاز دارند».

با این‌حال، توافقی میان سازمان‌های بین‌المللی و دولت افغانستان صورت گرفته تا ۶۰ هزار تن گندم را که در حال حاضر در ذخایر استراتژیک کشور ذخیره هستند، آزاد و به آرد تبدیل شوند و این می‌تواند در مبارزه با خشکسالی کمک کنند.

لانزر گفت: «برای آنچه که مورد نیاز است، کافی نخواهد بود؛ اما شروع بسیار خوبی است». عباس هشدار می‌دهد که اگر کمک‌های مورد نیاز به زودی به کشاورزان نرسد، ممکن است بیشتر محصولاتی زرع شود که در برابر خشکسالی مقاومت دارند مانند خشخاش تریاک.

با وجود این‌که از زمان حمله به افغانستان به رهبری امریکا در سال ۲۰۰۱، تا کنون میلیاردها دالر برای مبارزه با مواد مخدر به مصرف رسیده؛ اما این کشور بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان است.

عباس می‌گوید: «دولت که به سختی قادر به حمایت از سربازانش در جنگ است، نمی‌تواند برای کمک به مردم مناطق دور افتاده دست به کار شود. شرایط در نهایت مردم را مجبور می‌کند تا به زرع محصولات غیر قانونی رو بیاورند».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن