fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

جنگ در مرکز شهر غزنی؛ حکومت چرا درس عبرت نمی‌گیرد؟

خبرگزاری یاش: با گذشت بیش از ۳۶ ساعت از تهاجم طالبان بر شهر غزنی و با وجود رسیدن نیروهای کمکی به این شهر، هنوز جنگ و درگیری‌ها در این شهر پایان نیافته است.

نصیر احمد فقیری یکی از اعضای شورای ولایتی غزنی امروز (شنبه ۲۰ اسد) در صحبت با خبرگزاری یاش گفت که درگیر‌های نسبتا شدید صبح امروز نیز در قسمت‌هایی از شهر و اطراف پوسته‌های امنیتی جریان داشته است. وی هرچند خطر سقوط کامل شهر غزنی به دست طالبان را رد می‌کند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله نیز بعد از ظهر امروز طی نشست خبری تأیید کرد که درگیری‌های پراکنده در بخش‌هایی از شهر از جمله «حسن‌آباد» جریان دارد. وی دلیل کندی عملیات تصفیوی را پناه گرفتن دشمن در منازل مسکونی خواند اما ابراز امیدواری کرد که ساحات باقی مانده، تا ناوقت‌های شب تصفیه شود.

حملات گروهی طالبان بر این شهر از ساعت ۱ بامداد جمعه آغاز شد و بعد از نیمه روز جمعه ارتباط تلفونی با غزنی قطع شده است. به همین دلیل جزئیات دقیق از وضعیت فعلی جنگ و باشندگان این شهر در دست نیست. اما گزارش‌هایی که در مورد درگیری‌ها در شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص دست به دست می‌شود، از ادامه درگیری و ترس و هراس شدید مردم در این شهر حکایت دارد.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان می‌خواند، دیروز (جمعه ۱۹ اسد) با نشر اعلامیه‌ای گفته که حملات این گروه زیر نام «عملیات الخندق» از چهار سمت بر مرکز ولایت غزنی آغاز شد و «قومندانی امنیه غزنی، بالاحصار، قرارگاه بزرگ نظامی به نام پی آر تی، هر شش حوزهء امنیتی شهر، مراکز فرماندهی قطعه ریزرف و قطعه واکنش سریع و ۲۹ پوسته امنیتی اطراف شهر در طی این عملیات، یکی پس از دیگر فتح شد و در کنترول مجاهدین قرار گرفت».

حضور همیشگی طالبان و بی‌توجهی به هشدارهای مردم

ولایت غزنی در سال‌های اخیر از جمله ولایت‌های نسبتا ناامن به حساب‌ می‌آید. طالبان نه تنها بر شماری از ولسوالی‌های این ولایت بل در مرکز و اطراف شهر غزنی نیز حضور فعال و همیشگی داشته است.

دست کم در سه سال اخیر باشندگان و نمایندگان مردم غزنی در شورای ملی بارها از حضور و خطرات احتمالی طالبان بر شهر غزنی از مجاری مختلف هشدار داده‎اند. اما بی‌توجهی حکومت و نهادهای امنیتی به طور خاص در این مورد، سرانجام شهر غزنی را با سقوط مواجه کرد.

در ماه‌های اخیر دست کم دو ولسوالی (خواجه عمری و جغتو) و چندین مرکز نظامی به دست طالبان افتادند. حدود دو سال پیش نیز طالبان تا حومه‌های شهر پیش آمدند اما با مقاومت نیروهای امنیتی عقب زده شدند.

نمایندگان مردم غزنی در پارلمان، بی‌توجهی و بی‌کفایتی مسئولان امنیتی در محل و مرکز را از عوامل تسلط و یا پیش آمدن طالبان تا بخش‌هایی از شهر می‌خوانند.

چمن‌شاه اعتمادی یکی از نمایندگان غزنی در مجلس نمایندگان در صحبت با خبرگزاری یاش، همچنین مسئولان امنیتی و محلی غزنی را متهم کرد که: « این مسئولان در مورد وضعیت امنیتی غزنی همواره گزارش‌های غیرواقعی و نادرست به مرکز ارائه کرده است».

وی گفت که روز پنج‌شنبه گذشته (یک روز پیش از سقوط غزنی) نیز نمایندگان مردم غزنی در دیدار با ویس احمد برمک وزیر امور داخله، از احتمال سقوط غزنی هشدار دادند. آقای اعتمادی حکومت و نهادهای امنیتی را مسئول و مقصر اصلی این رویداد می‌خواند و تأکید می‌کند که حکومت باید در این مورد پاسخ دهد.

تا کنون از میزان دقیق تلفات مالی و جانی این جنگ گزارش‌های دقیقی در دست نیست. اما حکومت و طالبان هر دو، مدعی وارد کردن تلفات سنگین بر همدیگراند. وزارت امور داخله در نشست خبری امروز (شنبه ۲۰ اسد) شمار تلفات طالبان را ۱۵۰ تن و تلفات نیروهای امنیتی را ۲۶ کشته و زخمی خوانده‌اند.

غفلت نظامی

در چهار سال اخیر یا به عبارت دیگر از آغاز به کار حکومت وحدت ملی در خزان ۱۳۹۳ تاکنون، به دلیل تشدید جنگ‌ها مناطق زیادی به دست مخالفان دولت سقوط کرده است.

اگر از سقوط مراکز ولسوالی‌ها صرف نظر و تنها به سقوط مراکز ولایت بسنده کنیم، پیش از سقوط بخش‌هایی از شهر غزنی، سقوط شهر کندز در میزان سال ۹۴ و ۹۵، سقوط شهر فراه در ۲۵ ثور امسال و سقوط بخش‌هایی از شهر لشکرگاه مرکز هلمند در دهم جوزای سال ۱۳۹۵ از جمله این موارد است.

هادی قریشی آگاه نظامی و از نظامیان بازنشسته وقوع این رویداد را برای حکومت تأسف‌بار و هماهنگی ایران و پاکستان در حمایت از گروه طالبان علیه دولت افغانستان، غفلت وظیفوی مسئولان امنیتی و مدیریت ناشایسته مسئولان محلی غزنی را در خلق این رویداد ذیدخل می‌خواند.

آقای قریشی همچنین معتقد است که طالبان با تشدید و انجام این‌گونه حملات، در تلاش بدست آوردن امتیاز در پروسه صلح است.

اما در حال حاضر تأثیرات و آسیب‌های جدی و فوری این حملات متوجه مردمی است که تاوان غفلت و بی‌توجهی‌های حکومت را می‌پردازند.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن