fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهفرهنگگزارش

شهرداری کابل: بناهای تاریخی در پایتخت رو به نابودی است

خبرگزاری یاش: شماری از مقامهای حکومتی، وضعیت کنونی بناهای تاریخی و آثار باستانی را در پایتخت نگران کننده عنوان می‌کنند و می‌گویند، این بنا‌ها با خطر نابودی روبه‌رو است.

عبدالله حبیب‌زی، سرپرست شهرداری کابل می‌گوید، در یک‌ونیم ده گذشته برای حفاظت و نگهداری بناهای تاریخی از سوی حکومت توجهی صورت نگرفته و این بناها بیش از پیش تخریب شده است.

آقای حبیب‌زی امروز (شنبه، ۲۰ اسد) در مراسم افتتاح هفته فرهنگی کابل گفت، در ۱۵ سال گذشته ما نه تنها که شاهد بربادی و تخریبات پایتخت بودیم بلکه زیر بناهای آن را نیز از دست داده‌ایم.

وی افزود: «برای این‌که شهر قابل زیست باشد، باید آبدات تاریخی آن حفاظت شود. در صورتی‌که ما ساحات شهر کابل به ویژه کابل قدیم، ماشین خانه، بالاحصار، باغ بابر، چهل ستون، قصر تاج بیگ و قصر دارالامان را احیا کنیم؛ زمینه‌ای مناسب برای گردشگران داخلی و خارجی را فراهم می‌کنیم و از این طریق از لحاظ اقتصادی خود کفا می‌شویم».

آقای حبیب زی، افزود ترویج فرهنگ شهرنشینی و حفظ آبدات تاریخی می‌تواند کابل را به یک شهر پایدار مبدل سازد.

به گفته او، هرچند شهرداری کابل در این اواخر در قسمت احیای مجدد و حفاظت از آبدات تاریخی و احیای زیربناهای کابل تلاش‌های زیادی نموده، اما این کارها بسنده نیست.

در همین حال مخدوم رهین، وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ می‌گوید، بناهای تاریخی پایتخت در حال نابودی است. به گفته او، حکومت گذشته و حکومت کنونی، کمترین توجه را در این زمینه نکرده است.

آقای رهین تصریح کرد: «بودجه وزارت فرهنگ در زمان حکومت پیشین ۰٫۰۱۷ درصد بود، ما موفق نشدیم‌ آنچه را که می‌خواستیم انجام بدهیم.کشورهای همسایه ما ده‌ها بنای تاریخی خود را در فهرست میراث‌های فرهنگی جهانی گنجانیده‌اند، اما دفتر یونسکو در افغانستان جز پیام‌های خشک و خالی هیچ کاری در قسمت ثبت آثار باستانی به عنوان میراث فرهنگی انجام نداده است».

وی، از وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌خواهد تا در زمینه حفاظت از بناهای تاریخی کابل به ویژه برج شهر آرا، دیوارها و بالا حصار توجه جدی کند.

حکومت سال گذشته مرمت بنا‌های تاریخی و مساجد را به وزارت شهرسازی و مسکن سپرد اما هنوز معلوم نیست که این وزارت به چه تعداد از آبدات تاریخی را تاکنون مرمت و بازسازی کرده است.

برنامه تجلیل از هفته فرهنگی کابل امروز افتتاح شد، قرار است تا ۲۵ ماه جاری از آن در پایتخت و سایر ولایات، گرامی‌داشت به عمل آید.

حسینه صافی، سرپرست و نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ هدف از گرامی‌داشت از هفته فرهنگی کابل را یادآوری فرهنگ اصیل و با ارزش مردم و کشور عنوان کرد.

به گفته او، از این هفته توسط، نمایشگاه‌های کتاب، آثار موزیم ملی و باستان شناسی، نمایش فلم‌های داخلی، نمایش تئاتر، موسیقی، آثار هنری و نقاشی به‌ویژه صنایع دستی و محصولات زراعتی و غذایی زنان تجلیل شود.

قرار است کابل تا سال ۲۰۲۰ میلادی از طرف موسسه مشهور اسلامی به عنوان پایتخت جهان اسلام تعیین شود. این در حالی است درسال ۲۰۱۳ غزنی به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن جهان اسلام در آسیا معرفی شد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن