fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

سایه سنگین تحریم‌های امریکا بر روابط اقتصادی افغانستان و ایران

خبرگزاری یاش: شماری از آگاهان اقتصادی می‌گویند، وضع تحریم‌های تازه امریکا بر ایران، روابط اقتصادی و تجاری افغانستان و ایران را متأثیر می‌کند. به باور آنان با اعمال تحریم‌ها، شاهد کاهش دادوستد تجاری بین افغانستان و ایران خواهیم بود.

افغانستان یکی از شریکان مهم تجاری ایران در منطقه محسوب می‎شود و بخشی از مواد غذایی، البسه، دارو، و مواد ساختمانی افغانستان از ایران تأمین می‌شود. در حال حاضر حجم تجارت سالانه افغانستان با ایران نزدیک به دو میلیارد دالر تخمین شده است.

آذرخش حافظی، عضو ارشد اتاق‌ تجارت و صنایع و کارشناس مسائل اقتصادی می‌گوید، تحریم‌های امریکا بر ایران می‌تواند به گونه‌ای مستقیم و غیر مستقیم، بالای اقتصاد افغانستان تأثیرات منفی بگذارد.

وی افزود: «ایران شریک درجه اول تجاری ماست و هر نوسان در بازار ایران می‌تواند بالای روابط اقتصادی ما تأثیر منفی داشته باشد. درصورتی که اقتصاد ایران از این تعزیرات صدمه ببیند، تعداد از شهروندان افغان که در ایران کار می‌کند، دوباره به کشور بر می‌گردد و به تعداد افراد بی‌کار افزوده می‌شود».

مهم تر از همه، پروژه بزرگ بندر چابهار که افغانستان روی آن حساب ویژه‌ای باز کرده است. کابل خوشبین است که از طریق این بندر میزان تجارت و صادراتش به کشور‌های بیرونی را افزایش داده و از سویی از وابستگی به پاکستان رهایی پیداکند.

تفاهم‌نامه بندرچابهار سال گذشته از سوی افغانستان، هند و ایران امضا شد. بر بنیاد آن کابل و دهلی نو می‌توانند برای انتقال اموال بازرگانی‌شان از بندرچابهار ایران استفاده کنند. پس از اجرایی شدن تحریم‌های امریکا بر ایران عملی شدن این تفاهم‌نامه بعید به نظر می‌رسد.

هرچند برخی از آگاهان به این باورند که بندر چابهار شامل تحریم‌های امریکا نمی‌شود، اما با آن هم این تحریم‌ها روابط اقتصادی افغانستان و ایران را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

آقای حافظی در این مورد گفت: «شرکت‌های امریکای در بندرچابهار دخیل نیستند که این بندر ترانزیتی شامل تحریم‌های امریکا شود، اما سیستم بین‌المللی بانک‌داری در دست امریکای‌ها است و انتقال پول را به آدرس ایران نمی‌پذیرد». به گفته او، این مورد دادوستد تجاری بین دوکشورا با مشکل مواجه می‌سازد.

درهمین حال سیف الدین سیحون استاد دانشگاه و کار شناس مسائل اقتصادی در این رابطه گفت: «روابط تجاری در بندر چابهار با زیر ساخت‌های ناقص و محدودیت‌های زیر ساختی ادامه خواهد داشت، اما به دلیل نیازمندی‌های دو طرف تعطیل نمی‌شود، زیرا نیازمندی‌ها از دستورهای امریکا مهم‌تر است».

با این همه سیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع می‌گوید ممکن با وضع تحریم‌های امریکا بر ایران روابط تجاری بین افغانستان و ایران کاهش یابد.

وی افزود:«با وضع شدن تحریم‌های امریکا بر ایران ما با سه مشکل روبرو می‌شویم: سکتور خصوصی با کشوری که پول از طریق بانک‌هایش انتقال داده نمی‌شود، بسیار مشکل است که دادوستد تجاری داشته باشد؛ دوم، از بندر چابهار استفاده کرده نمی‌توانیم؛ سوم، سرمایه گذاری‌های مشترک ما زیر سوال می‌رود و با مشکلات روبرو می‌شویم».

به گفته او، روابط اقتصادی افغانستان و ایران در دوران تحریم‌های قبلی امریکا قناعت بخش نبود اما با برطرف شدن آن در سال ۲۰۱۴ میلادی روابط تجاری بین دو کشور گسترش یافت.

هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که تحریم‌های ایران می‌تواند روی افغانستان نیز تأثیر منفی بگذارد. به گفته او، حکومت تلاش می‌کند تا بندر چابهار از تحریم‌های امریکا متأثر نشود و تجارت بین هند و افغانستان ادامه داشته باشد.

شماری دیگری از آگاهان به این باورند که محدودیت‌ها در زمینه انتقال پول برای دادوستد تجاری، روی روابط اقتصادی افغانستان و ایران تأثیر منفی می‌گذارد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن