fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهگزارش

روزهای دشوار مهاجران افغان در اندونیزیا

خبرگزاری یاش: دو صدو پنج روز پیش از امروز(پنج‌شنبه ۱۸ اسد) شماری از مهاجران افغان در کمپ مهاجرت «بالیک‌پاپان» اندونیزیا، درپی چهار سال بی‌سرنوشتی، برخورد بد و بی‌توجهی مسئوولان تحصن و اعتراض کردند.

از آن زمان تاکنون این اعتراض‌ها بی‌نتیجه بوده و مقام‌های رسمی اندونیزیایی، نمایندگی سازمان ملل و وزارت مهاجرین و عودت کنندگان کشور به خواست‌ها و پرسش‌های معترضان پاسخی نداده است.

کمپ مهاجرت بالیک‌پاپان اندونیزیا، یکی از سیزده کمپی است که از سوی سازمان مهاجرت ملل متحد اداره و نظارت می‌شود. مهاجران افغان در این کمپ ادعا دارند که در وضعیت رقت‌بار و بدی به‌سر می‌برند و به پرونده‌های آن‌ها از سال‌ها به این سو رسیدگی نشده است.

مهاجران معترض می‌گویند در این کمپ با آن‌ها مانند یک مجرم رفتار شده و عملا به عنوان یک زندانی مجرم در این کمپ نگهداری می‌شوند و از بسیاری حقوق اولیه یک مهاجر، محروم هستند.

شکرالله یکی از این مهاجران می‌گوید :«ما ۲۰۵ روز است که اعتراض داریم و کمیسیار عالی پناهندگی سازمان ملل تا کنون به خواست‌های ما توجه نکرده است. درست نمی‌دانم چرا به خواست ما پاسخ نمی‌دهد، در این جا با ما مثل یک زندانی رفتار می‌کند.»

مهاجران این کمپ می‌گویند، برخورد مسئولان کمپ بالیک‌پاپان متفاوت‌تر از دیگر کمپ‌ها و بسیار غیر انسانی است. به گفته آنان، وضعیت نا مناسب و بی‌توجهی نهادهای مسئول آنان را به ستوه آورده است و از ناگزیری دست به اعتراض زده‌اند.

به گفته مهاجران کمپ بالیک پاپان، باوجودی که اعتراض ‌آنان طولانی شده و به‌صورت منظم هر روز برگزار می‌شود با آن‌هم هیچ مرجعی به خواست‌های آنان که آزادی از کمپ بالیک‌پاپان است، پاسخ نداده است.  

محمد گلزاری از دیگر مهاجران معترض افغان در این کمپ است. او می‌گوید، که آن‌ها از شروع سال ۲۰۱۴ به این‌سو در کمپ بالیک‌پاپان در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند و مقام‌های اندونیزیایی و کمیسیاری مهاجرت سازمان ملل به همکاری هم، مهاجران را چهار سال پشت دیوار‌های بلند با سیم‌خاردار نگهداشته است. 

مهاجران این کمپ که در اعتراض طولانی به سر می‌برند، از مقام‌ها در کابل نیز شکایت دارند و می‌گویند که تاکنون دولت افغانستان برای رهایی آن‌ها از این وضعیت اقدامی نکرده است.

با وجود تماس‌های مکرر به مسئولان در وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان کشور، سخنگویان و مقام‌های ارشد این وزارت حاضر به پاسخگویی نشدند.  

بر اساس آمار سازمان مهاجرت اندونیزیا، حدود ۱۴ هزار مهاجر از کشورهای افغانستان، ایران، پاکستان و سوریه در این کشور حضور دارند. بیش‌ترین شمار این مهاجران مربوط افغانستان و پاکستان است.

هزاران مهاجر افغان در کشورهای اروپایی نیز وضعیت ناگواری دارند. به تازگی وزارت داخله آلمان اعلام کرده است که در نظر دارد تا  ۱۶ هزار و ۲۳۶ مهاجر افغانی را وادار به ترک آلمان کند. به گفته مقام‌های این کشور، قرار است ماهانه یک پرواز از مهاجران افغان به کشورشان بازگشت داده شود.

افغانستان به دلیل جنگ و ناامنی وپایین بودن شرایط زندگی، بی‌کاری و فقر، از جمله‌ کشورهای مبدأ مهاجران در جهان شناخته می‌شود. در سال‌های اخیر شمار زیادی افغانستان را ترک کرده و به کشورهای اروپایی، آسترالیا و امریکا رفته و در خواست پناهندگی داده است.

آماری که وزارت مهاجرین با رسانه‌ها شریک کرده است، تا تاکنون ۵۴۱ هزار و ۹۳۲ پناهجوی افغان مدرک پناهندگی را در کشورهای امریکایی، استرالیا و اروپایی، به‌دست آورده‌اند و درخواست پناهندگی ۶۰۰ هزار نفر دیگر تحت بررسی قرار دارد.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن