fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

بچه‌بازی رو به گسترش؛ هیچ مجرمی بازداشت نشده است

خبرگزاری یاش: با وجودی که از چندی به این‌سو پدیده بچه‌بازی در کد جزای کشور جرم انگاری و برای آن جزا تعیین شده، اما این پدیده هنوز هم در کشور شایع و در حال گسترش است.

با این‌همه مسئولان می‌گویند که تاکنون هیچ کسی به جرم و یا به اتهام بچه‌بازی در کشور بازداشت و محاکمه نشده است.

نجیب‎الله زدران ببرکزی، مسئول عمومی حمایت از حقوق اطفال کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید، با وجودی که در کد جزا بچه‌بازی جرم انگاری شده، اما بر اساس آخرین اطلاعات کمیسیون حقوق بشر، تاکنون کسی به جرم بچه‌بازی از سوی هیچ نهادی محاکمه و یا هم بازداشت نشده است.

به گفته او، جرم‌ انگاری پدیده بچه بازی یک گام مثبت و جدی در راستای محو پدیده بچه‌بازی است، اما کافی نبوده و دولت افغانستان باید در زمینه دستگیری مجرمان، فراهم سازی زمینه تعلیم و تربیه و پروسه ادغام مجدد قربانیان بچه‌بازی، اقدام جدی کند.

دولت افغانستان با تنفیذ کد جزای جدید، پدیده بچه‌بازی را جرم انگاشته و برای آن مجازات تعیین کرده است. نظر به کود جزای جدید، علاوه بر عمل بچه‌بازی، نگهداری اطفال به منظور بچه‌بازی، رقصاندن، عدم جلوگیری از بچه‌بازی، برگزاری و حتی شرکت در محفل بچه‌بازی جرم بوده و برای هرکدام آن مجازات‌های مختلف در نظر گرفته شده است که حدا اکثر آن هفت سال حبس می‌باشد.

با این‌همه یافته‌های موسسه کانادایی اطفال متأثر از جنگ نشان می‌دهد که پدیده بچه بازی در اکثر ولایت‌های کشور رو به گسترش است. کابل، لوگر، قندهار، قندز، بدخشان و بلخ در شمار ولایت‌هایی است که بیش‌ترین مورد بچه‌بازی در آن‌ها وجود دارد.

این موسسه هم‌چنان می‌گوید که شماری از مقام‌های دولتی مصروف بچه‌بازی است و در محافل بچه‌بازی نیز به‌صورت آزدانه و بدون ترس از برخورد قانونی شرکت می‌کنند. به گفته مسئولان این موسسه، نهاد‌های مسئول در برابر این رفتار غیر انسانی  و خلاف قانون بی‌تفاوت است.

موسسه کانادایی اطفال متأثر از جنگ در نشست« دادخواهی برای جلوگیری از اختطاف، قاچاق انسان، و مبارزه با پدیده بچه‌بازی» مقام‌های مسئول حکومتی را متهم می‌کند که در راستای محو پدیده بچه‌بازی اقدام جدی نکرده و با قضایای اختطاف و قاچاق انسان با سهل‌انگاری برخورد کرده است.

این نشست سه روزه که در آن نمایندگان اقشار مختلف جامعه از مرکز و ولایات شرکت کرده بودند، امروز(چهارشنبه، ۱۷ اسد) پایان یافت. اشتراک کنندگان، با صدور اعلامیه‌ای از دولت افغانستان و نهاد‌های مسئول خواستند تا با پدیده بچه‌بازی و قاچاق انسان مبارزه جدی کند.

در بخشی از این اعلامیه، کمیسیون عالی مبارزه با قاچاق انسان متهم به کم‌کاری و بی‌توجهی نسبت به مسئولیت‌هایش شده است. اعلامیه می‌افزایدکه قانون مبارزه با قاچاق انسان، به این کمیسیون صلاحیت‌های تصمیم‌گیری و رسیدگی را داده، اما کمیسیون مبارزه با قاچاق انسان تاکنون هیچ گام عملی بر نداشته است.

در همین‌حال نایف ریاضت، رئیس کمیته تخنیکی کمیسیون عالی مبارزه با قاچاق انسان می‌گوید که این کمیسیون در راستای پلان‌سازی برای مبارزه با قاچاق انسان کار کرده است و در خصوص بچه‌بازی تحقیقات این کیمسیون جریان دارد و به‌زودی نتایج آن با رسانه‌ها شریک می‌شود.  

این درحالی است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال ۱۳۹۳ تحقیق ملی«عوامل وپیامد‌های رسم زشت بچه‌بازی در افغانستان» را به نشر رساند. بر اساس این تحقیق بچه‌بازی در اکثر ولایت‌های کشور به علت فقر، بی‌سوادی، محرومیت، بی‌عدالتی و وجود افراد زورمند محلی، رایج و شایع است.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن