fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

جدال انتخاباتی؛ از بایومتریک تا نصب کمره در مراکز رأی‌دهی

خبرگزاری یاش: پس از رد طرح انتخاباتی شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی، اکنون حکومت برای رفع نگرانی‌ آنها از احتمال تقلب در انتخابات پیشرو، طرح تازه‌ای پیشنهاد کرده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور دیروز (سه‌شنبه ۱۶ اسد) در دیدار با فعالان و اعضای جامعه مدنی در ارگ ریاست جمهوری، پیشنهاد کرده که برای جلوگیری از تقلب در روز انتخابات، در تمامی مراکز رأی‌دهی کمره نصب شود.

او گفته: «اگر از مراکز خیالی ترس دارید، برای من پیشنهاد کنید که در تمام مراکز رأی‌دهی کمره نصب کنیم. آیا جامعه مدنی حاضر است که نماینده روان کند و کمره ها را مدیریت کند. کمره ها در بیرون مراکز نصب شود و همه را بگیرد که چند نفر رأی داده، در این چه مشکل است؟ و فورا تحلیل شود».

احزاب سیاسی اما همچنان بر خواست خود مبنی بر استفاده از تکنالوژی بایومتریک در انتخابات تأکید دارند. بشیر احمد ته‌ینج سخنگوی حزب جنبش ملی در صحبت با خبرگزاری یاش گفت که تاکنون در مورد پیشنهاد تازه اشرف غنی و اهداف و جزئیات آن نشنیده است اما « احزاب سیاسی از هر تلاش و ابزار ممکن برای جلوی‌گیری از تقلب در انتخابات پیشرو استفاده خواهند کرد».

آقای ته‌ینج در مورد برنامه‌ها و یا راهکارهای این احزاب جزئیات بیشتری نداد، اما یادآور شد که احزاب سیاسی طی روزهای آینده موضع خود در این مورد را اعلام خواهند کرد.

آخرین امید

با ارائه این طرح‌ها، بحث و رایزنی احزاب با حکومت برسر امکان‌سنجی این خواست‌ها آغاز شد اما پس از پنج دور گفتگوهای چند ‌جانبه (احزاب سیاسی، حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی)، سرانجام حکومت طرح احزاب سیاسی را غیر عملی خواند و آنرا رد کرد.

آخرین نشست حکومت، کمیسیون‌های انتخاباتی و احزاب سیاسی بی‌نتیجه پایان یافت.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری که ریاست این جلسات را بر دوش داشت، در ۱۴ اسد در اعلامیه‌ای اعلام کرد که: «از نگاه زمانی و تخنیکی برای عملی شدن این طرح (بایومتریک) اطمینان وجود ندارد، با آن‌هم اگر در داخل میعاد تعیین شده زمان برگزاری انتخابات انجام شود، حکومت مشکلی ندارد». آقای دانش طرح احزاب برای تغییر سیستم انتخابات را نیز پیچیده، مستلزم بحث‌های گسترده و نیازمند تغییر و تعدیل قوانین مربوط خوانده است.

پس از حکومت، تنها امید احزاب کمیسیون انتخابات بود. اما این کمیسیون نیز امروز (چهارشنبه ۱۷ اسد) در نشستی خبری اعلام کرده است که طرح احزاب سیاسی مبنی بر تغییر سیستم انتخابات و بایومتریک رأی‌دهندگان برای انتخابات پیشرو غیر ممکن است.

به این ترتیب تا اینجای کار، تمامی فشارها و تلاش‌های احزاب و جریان‌های سیاسی برای رفع نگرانی‌های آنها از احتمال تقلب در انتخابات پیشرو، بی‌ثمر بوده است.

خواست احزاب سیاسی

اخیراَ شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی طرح انتخاباتی‌ مبنی بر تغییر سیستم انتخاباتی از سیستم فعلی رأی واحد غیر قابل انتقال (SNTV) به سیستم چند بعدی (MDR)، استفاده از تکنولوژی بایومتریک و نظارت تأثیرگذار احزاب و نهادهای بی‌طرف مدنی بر روند انتخابات را به حکومت پیشنهاد کردند.

نمایندگان این احزاب همچنین در نشستی، پروسه ثبت‌نام رأی‌دهندگان را غیر معتبر و تقلب‌آمیز خواندند و خواستار ابطال این پروسه و انجام مجدد آن با استفاده از تکنولوژی بایومتریک شدند.

اکنون در حالی که زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، اما بحث و نارضایتی‌ها از شفافیت و کارآمدی پروسه‌های انتخابات پارلمانی پیشرو نیز با گذشت هرروز ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن