fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

اشرف غنی: اکثریت پولیس زورگوی و اهل سیلی و تفنگ است

خبرگزاری یاش: محمد اشرف غنی رئیس جمهور می‌گوید که اکثریت پولیس افغانستان غیرمدنی و زورگوی هستند که تنها با زبان سیلی و تفنگچه آشنایی دارند.

رئیس جمهور این سخنان را در نشست مشورتی با فعالان مدنی که روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۶ اسد) برگزار شده بود بیان کرده است.

او در این مورد گفت: «اکثریت ۵ هزار پولیس‌ما بی‌سواد هستند؛ نه تنها بی‌سواد که زورگوی است. حرف اول‌شان سیلی و حرف بعدی‌شان تفنگچه است. فرهنگ پولیس باید به صورت اساسی اصلاح شود».

آقای غنی افزود که میلیارد‌ها دالر برای آموزش و تربیه پولیس هزینه شده، اما از آن‌جایی که طرح و برنامه بیرونی بوده، نتیجه نداده است.

به گفته رئیس جمهور حدود ۹۰ درصد کارمندان دولتی از وظایف و صلاحیت‌های‌شان آگاهی ندارند و هنوز در ادارت افغانستان سلیقه‌های قرن بیست اعمال می‌شود.

رئیس جمهور همچنان گفت که پس از ۱۷ سال اتکا به کمک‌های خارجی هنوز اساسات دولت‌داری درست گذاشته نشده و کمک‌های جامعه جهانی در بخش‌های ملکی و نظامی نیز تا سال ۲۰۲۴ قطع می‌شود.

آقای غنی افزود که در حال حاضر افغانستان سالانه ۲٫۴ میلیارد دالر عاید داخلی دارد، اما هزینه امنیتی آن به ۵ میلیارد دالر می‌رسد. به گفته رئیس جمهور،  واردات کشور در سال به هفت میلیارد دالر می‌رسد در حالی که صادرات کمتر از ۷۴۵ میلیون دالر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن