fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

کاهش ارزش پول ایران و بازگشت نیم میلیون مهاجر افغان

خبرگزاری یاش: بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، در چند ماه گذشته نزدیک به نیم میلیون مهاجر افغان در ایران، به افغانستان بازگشته‌اند.

سازمان جهانی مهاجرت (IOM) در گزارشی که روز سه‌شنبه (۱۶ اسد) منتشر کرد، علت بازگشت مهاجران افغان را بحران اقتصادی در ایران و کاهش ارزش پول ایران گفته است.

بر اساس برآورد‌ها، ریال واحد پول ایران از اول سال جاری میلادی تاکنون دو سوم ارزش خود را در مقابل دالر امریکایی و یک پنجم ارزش خود را در مقابل پول افغانی از دست داده است.

بر بنیاد این گزارش، تنها تا اول ماه اگست امسال شمار افغان‌هایی که خاک ایران را ترک کرده‌اند به بیش از ۴۴۲ هزار نفر می‌رسد. این رقم تقریبا برابر با مجموع تعداد افغان‌هایی است که در سال گذشته میلادی از ایران خارج شده بودند. در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۴۶۶ هزار مهاجر افغان‌ خاک ایران را ترک کرده‌ بودند.

آمار منتشر شده از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت، آن شمار از مهاجران افغان در ایران را شامل می‌شود که اوراق شناسایی معتبر در ایران ندارند و در این سازمان نیز به عنوان مهاجر ثبت نیست.

بر اساس گفته‌های مقام‌های ایرانی، یک میلیون و نیم تا دو میلیون مهاجر افغان دیگر بدون برگه هویت مهاجرتی در ایران زندگی می‌کنند.

کارگران افغان‌ مقیم ایران، به عنوان کسانی که در پایین‌ترین رده‌های اقتصادی به کار مشغول‌اند، بیش از پیش در خطر بیکاری قرار گرفته‌ و شمار آنان برای یافتن کار به ترکیه و کشورهای عربی رفته‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن