fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

اتهام قتل‌های زنجیره‌ای؛ «سید داوود و سید جعفر نادری از لیست نامزدان حذف شوند»

خبرگزاری یاش: شماری از باشندگان ولایت بغلان صبح امروز (سه‌شنبه ۱۶ اسد) با تجمع در برابر کمیسیون شکایات انتخاباتی، خواهان حذف نام‎های «سید داوود نادری و سید جعفر نادری» از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی شدند.

معترضان که شمار آنها حدود ده نفر است و شعارهای دادخواهی برای قتل‌های زنجیره‌ای توسط خانواده نادری در دست دارند، خود را از قربانیان آنچه قتل‌های زنجیره‌ای و هدفمند توسط اعضای خانواده سید منصور نادری می‎خوانند، معرفی می‌کنند.

به گفته آنها اعضای خانواده سید منصور نادری که خانواده با نفوذ و قدرتمند در بغلان به حساب می‌آید، در سی و پنج سال اخیر در بغلان، مرتکب قتل‌های زیادی شده که شمار آن به بیش از یک‌صد مورد می‌رسد.

حفیظ الله یکی از این معترضان از ولسوالی دوشی ولایت بغلان، از کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌خواهد که نام‌های سید داوود نادری و سید جعفری نادری را از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی پیشرو حذف کنند. او می‌گوید «پسرش که در یک مرکز صحی داکتر بود، در سال ۱۳۹۴ در دره کیان در حالت خواب توسط سید جعفر نادری کشته شده است».

سید جعفر نادری از پسران سید منصور نادری نامزد انتخابات پارلمانی از بغلان و سید داوود نادری برادرزاده منصور نادری نامزد انتخابات پارلمانی از حوزه انتخابیه ولایت کابل است.

معترضان، اعضای خانواده سید منصور نادری از جمله سید جعفر و سید داوود را متهم می‌کنند که در چند دهه گذشته افرادی زیادی از اقوام مختلف به خصوص هزاره‌های اسماعلیه را به بهانه‌های مختلف مستقیما و یا با استخدام افراد در بدل پول، ترور و نابود کرده اند.

در میان این معترضان افرادی از اقوام پشتون، تاجیک و هزاره‌های اسماعیلی دیده می‌شود که یکی پسر، دیگری برادر و کسی هم کاکای خود را از دست داده اند. آنها اعضای خانواده نادری به شمول شخص سید منصور نادری را عامل این قتل‌ها می‌خوانند که مستقیم و یا با استخدام افرادی در بدل پول، دست به ترور و قتل زده‌اند.

انگیزه ترورها

قربانیان و آسیب‌دیدگان، آغاز آنچه از آن به نام قتل‌های زنجیره‌ای و هدفمند در زون شمال‌شرق کشور یاد می‌کنند را سال ۱۳۶۲ خورشیدی می‌گویند. در این مدت به گفته این قربانیان، حدود ۱۴۰ تن که اکثرا تحصیل‌کرده، روشنفکر، نظامی و یا دیگراندیش بوده اند، توسط خانواده نادری ترور و کشته شده‌اند.

به گفته قربانیان، هر کسی که به خاندان نادری حرف‌شنوی نداشت، یا به نحوی دیدگاه متفاوت و مخالف با آنها می‌داشت و یاهم اعضای این خاندان از هرکسی که احساس خطر می‌کرد، آنها را ترور کرده است تا موقعیت اجتماعی خود را حفظ و دیگران را تابع و تسلیم خود نگهدارند.

قربانیان با ارائه اسنادی می‌گویند که از دو سال به این طرف دادخواهی‌های خود را با درج شکایت در مراجع عدلی ملی و بین‌المللی آغاز کرده‌اند، اما نهادهای عدلی و قضایی کشور به دلیل برخورداری این خانواده از نفوذ و قدرت سیاسی تا هنوز قادر به دست‌گیری و محاکمه آنها نشده است.

سید منصور نادری، رئیس خانواده نادری که با رئیس جمهور غنی ارتباط نزدیک دارد.

نگرانی از آینده

معترضانی که امروز مقابل دفتر کمیسیون شکایات انتخاباتی گرد آمده‌اند، از آینده نیز نگران‌اند. آنها نگران‌اند اگر جلو راهیابی سید داوود نادری و سید جعفر نادری که به گفته معترضان به قتل و نقض حقوق بشری متهم اند، به پارلمان گرفته نشود (نام‌ آنها از لیست نامزدان حذف نشود) در آینده مرتکب ظلم و آزارهای بیشتری خواهند شد.

حذف سید جعفر و ابقای سید داوود

به گفته معترضان کمیسیون شکایات انتخاباتی نام سید جعفر را که از بغلان کاندیدا است، حذف کرده اما سید داوود برادرزاده سید منصور نادری که از کابل نامزد انتخابات پارلمانی است، از لیست حذف نشده است.

با تماس‌های زیاد، موفق به گرفتن پاسخ و دیدگاه کمیسیون شکایات انتخاباتی نشدیم. اما از قول معترضان، کمیسیون شکایات انتخاباتی به آنها گفته که مهلت استیناف خواهی برای درج شکایت تمام شده و در ضمن عدم موجودیت اسناد و حکم محکمه را از دلایل این مسئله یاد کرده است.

پاسخ خانواده نادری

خانواده نادری اما ادعای معترضان مبنی بر دست داشتن این خانواده در قتل و ترور را از اساس مردود و معترضان و شاکیان را افراد مغرض و تحریک شده توصیف می‌کند. ارشاد معنوی سخنوی دفتر سید منصور نادری در این مورد می‌گوید که سید داوود و سید جعفر که در کابل و بغلان کاندید اند هیچ دوسیه‌ جرمی ندارند و  پروای چنین اعتراض‌ها را نیز ندارند.

آقای معنوی از حذف یا ابقای نام‌های سید داوود و سید جعفر توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی چیزی نگفت، اما می‌گوید با کمیسیون شکایات انتخاباتی در تماس است و هرآنچه این نهاد تصمیم گیرد، به آن احترام دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن