fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

چین برای آسیب‌دیدگان خشکسالی نزدیک به ۴ هزار تن آرد و برنج کمک کرد

خبرگزاری یاش: نجیب‌آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی امروز (سه‌شنبه، ۱۶ اسد) تفاهم‌نامه کمک‌های دولت چین به آسیب دیدگان خشکسالی را با سفیر این کشور در کابل امضاء کرد.

فهیم هنگام امضای این تفاهم‌نامه گفت: «۲۰ ولایت در شمال، شمال غرب، جنوب غرب و مناطق مرکزی در اثر خشکسالی متأثر شده و محصولات زراعتی در این ولایات بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است».

وی افزود: «در نتیجه خشکسالی در حال حاضر ۳٫۳۰ میلیون مواشی در کشور با کمبود علوفه مواجه‌اند، ۱۴۰۰ نفر به کمک‌های عاجل نیاز دارند و تاپایان سال شمار این افراد به بیشتر از ۳ میلیون نفر خواهد رسید».

حکومت برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان خشکسالی تطبیق یک طرح چهار مرحله‌‌ای را در نظر دارد. بربنیاد آن در ولایاتی که مواشی با کمبود علوفه مواجه‌اند، وزارت زراعت در همکاری با ارگان‌های ذیربط بسته‌های خوراکی را تهیه و در این مناطق انتقال و توزیع نمایند.

آقای فهیم تصریح کرد، در حال حاضر ۱۰ هزار تن مواد خوراکی در ولسوالی‌های ۸ ولایت انتقال یافته و ۱۵۰۰ تن در حال انتقال است. به گفته او، هرچند این کمک‌ها محدود است اما می‌تواند بخش از نیازمندی‌ها را مرفوع کند.

وی می افزاید، منابع مالی دولت متناسب به نیازمندی‌های آسیب‌دیدگان نیست به همین دلیل به کشورهای همسایه و جهان فراخوان کمک داده است.

او خاطر نشان کرد، هرچند دولت افغانستان ذخایر کافی گندم را برای رسیدگی به نیازهای آسیب‌دیدگان در اختیار دارد؛ اما آنان تنها به گندم نیاز ندارند و بلکه به بسته‌های غذایی مکمل نیازمند هستند.

در همین حال لیون جین سونگ، سفیر جمهوری خلق چین در کابل می‌گوید، این کمک‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که رئیس‌جمهور غنی در سفرش به چین خواستار کمک برای آسیب‌دیدگان خشکسالی شده بود.

به گفته او، با آن‌که کشورش برنج مورد نیازش را از بیرون وارد می‌کند، اما باز هم برای پاسخگویی به خواست آسیب‌دیدگان خشکسالی، ۳۰۱۶ تن برنج را کمک می‌کند.

آقای سونگ افزود، کشورش علاوه بر بسته کمک‌های غذایی، قرار است در آینده نزدیک در عرصه‌های مختلف از جمله انتقال تکنالوژی سیستم هشدار دهنده از خطرات طبیعی به افغانستان کمک کند.

این در حالی است که دولت چین سال گذشته ۱۵ میلیون را برای آسیب‌دیدگان برف‌کوچ کمک کرده بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن