fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

تلاش برای ایجاد ائتلافی بزرگ؛ کرزی به دنبال چیست؟

خبرگزاری یاش: دو سال اخیر در کشور را می‌شود فصل رویش ائتلاف‌ها یاد کرد. در این مدت نزدیک به ده جریان سیاسی خورد و بزرگ اعلام وجود کرده‌اند که بزرگترین و تازه‌ترین آن ائتلاف بزرگ ملی افغانستان است.

با اعلام موجودیت این ائتلاف که متشکل از چند حزب و جریان‌ و چهره‌های مطرح سیاسی است، به نوعی تراکم و همبستگی میان جریان‌های سیاسی را شاهد هستیم که نشان از تلاش مخالفان سیاسی حکومت، برای گرد آمدن دور محور واحد و یا دست کم در صف واحد دارد.

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین هم اخیرا وارد این تعاملات و زد و بندها شده است. دیروز (یک‌شنبه ۱۴ اسد) حامد کرزی میزبان شماری از شخصیت‌ها و نمایندگان جریان‌های سیاسی مطرح، در منزلش بود.

در این نشست در دو طرف حامد کرزی، اعضای ائتلاف ملی افغانستان که اخیرا شکل گرفته، اعضای شورای حراست و ثبات، اعضای جبهه نوین ملی به رهبری انوارالحق احدی، ائتلاف عدالت‌خواهان افغانستان و افرادی نزدیک به حامد کرزی دیده می‌شوند.

در نشست‌هایی که پیش از این در منازل صلاح الدین ربانی، بسم الله محمدی و انوارالحق احدی انجام شده، هرچند کرزی خود حضور نداشته اما نماینده‌ای از جانب وی حضور داشته است.

لیاقت علی امینی، رئیس ائتلاف عدالت خواهان افغانستان

لیاقت‌ علی امینی، رئیس ائتلاف عدالت‌خواهان افغانستان و از شرکت‌کنندگان این نشست می‌گوید بحث روی مکانیزمی برای تضمین شفافیت انتخابات پیشرو و چگونگی صلح با طالبان و نیز تشکیل ائتلاف کلان و فراگیرتر از جریان‌های موجود، از محورهای اصلی این نشست بوده است.

به گفته وی در نشست‌ دیروز توافق شد که: «میکانیزمی برای تأمین شفافیت انتخابات پیشرو، با قید ضرب الاجل به حکومت پیشکش شود و اگر احیانا مورد تأیید قرار نگرفت، این این ائتلاف برای اعمال فشار به حکومت، به گزینه‌های دیگری فکر خواهد کرد. همچنین در مورد صلح نیز میکانیزمی تهیه خواهد شد که بر اساس آن اگر طالبان حاضر نیست با حکومت وارد گفت‌وگو شود، می‌تواند با این ائتلاف وارد گفت‌وگو شود».

آقای امینی می‌گوید که بحث‌ها در این مورد تا حد زیاد نهایی شده و انتظار می‌رود جریان‌های یاد شده، در آینده نزدیک با تشکیل ائتلاف نسبتا کلان و فراگیر، دیدگاه‌ها و مواضع خود را در نشست خبری طی بیانیه‌ای اعلام کند. اما پیش از آن، از جریان‌ها و اشخاصی بیرون از این دایره از جمله حزب اسلامی، محاذ ملی و صبغت الله مجددی نیز دعوت خواهد شد تا در صورت علاقه‌مندی جذب این ائتلاف شوند.

کرزی به دنبال چیست؟

ورود حامد کرزی در تعاملات سیاسی اخیر، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر احتمال کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را، یکبار دیگر مطرح کرده است. هرچند که در این مورد، قانون اساسی افغانستان کاملا مبهم و نیازمند تفسیر است. در فقره سوم ماده شصت و دوم قانون اساسی آمده: « هیچ شخص نمي تواند بيش از دو دوره به حيث رييس جمهور انتخاب گردد».

اما اکنون پیش از هرگونه تفسیر، آقای کرزی در دیدار دیروز گفته که قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را ندارد. اما وی گفته در صورت تشکیل ائتلاف بزرگتر از کاندیدای مورد توافق همه اعضا، حمایت خواهد کرد.

بشیر احمد ته‌ینج که در این نشست حضور داشته، به خبرگزاری یاش گفت: «آقاي كرزي در اين جلسه گفت كه به هيچ وجه در آينده كانديداي رياست جمهوري نيست و به مدت چهارده سال مشكلات حكومت را بدوش كشيده است و تلويحاً گفت كه منحيث يك ريش سفيد از كانديداي توافقي حمايت خواهد كرد».

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین.

از اینجا معلوم می‌شود که آقای کرزی هرچند کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نیست اما تلاش دارد با گردهم آوردن جریان‌های موجود در محوریت خود، در معادلات سیاسی کشور صحنه‌گردان باشد. هرچند که آقای امینی حرکت این ائتلاف در محوریت شخص یا جریان خاص را رد می‌کند و سهم هرکدام را مساوی می‌خواند.

انگیزه ائتلاف‌سازی‌ها

جریان‌های سیاسی موجود که اکنون تلاش دارند، زیر نام و عنوان واحدی قرار گیرند، به میزان اشتراکات در شعار و اهداف، اختلافات و تضادهایی نیز دارند. اما دو مسئله در ائتلاف‌سازی‌های اخیر بیش از همه نقش برجسته دارد:

اولین عامل، شرایط حساس و غیر مطلوب در کشور و نارضایتی‌های روز افزون از حکومت وحدت ملی است. ضعف و ناتوانی حکومت برای بهبود اوضاع سیاسی، اقتصادی و امنیتی و بی‌توجهی به خواست‌های مردم، جریان‌های سیاسی را اکنون واداشته تا با شعار اصلاح و تغییر وضعیت وارد عمل شوند. اینکه تا چه حد موفق خواهند بود یا خیر، بحث جداست.

عامل دوم، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری سال آینده است. جریان‌های سیاسی و منتقد حکومت از حالا تلاش خواهند کرد تا با استفاده از فرصت و تشکیل ائتلاف‎ها، سهم بیشتری در قدرت و حکومت آینده داشته باشند.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن