fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

امریکا کمک‌های خود به افغانستان و پاکستان را کاهش داد

خبرگزاری یاش: اداره دونالد ترامپ در واشنگتن، کمک‌های ملکی به افغانستان و همچنین کمک‌های امنیتی و انکشافی به پاکستان را در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش داده است.

کانگرس امریکا بودجه اداره ترامپ برای سال ۲۰۱۹ را که بالغ بر ۷۱۷ میلیارد دالر است را تأیید کرد که از این بودجه، مبلغ ۵ میلیارد دالر برای همکاری‌های نظامی و امنیتی به افغانستان تخصیص داده شده است.

در این بودجه ماه سپتمبر ۲۰۱۸ به اجرا گذاشته خواهد شد، همچنان ۶۳۰ میلیون دالر برای کمک‌های ملکی و انکشافی به افغانستان اختصاص داده شده است.

طبق آمار اداره ایالات متحده برای انکشاف بین المللی (USAID)، امریکا حدود ۷۸۳ میلیون دالر را در سال ۲۰۱۸ و حدود یک میلیارد دالر را در سال پیش از آن برای کمک‌های ملکی در افغانستان تخصیص داده بود.

در بخشی از متن پیشنهادی بودجه سال ۲۰۱۹ به کانگرس نوشته شده است: «این بودجه بیش از ۵ میلیارد دالر را برای تداوم کمک و آموزش نیروهای امنیتی افغان از سوی امریکا تقاضا می‌کند و نیروهای امریکا با آن خواهند توانست تا عملیات ضد دهشت‌افکنی را انجام دهند».

در این بودجه، کمک‌های امنیتی امریکا به پاکستان نیز کاهش یافته است و دلیل آن، نارضایتی امریکا از مبارزه ناکام پاکستان بر ضد گروه‌های دهشت‌افکن مستقر در آن کشور خوانده شده است.

حکومت امریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی فقط ۳۳۶ میلیون دالر به پاکستان کمک می‌کند که ۲۵۶ میلیون دالر آن شامل کمک‌های اقتصادی و فقط ۸۰ میلیون دالر به کمک نظامی تخصیص داده شده است.

همچنین بخش نظامی این کمک‌ها مشروط به همکاری عملی پاکستان در چارچوب استراتژی امریکا برای جنوب آسیا عنوان شده است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا، در نخستین توییت خود در سال ۲۰۱۸ نوشته بود که ایالات متحده طی ۱۵ سال گذشته به طور احمقانه ۳۳ میلیارد دالر به پاکستان کمک کرده و آنان جز دروغ و نیرنگ به ما چیزی نداده‌اند و رهبران ما را احمق تصور کرده‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن