fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

نامزدان معترض: حذف نامزدان از لیست نهایی سلیقه‌‌ای و سیاسی است

خبرگزاری یاش: شماری از نمایندگانی که از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به رهبری و عضویت در گروه‌های مسلح غیر مسئول متهم شده و از لیست نهایی کاندیدان حذف شده‌اند، این تصمیم کمیسیون را سلیقه‌ای و سیاسی خواندند. آنان مدعی‌اند که کمیسیون شکایات انتخاباتی این تصمیم را به دستور ارگ ریاست جمهوری گرفته است.

از دو روز به این‌سو، لیست ۲۵ نفری از اعضای کنونی مجلس نمایندگان، میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که از سوی کمیسیون ویژه بررسی نمایندگان متهم به رهبری و عضویت درگروه‌های مسلح غیر مسئول از فهرست نهایی کاندیدان احتمالی پارلمان حذف شدند.

الله‌گل مجاهد، نماینده مردم کابل امروز (شنبه، ۱۳ اسد) طی نشست اعتراضی که در جمع هوادارانش سخن می‌زد گفت، کمیسیون شکایات انتخاباتی او و شیرعلی احمدزی را بدون اسناد و مدرک به رهبری افراد مسلح غیرمسئول متهم کرده است.

به گفته او، کمیسیون شکایات انتخاباتی استقلالیت ندارد و هر دستوری را که ارگ ریاست جمهوری بدهد مطابق به آن عمل می‌‌کند.

آقای مجاهد افزود: «کمیسیون شکایات انتخاباتی ما را به داشتن قوماندان‌های مجاهدین و افراد مسلح متهم کردند، اما در مورد ادعای خود هیچ سند و شواهدی ندارد. در این شک نیست ما ۴۰ سال مبارزه کردیم و در مقابل روس‌ها از خاک و وطن خود با همین همکاران، قوماندهای مجاهدین خود دفاع کردیم و حالا هم از خاک افغانستان دفاع می‌کنیم».

وی خاطرنشان کرد، اگر یک فرمانده تحت امرش در اختطاف و غصب زمین دست داشته باشد، در برابر کمیسیون و نهادهای عدلی و قضایی پاسخگو است.

این عضو مجلس اظهار داشت، در صورتی‌که او در شرق کابل نباشد، امنیت ملی و وزارت امور داخله امنیت خود را تأمین کرده نمی‌توانند. آقای مجاهد، متهم شدنش به رهبری افراد مسلح غیر مسئول را بازی سیاسی ارگ و امریکا عنوان می‌کند.

وی می‌افزاید، رئیس‌جمهور غنی با سه وزیر کابینه و محمد معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی ساعت ۱۱ شب گردهم آمده و نام مجاهدین را از لیست نهایی کاندیدان احتمالی مجلس نمایندگان حذف کردند.

به باور او، حکومت می‌خواهد با حذف کردن نام مجاهدین از فهرست نهایی کاندیدان از راه یافتن آنها در مجلس نمایندگان جلوگیری کنند.

الله‌گل مجاهد، نماینده مردم کابل و شیر علی احمدزی نماینده مردم ننگرهار در بین ۲۵ نماینده‌ای قرار دارد که به فساد، رهبری و عضویت در گروه‌های مسلح غیر مسئول متهم هستند.

آقای احمدزی در این رابطه به خبرنگاران گفت: «فیصله‌ای که کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد ما و آقای مجاهد کرده است به صورت کلی غلط و ناجایز است و کمیسیون در حق ما ظلم کرده است. این فیصله از سوی حکومت شده است نه از سوی کمیسیون شکایات، این فیصله به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیست».
عبدالعزیز آریایی، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی، در صفحه فیسبوکش نوشته است: «ساعت يازده شب پنجشنبه مورخ ۱۱ اسد با اتفاق همکارانم ۲۳۰ اعتراض و شکایت مربوط به کمیسیون بررسی را بالاخره تمام کردیم که در نتیجه ۲۵ تن حذف، ۳۷ تن اخطار، ۷ تن توصیه و شکایات مربوط به ۶۷ تن رد گردید».

شماری از کاندیدانی که از لیست نهایی کاندیدان از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی حذف شدند، امروز در برابر دروازه ورودی این کمیسیون دست به اعتراض زدند. در همین حال کمیسیون شکایات می‌گوید، این تصمیم نهایی نیست و هر کاندید معترض حق استیناف خواهی دارد.

با این حال، نهادهای ناظر انتخاباتی به شفافیت بررسی کمیسیون ویژه نمایندگان متهم به رهبری و عضویت در گروه‌های مسلح غیر مسئول به دیده شک می‌نگرند.

یوسف رشید، رئیس اجرایی فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید، این کمیسیون قربانی بازی‌های سیاسی حکومت شده است. به گفته او، پروسه بررسی اسناد نمایندگان متهم به فساد، رهبری و عضویت در گروه‌‌های مسلح غیرمسئول به‌دور از چشم ناظران انتخاباتی صورت گرفته است.

وی افزود: «بر اساس گفته‌های رئیس کمیسیون ویژه، در مرحله اول تعداد نمایندگان که به فساد و دست داشتن در گروه‌های مسلح غیر مسئول متهم بودند، تعدادشان به ۸۰۰ تن می‌رسید اما در مرحله بعدی این رقم به ۴۰۰ تن تقلیل می‌یابد و سرانجام به ۲۵ نفر می‌رسد. این خود نشان می‌دهد که کمیسیون زیر بار بازی‌های سیاسی رفته است».

آقای رشید، حذف ۲۵ تن از کاندیدان احتمالی مجلس نمایندگان از فهرست نهایی را کافی نمی‌داند و می‌گوید، کمیسیون باید لیستی طولانی از نمایندگان متهم به فساد و زورگو را از لیست حذف می‌کرد.

بر اساس تقویم انتخاباتی فهرست نهایی کاندیدان احتمالی مجلس نمایندگان باید در ۱۲ اسد از سوی کمیسیون انتخابات اعلام می‌شد اما این کار صورت نگرفت. عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید، تاکنون لیست نهایی کاندیدان در اختیار کمیسیون قرار نگرفته و در این مورد نمی‌توان ابراز نظر کرد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن