fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

افراد داعش در جوزجان تسلیم یا نجات داده شدند؟

خبرگزاری یاش: خبر تسلیم شدن نزدیک به سه صد تن از افراد داعش به نیروهای امنیتی اخیرا در ولسوالی درزاب جوزجان، برای بسیاری غیرمنتظره و پرسش‌برانگیز است. تسلیم شدن افراد این گروه که در نوع خود از خطرناک‌ترین و بی‌رحم‌ترین گروه‌های تروریستی است، سئوالاتی در مورد انگیزه و دلایل پیدا و پنهان پشت این ماجرا، مطرح کرده است.

افراد این گروه اخیرا در دو نوبت با کمیت‌های ۲۴۵ نفر و ۴۰ نفر با امکانات و تجهیزات خود به نیروهای امنیتی تسلیم شده‌اند.

گروه‌های داعش و طالبان که هردو در جنگ با حکومت افغانستان قرار دارند، تاکنون بارها در جوزجان بین خود نیز درگیری‌های مرگباری داشته‌اند. ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تیپه که از مناطق استراتیژیک و هم‌مرز با فاریاب و سرپل است، برای حدود سه سال مرکز داعش به حساب می‌آمد.

افراد تسلیم شده که شمار آنها به ۲۴۵ تن می‌رسد، باشندگان ولایت‌های شمالی کشور هستند که در میان آن‌ها تعداد کودکان و نوجوانان نیز دیده می‌شود. به ادعای مولوی حبیب الرحمان رهبر این گروه، شماری از اتباع فرانسه، اندونیزیا و کشورهای آسیای میانه نیز در جمع آنان بوده، اما آنان به طالبان پیوسته‌اند.

تلاش‌ استخباراتی

جاوید کوهستانی آگاه نظامی، معتقد است که «تسلیمی این گروه در پی ارتباط و تماس‌های مقام‌های حکومت انجام شده و این نشان می‌دهد که حکومت از آن‌ها حمایت می‌کرده است».

جاوید کوهستانی، آگاه مسائل نظامی

مقام‌های امنیتی در شمال کشور گفته که با تسلیمی این گروه از افراد داعش، هسته این گروه در شمال کشور نابود شده است. اما آقای کوهستانی با آنکه کار داعش در جوزجان را پایان یافته می‌داند، اما احتمال بازگشت و یا ظهور این گروه در مناطق دیگر را دور از احتمال نمی‌داند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال کشور تأیید می‌کند که در کنار فشارهای طالبان، فشارهای نظامی و به خصوص تلاش‌های اوپراتیفی (استخباراتی) حکومت، بیش از همه در تسلیمی افراد داعش نقش داشته است. محمد حنیف رضایی سخنگوی این قول اردو می‌گوید: «ریاست امنیت ملی جوزیان و ارگان‌های امنیتی این ولایت همه در ارتباط بودند تا اینکه افراد این گروه مجاب به تسلیمی شدند».

ظاهرا طالبان نیز به این گروه پیشنهاد تسلمی را داده بود، اما اینکه چرا داعش جانب حکومت را ترجیح داده سئوالی است که هنوز پاسخ روشن ندارد.

طالبان نیز پیشتر با نشر اعلامیه‌ای که تاریخ صدور آن ۱۰ اسد قید شده، حکومت (استخبارات) افغانستان را متهم به داعش‌نوازی و نجات افراد داعش از چنگ این گروه کرده است.

در اعلامه طالبان که ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه در تویتر خود منتشر کرده آمده: « قابل یادآوری است که مسئول عمومی فتنه‌گران داعش حبیب الرحمن رهبر و مفتی مهم شان مفتی نعمت و مسئول مالی و روابط آنها داملا صبغت الله با ۱۵۲ تن افراد خود به اداره کابل پناه بردند که از سوی استخبارات اداره کابل به اساس برنامه داعش‌نوازی، توسط هلی‌کوپترها انتقال و از آخرین ضربات مجاهدین نجات داده شدند».

در جمع افراد این گروه، کودکان و نوجوانان هم دیده‎ می‌شود.

مشابهت روایات

اظهارات و سخنان آقای کوهستانی، حنیف رضایی سخنگوی قول اردو ۲۰۹ شاهین و ذبیح‌الله مجاهد را اگر کنار هم قرار دهیم، همه حکایت از یک موضوع دارد و آن این‌که تسلیم شدن افراد داعش در جوزجان به حکومت، در نتیجه تلاش‌های استخباراتی حکومت صورت گرفته است.

اما عبدالحی حیات عضو و رئیس کمیته امنیتی شورای ولایتی جوزجان، تسلیمی افراد داعش به حکومت را نه از روی بیزاری از جنگ، بل به خاطر مجبوریت و فشارها و تنگ شدن حلقه محاصره طالبان بر این گروه می‌خواند. آقای حیات گروه داعش را جنایت‌کار می‌خواند که در طی سه سال حضور خود در بخش‌هایی از جوزجان، از هیچ ظلم و جنایتی از جمله تجاوز بر زنان و کشتار مردم دریغ نکردند.

محمد حنیف رضایی سخنگوی قول اردو ۲۰۹ شاهین می‌گوید که افراد تسلیم شده در حال حاضر زیر نظر ریاست امنیت ملی و فرماندهی پولیس جوزجان هستند تا رهنمودهای کاری آنها تعقیب شود.

همزمان سخنگوی والی جوزجان در گفت‌وگو با رویترز گفته که این افراد بر اساس تفاهم و روند صلح به حکومت پیوسته بنا براین زندانی یا مورد پیگرد عدلی قرار نخواهند گرفت.

حکومت افغانستان اخیرا با تشدید تلاش‌های صلح، بارها گفته که در گفت‌وگوهای صلح تنها بروی طالبان باز است و با سایر گروه‌های درگیر جنگ با دولت، سر آشتی و صلح ندارد.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن