fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

واکنش ریاست جمهوری و یوناما در پیوند به حمله بر مسجدی در پکتیا

خبرگزاری یاش: محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور روز گذشته، جمعه (۱۲ اسد) در بیانیه‌ای حمله هراس‌افکنانه بر مسجدی در شهر گردیز که در آن تعداد زیادی کشته و زخمی شدند، محکوم کرد.‌

در بیانیه‌ای که از سوی ارگ ریاست جمهوری منتشر شده آمده است که رئیس‌جمهور ضمن محکوم نمودن این عمل جنایت‌کارانه و ضد اسلامی، گفته است که هراس‌افکنان با هدف قراردادن غیرنظامیان و حمله به مساجد، یک‌بار دیگر ماهیت پلیدشان را که در ضدیت با ارزش‌های اسلامی و حقوق بشری قرار دارند، نمایان کردند.

غنی افزوده است که این گونه اعمال جنایت‌کارانه تروریستان در میان مردم ما تفرقه مذهبی ایجاد کرده نمی‌تواند، زیرا افغانستان در وحدت اسلامی و هم‌پذیری مذهبی در سطح کشورهای اسلامی نمونه است و این هم‌نظری و اتحاد برای همیشه پایدار باقی خواهد ماند.

سازمان ملل متحد نیز با انتشار خبرنامه‌ای حمله انتحاری بر یک مسجد در شهر گردیز را به شدت محکوم کرد.

در این خبرنامه به نقل از تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان، آمده است این حمله که در آن غیرنظامیان مورد هدف قرار گرفته قابل توجیه نیست. کسانی‌که مسئولیت انجام این حمله را به‌‌عهده دارند باید به عدالت کشانیده شوند و مسئول شناخته شوند.

 یاماماتو گفته است که قانون بین‌المللی حقوق بشر حملات قصدی علیه غیرنظامیان و اموال غیرنظامیان، به‌شمول عبادتگاه‌ها را ممنوع قرار داده است.

در خبرنامه سازمان ملل آمده است این حملات وحشیانه و بی‌منطق علیه مردم در اجرای عبادت، جنایت است. چنین حملاتی علیه نمازگزاران و مکان‌های عبادت، نقض جدی قوانین بین‌المللی است که جنایات جنگی شمرده می‌شود.

در حمله انتحاری روز جمعه در جریان نماز جمعه، دو مهاجم انتحاری واسکت‌های انفجاری خود را در داخل مسجد منفجر کردند. در نتیجه این انفجار ده‌ها تن کشته و شمار زیادی نیز زخمی شدند. زنان و کودکان نیز شامل تلفات افراد ملکی هستند.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین نیز این حمله انتحاری را محکوم کرده است. کرزی دریک خبرنامه گفته است که دست‌های بیرونی در سلسله دسائس‌شان در برابر مردم افغانستان يك‌بار ديگر با ارتكاب جنايت ضد بشرى شمارى از هموطنان ما را حين اداى نماز جمعه شهيد و زخمى ساختند.

آقای کرزی از حكومت مي‌خواهد تا برای نجات کشور از دسیسه‌ای آشكار و واضح بيرونى، در مشوره با مردم افغانستان و از راه تصمیم ملى، كشور و ملت خود را از اين توطئه عميق كه همه روزه از مردم ما قربانى مي‌گيرد و كشور را به بربادى مي‌برد نجات دهد.

شمیم خان کتوازی، والی پکتیا می‌گوید که مهاجمان با استفاده از لباس‌های زنان خودشان را تا مسجد رسانده بودند. به گفته وی دشمن وحشی با استفاده از لباس زنان داخل مسجد شده اند و نخست محافظین را کشتند.

شاهدان نیز می‌گویند که مهاجمان مسلح نخست نگهبانان این مسجد را به گلوله بستند و سپس وارد مسجد شدند.

تاکنون مسئولیت این رویداد را گروهی برعهده نگرفته است، اما طالبان گفته‌اند که این حمله کار آنان نبوده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن